Gompa Karma Kagyu w Kucharach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karma Kagyu w Kucharach
Ilustracja
Stupa w Kucharach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kuchary

Położenie na mapie gminy Drobin
Mapa konturowa gminy Drobin, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Karma Kagyu w Kucharach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Karma Kagyu w Kucharach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Karma Kagyu w Kucharach”
Położenie na mapie powiatu płockiego
Mapa konturowa powiatu płockiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Karma Kagyu w Kucharach”
Ziemia52°45′47″N 20°00′15″E/52,762917 20,004278

Gompa Związku Buddyjskiego Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Kucharach koło Drobina, stanowi część ogólnoświatowej sieci gomp Buddyzmu Diamentowej Drogi należących do linii Karma Kagyu - jednej z czterech głównych tradycji buddyzmu tybetańskiego.

Historia gompy[1][edytuj | edytuj kod]

Siedziba obecnej gompy- zespół parkowo-dworski w Kucharach, na który składają się: murowany dwór klasycyzujący z 1859 i park krajobrazowy o powierzchni 6,5 ha, wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem 487.

Po drugiej wojnie światowej majątek przejął Skarb Państwa. Dwór był użytkowany jako szkoła podstawowa i mieszkania komunalne. W tym okresie park i dwór uległy znacznej dewastacji. Od 1987 właścicielem i użytkownikiem zespołu parkowo-dworskiego został Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu.

Przez kilkanaście lat całkowicie zrujnowany dwór był odbudowany etapami. Związek Buddyjski dokonał 11 transakcji wykupu rozparcelowanego dawnego majątku ziemskiego.

Infrastruktura[1][edytuj | edytuj kod]

Oprócz pomieszczeń dla kultu religijnego w gompie istnieje rozbudowane zaplecze socjalne: kompleks sanitarny, dormitorium, pole namiotowe, jadalnia, Domek Rinpocze, domki odosobnień, kawiarnia Naga Radza, tzw. Domek Bogusia i Marcelownia, mleczarnia.

W Kucharach wybudowano stupy buddyjskie (tzw. Granitowa Stupa Cudów i Stupa Oświecenia).

Działalność[1][edytuj | edytuj kod]

Do dzisiaj gompę odwiedziły setki osób z całej Europy. W gompie organizowane są regularne wykłady i kursy medytacyjne z nauczycielami buddyzmu tybetańskiego w ramach praktyki grupowej i indywidualnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c [1] (dostęp 5.8.2010)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]