Goodbye Stranger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Goodbye Stranger
[1] okładka
Singel grupy Supertramp
z albumu Breakfast in America
Strona A "Goodbye Stranger"
Strona B "Even in the Quietest Moments"
Wydany Czerwiec 1979
Format 7"
Nagrywany Sierpień 1978
Gatunek Pop rock, rock progresywny
Długość 5:50
Wytwórnia A&M
Produkcja Supertramp, Peter Henderson
Autorstwo Rick Davies, Roger Hodgson
Pozycje
  • #6 (RPM Singles Chart w Kanadzie)[1]
  • #15 (Billboard Hot 100 w USA)[2]
  • #57 (UK Singles Chart)[3]
Singel po singlu

Goodbye Stranger – utwór brytyjskiej, progresywnej grupy rockowej Supertramp z albumu Breakfast in America, wydany na singlu w 1979 roku.

Brzmienie utworu opiera się głównie na pianinie Wurlitzera, jednak stopniowo pojawiają się kolejne instrumenty. Elektryczne pianino jest wspierane przez gitarę elektryczną i basową. W piosence słychać kilka różnych wokali i charakterystyczne dla grupy, męskie śpiewy falsetem. W 4-tej minucie następuje zmiana melodii na o wiele ostrzejszą i rozpoczyna się dynamiczna solówka gitarowa Rogera Hodgsona, która trwa do końca utworu.

Na teledysku do piosenki członkowie zespołu grają na scenie. Rick Davies gra na pianinie Wulitzera , Roger Hodgson i Dougie Thompson grają na swoich gitarach (Hodgson na elektrycznej a Thompson na basowej), John Helliwell gra na instrumentach klawiszowych, Bob Siebenberg na perkusji.

Utworu użyto w programie telewizyjnym WKRP in Cincinnati w odcinku "Baby, If You Ever Wondered". Znajduję sie on także w ścieżce dźwiękowej do filmu Magnolia, razem z utworem "The Logical Song".

Parodia tej piosenki, zatytułowana: "Goodbye, Toby" została zaśpiewana przez Michaela Scotta (w tej roli Steve Carell), w finale 4-tego sezonu serialu Biuro.[4]

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy