Gorden Kaye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gorden Kaye
Imię i nazwisko Gordon Fitzgerald Kaye
Data
i miejsce urodzenia
7 kwietnia 1941
Huddersfield, Anglia

Gorden Kaye, właśc. Gordon Fitzgerald Kaye (ur. 7 kwietnia 1941 w Huddersfield w Anglii) – aktor brytyjski, zdobywca nominacji do nagrody BAFTA.

Gorden Kaye jest kojarzony głównie ze swojej najpopularniejszej roli w serialu komediowym Allo Allo, w którym grał postać René Artois – francuskiego właściciela kawiarni. Do roli tej Anglik został wybrany po występie w programie Saturday Night Live.

W 1989 napisał autobiografię, Rene & Me: A Sort of Autobiography, w której opisał swoje doświadczenia i opowiedział o swoim homoseksualizmie, do którego pod presją tabloidów przyznał się rok wcześniej[1].

W 1990 uległ groźnemu wypadkowi samochodowemu[2], w którego wyniku pozostały mu na głowie blizny. W czasie pobytu w szpitalu dostawał olbrzymią ilość listów od swoich fanów, a po 24 tygodniach powrócił już w pełni do pracy[potrzebne źródło].

W 2007 roku Gorden Kaye wystąpił w odcinku specjalnym serialu na antenie BBC oraz na deskach teatru w Brisbane wraz z Sue Hodge jako Mimi Labonq i Guyem Sinerem jako porucznik Hubert Gruber.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Gorden Kaye, Hilary Bonner, Rene & Me: A Sort of Autobiography, wyd. Sidgwick & Jackson, Londyn 1989, ISBN 0-283-99965-9.
  2. "On This Day: 25 January, 1990" - BBC Online

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]