Grób Nieznanego Żołnierza w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żołnierze Pułku Kremlowskiego w czasie uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Moskwie (2008)
The Tomb of the Unknown Soldier.jpg

Grób Nieznanego Żołnierza w Moskwie – istniejący od 1966 pomnik ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej walczących w II wojnie światowej położony w Ogrodzie Aleksandrowskim pod murami Kremla. Inspiracją dla jego budowy był Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Prochy żołnierzy pochowanych w grobie trafiły do niego z mogiły pod Krukowem (ok. 40 km od stolicy Rosji) i należą do ofiar bitwy pod Moskwą w grudniu 1941. Jego częścią są również urny zawierające ziemię z tych miast, które otrzymały tytuł Miasta Bohatera. Pomnik został odsłonięty w czasie uroczystości Dnia Zwycięstwa w maju 1967.

Autorami projektu pomnika byli architekci D. Burdin, W. Klimow, J. Rabajew, wykonawcą rzeźby – N. Tomski. Monument ma formę platformy z kilku płyt czerwonego granitu z tablicą z brązu. W 1975 na tablicy pojawiły się również wyrzeźbione z tego samego materiału gałąź laurowa i hełm. Przed nimi znajduje się tablica z rzeźbą pięcioramiennej gwiazdy i wiecznym ogniem. Napis na tablicy w j. rosyjskim brzmi Имя твоё неизвестно, подвиг твой бессмертен, czyli Twoje imię jest nieznane, twój czyn – nieśmiertelny.

Wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnią żołnierze Pułku Kremlowskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]