Grażyna Dobroń-Nowakowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grażyna Dobroń
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1954
Warszawa, Polska

Grażyna Dobroń (ur. 8 lutego 1954 w Warszawie) – polska dziennikarka radiowej Trójki.

W Programie III Polskiego Radia prowadziła m.in. nocną audycję Dobronocka, nadal prezentuje cykl Instrukcja obsługi człowieka.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zdobyła nagrodę – Grand Prix w 13 edycji konkursu radiowego organizowanego przez Międzynarodowy Uniwersytet Radiowo-Telewizyjny (URTI) działający pod egidą Radio France. Grażyna Dobroń jest pierwszym dziennikarzem z Polski, któremu przyznano to wyróżnienie.

Do edycji konkursu w 2001 zgłosiły się stacje radiowe z 21 krajów, a w ścisłym finale znalazło się 25 audycji. Nagrodzona audycja zatytułowana Fire walk, czyli boso przez ogień była transmisją z "próby ognia", jaka odbyła się podczas Trójkowego weekendu w Szklarskiej Porębie, podczas którego słuchacze Programu III poddawali się obrzędowi przejścia przez rozżarzone węgle. W uzasadnieniu werdyktu Jury podkreśliło oryginalność tematu oraz wyraziło uznanie dla "mistrzostwa w prowadzeniu audycji na żywo, ujmujący i przyjazny wydźwięk oraz rytm reportażu". Wręczenie nagrody laureatce nastąpiło 14 grudnia 2001. w siedzibie Radio France w Paryżu.

22 września 2010, nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, ukazała się książka jej autorstwa, zatytułowana „Instrukcja Samo(obsługi) Człowieka”[1].

Organizacja Projekt Egoistka przyznała Grażynie Dobroń tytuł Pozytywnej Egoistki roku 2013[2].

Przypisy

  1. "Instrukcja (samo)obsługi człowieka" Grażyny Dobroń. Polskie Radio S.A. / Trójka, 2010-09-22. [dostęp 2013-10-24].
  2. Grażyna Dobroń nagrodzona tytułem "Pozytywnej Egoistki”. Polskie Radio S.A. / Trójka, 2013-10-21. [dostęp 2013-10-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]