Gra o tron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: ujednoznacznienie.
Gra o tron
A Game of Thrones
Autor George R. R. Martin
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 6 sierpnia 1996
Wydawca Bantam Spectra (USA)
Voyager Books (UK)
Typ utworu fantasy
Data I wyd. polskiego 1998
Pierwszy wydawca polski Zysk i S-ka
Przekład Paweł Kruk
poprzednia
brak
następna
Starcie królów

Gra o tron (ang. A Game of Thrones) – powieść z gatunku fantasy, pierwszy tom sagi Pieśń Lodu i Ognia amerykańskiego pisarza George’a R. R. Martina. Pierwsze wydanie w języku angielskim miało premierę 6 sierpnia 1996 roku. Polski przekład ukazał się w roku 1998 nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Akcja książki toczy się w fikcyjnym świecie na kontynentach Westeros i Essos, gdzie pory roku mogą trwać wiele lat.

Na podstawie powieści powstał serial Gra o tron realizowany przez telewizję HBO, a także gra fabularna i gra planszowa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W Siedmiu Królestwach[edytuj | edytuj kod]

Lord Eddard Stark, pan posiadłości i ziem wokół Winterfell, gości władcę całego królestwa, Roberta Baratheona, i jego żonę Cersei Lannister. Król Robert prosi Eddarda, swego starego przyjaciela, o przyjęcie stanowiska Królewskiego Namiestnika – drugiej po królu najważniejszej osoby w państwie. Eddard początkowo odmawia, zaniepokojony tym, że poprzedni namiestnik, Jon Arryn, nagle zmarł, jednak później przyjmuje stanowisko namiestnika. Jego syn Bran, wspinając się na wieżę Winterfell, zobaczył królową z jej bratem podczas stosunku płciowego. Jaime, brat bliźniak królowej, zrzuca go z wieży, wierząc, że zginie. Ku jego zdziwieniu Bran przeżył, ale jest w stanie śpiączki.

Lord Eddard udaje się do Królewskiej Przystani ze swoimi córkami – Sansą i Aryą. Odkrywa tam, że dwór jest pełen intryg i krwawych sekretów. Podczas gdy Bran jest w stanie śpiączki, następuje nieudana próba zabójstwa. Po tym zdarzeniu Catelyn Stark zmierza na południe, aby podzielić się z mężem nowiną o próbie morderstwa syna. Catelyn podejrzewa o to Lannisterów, co powoduje napięcie między rodami, mogące być przyczyną rychłej wojny domowej. Owe zachwianie równowagi zauważa dawny wróg z dalekiej północy oddzielony monumentalnym Murem.

Na wschodzie[edytuj | edytuj kod]

Trzynastoletnia Daenerys Targaryen, córka nieżyjącego króla Aerysa Targaryena, zostaje sprzedana przez swojego brata Viserysa Khalowi Drogo – władcy plemienia Dothraków. W zamian za rękę siostry Viserys ma otrzymać armię zdolną do podbicia Westeros oraz do odzyskania tronu należącego kiedyś do jego rodu. Niedługo po tym ślubie Viserys zaczyna odsłaniać swoją niepoczytalną naturę odziedziczoną po ojcu, co prowadzi do jego śmierci z ręki Drogo.

Tymczasem Daenerys, początkowo przerażone dziecko wydane za obcego mężczyznę, odnajduje swoje miejsce wśród ludzi z plemienia. Odkrywa w sobie miłość do męża, zachodzi z nim w ciążę. Podczas rabowania wioski Drogo zostaje ranny. Daenerys prosi szamankę o pomoc, która, poświecając życie ich nienarodzonego dziecka, ratuje Drogo, ale pozostawia go w stanie wegetacji. Daenerys decyduje, że nie jest w stanie mu pomóc, i postanawia spalić go na stosie. Podczas ceremonii pogrzebowej Daenerys razem z trzema smoczymi jajami wchodzi w płomienie. Gdy ogień przygasa, niezraniona Dany pojawia się razem z trzema wyklutymi smokami.

Narracja[edytuj | edytuj kod]

Saga Pieśń Lodu i Ognia jest opowieścią widzianą oczyma wielu ludzi, często przebywających od siebie bardzo daleko. W pierwszej części sagi można wyróżnić dziewięcioro bohaterów, z perspektywy których opisywane są wydarzenia:

 • Will – zwiadowca Nocnej Straży, występuje tylko w prologu.
 • Eddard Stark – nazywany Nedem, władca Winterfell, zamku położonego na północy krainy Westeros. Posiada wielu wasali, a jego ród należy do najstarszych i najbardziej liczących się w królestwie. Jest starym przyjacielem króla Roberta Baratheona, z którym obalił rządy ostatniego króla z dynastii Targaryenów, Aerysa Obłąkanego. Ma sześcioro dzieci: Robba, Sansę, Aryę, Brandona i Rickona, których matką jest jego żona lady Catelyn Tully, a także bękarta – Jona Snowa.
 • Catelyn Stark – żona Eddarda Starka, pochodząca z rodu Tullych.
 • Sansa Stark – dwunastoletnia córka Eddarda Starka. Sansa jest przeciwieństwem swojej siostry Aryi, z którą nierzadko się kłóci. Jest dobrze wychowana, interesuje się legendami i opowieściami o wielkich rycerzach, lubi plotkować.
 • Arya Stark – dziesięcioletnia córka Eddarda Starka. W przeciwieństwie do Sansy Arya jest urodzoną wojowniczką i interesuje się jazdą konną oraz bronią. Często bywa nieznośna. Bardzo lubi swojego przyrodniego brata, Jona.
 • Brandon Stark – ośmioletni syn Neda Starka, przez znajomych nazywany po prostu Branem. Jego pasją jest wspinaczka.
 • Jon Snow – piętnastoletni bękart Neda Starka. Marzy o wstąpieniu do Nocnej Straży, interesuje się bronią i walką.
 • Tyrion Lannister – syn lorda Tywina Lannistera. Jest karłem, przez co inni z niego szydzą, mimo że jest bardzo inteligentny. Ma brata Jaimego i siostrę Cersei.
 • Daenerys Targaryen – córka Aerysa Obłąkanego, która po buncie w Westeros musiała uciekać wraz ze swoim bratem Viserysem.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Powieść została nagrodzona Nagrodą Locusa w 1997. W tym samym roku została nominowana do nagrody Nebula i World Fantasy Award[1]. W styczniu 2011 roku książka stała się bestsellerem The New York Times[2] i była najczęściej kupowaną w lipcu 2011[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1997 Award Winners & Nominees (ang.). World without end. [dostęp 2013-12-12].
 2. Best Sellers (ang.). New York Times. [dostęp 2013-12-12].
 3. Best Sellers (ang.). New York Times. [dostęp 2013-12-12].