Gra w ciemno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gra w ciemno
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Krzysztof Ibisz
Data premiery 13 kwietnia 2005
Lata emisji 2005-2007
Liczba odcinków 343 (2 sezony)
Czas trwania odcinka 44 minuty
Od lat dozwolone od 12 lat (według KRRiT) (odcinki 24-204)
dozwolone od 7 lat (według KRRiT) (odcinki 1-23, 205-343)
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Reżyseria Okił Khamidow
Stacja telewizyjna Polsat
Nagrody w kopertach od 0 do 100 000 zł, w gotówce nieograniczone pieniądze, w II edycji także nagrody rzeczowe

Gra w ciemnoteleturniej nadawany od 13 kwietnia 2005 do 22 czerwca 2007 w telewizji Polsat (emitowany był od poniedziałku do piątku o 17:00). Wyemitowano łącznie 343 odcinki.

Główną cechą gry był fakt, że gracz nie znał wysokości stawki, o którą walczy, natomiast wgląd na to jaka jest suma stawki mieli telewidzowie. Teleturniej prowadził Krzysztof Ibisz. Po 343 wyemitowanych odcinkach z nieznanych powodów zakończono emisję teleturnieju[a].

W 2005 Grupa ATM sprzedała licencję, a także wyprodukowała odcinki pilotażowe programu do Włoch oraz dla telewizji ICTV z Ukrainy.

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

Pytanie wstępne[edytuj | edytuj kod]

Na początku programu prowadzący zadawał pytanie do wszystkich 30 graczy (w pierwszej edycji). Były 4 warianty odpowiedzi i jeden z nich był prawidłowy. Potem sprawdzano, kto odpowiedział prawidłowo, a następnie sprawdzano, kto odpowiedział jako pierwszy. W 1. edycji programu osoba, która odpowiedziała jako pierwsza, jako jedyna grała w ciemno. W pierwszym programie zadano pytanie "Z której części tuszy wołowej pochodzi łata?", a na pytanie odpowiedziało 8 osób. W drugim programie zadano pytanie "Jakim skrótem oznacza się rejestrację Luksemburga?" – w tym programie odpowiedziały tylko trzy osoby, numer 7, 8 i 9 . Później, gdy wprowadzono zasadę wybierania 8 kopert, a następnie 5, to po zakończeniu gry w ciemno przez zawodnika, który jako pierwszy odpowiedział na wstępne pytanie, w ciemno grała osoba, która jako kolejna (jako druga) odpowiedziała na wstępne pytanie, możliwe było także dopuszczenie do udziału kolejnej osoby, o ile czas antenowy pozwolił na to[b]. W przypadku gdy dwie lub więcej osób odpowiedziało na pytanie w tym samym czasie, to przeprowadza się kolejne pytanie w którym odpowiadać mogli ci co na pierwsze pytanie odpowiedzieli w tym samym czasie. Od 2 października 2006 roku, kiedy wprowadzono nową edycję programu, zrezygnowano z pytania wstępnego i w teleturnieju brał udział gracz zaproszony do studia.

Wybór kopert[edytuj | edytuj kod]

W odcinkach 1-23 zawodnik wybierał 10 kopert spośród 50, w odcinkach 24-28 – 8 kopert spośród 50, natomiast w odcinkach 29-343 wybierał 5 kopert z 50.

Pierwsza edycja (2005-2006)[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych odcinkach prowadzący nie mówił od jakiej kwoty zaczynają się czeki. Wśród 50 kopert znajdowało się 48 kopert z czekami z kwotami od 0 do 100 000 zł i 2 koperty-pułapki (-50% – gracz wygrywa połowę zgromadzonych pieniędzy oraz -100% – gracz traci wszystkie zgromadzone dotąd pieniądze), które pojawiły się po raz pierwszy w odcinkach z wyborem ośmiu kopert. Maksymalna wygrana, z jaką można było wyjść z programu, to 230 000 . Przed wyborem kopert zasłaniano oczy czarną opaską zarówno graczowi jak i osobie towarzyszącej tak, żeby nie mogły wiedzieć jakie sumy są w kopertach, które pojawiały się na monitorze zarówno przy miejscu gracza, jak i prowadzącego. W pierwszych odcinkach nie było kopert -100% i -50%, były za to takie kwoty jak: 500 zł, 2500 zł i 25 000 zł.

Druga edycja (2006-2007)[edytuj | edytuj kod]

Początek drugiej edycji, która wystartowała 2 października 2006 roku przyniósł zmiany. Zrezygnowano bowiem z pytania wstępnego i do udziału w teleturnieju zaproszono gracza do studia. Zwiększono liczbę kopert z najwyższymi wygranymi oraz zwiększono do 3 liczbę kopert-pułapek (-50% i -100%). Jednocześnie zmieniono studio oraz logo i czołówkę programu. W tej edycji graczowi jak i osobie towarzyszącej nie zasłaniano oczu, gdyż przed grą gracz wybierał 5 z 50 kopert położonych na stole. Później wprowadzono nagrodę rzeczową – samochód (zastąpił kopertę -50%) i tym razem twórcy teleturnieju postanowili zrezygnować z limitów kopert z daną kwotą, tzn. w jednej grze mogłoby być np. kilkanaście kopert z kwotą 100 000 zł, nagrodą rzeczową (w odcinku 321. było aż 26 samochodów) lub -100% (w odcinku 320. było ich aż 8). Gracze wygrali łącznie sześć samochodów osobowych – w odcinkach 323,325,332,337 oraz 338 (2 samochody + 7000 zł).

Pytania[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych odcinkach zawodnik odpowiadał na 10 pytań (gdyż miał 10 kopert). Później osiem, a potem na stałe wprowadzono po 5 pytań dla od 1 do 3 graczy (w zależności od danego odcinka). Mając wybrane już koperty, gracz przystępował do odpowiadania na pytania z różnych dziedzin. Najpierw prowadzący czytał pytanie, a następnie gracz wybierał numer koperty, o którą chce grać, później prowadzący czytał cztery warianty odpowiedzi (wyjątek stanowił ostatnie pytanie, gdyż została jedna koperta, wtedy od razu czytane były cztery warianty odpowiedzi). Jeśli odpowiedział poprawnie na pytanie, koperta stawała się jego własnością i w dalszej części teleturnieju mógł ją sprzedać drogą licytacji, lub zatrzymać. Jeżeli odpowiedział błędnie, koperta trafiała do niszczarki. W pierwszej edycji z powodu braku czasu antenowego gracz mógł kontynuować grę w ciemno w kolejnym odcinku.

Licytacja[edytuj | edytuj kod]

Po komplecie pytań, prowadzący proponował zawodnikowi pewną kwotę pieniędzy, za którą chciał odkupić koperty. Uczestnik nie wiedział ile pieniędzy jest w kopertach, więc nie mógł trafnie ocenić, czy propozycja prowadzącego była wyższa od kwoty w kopertach i czy wymiana jest korzystna.

Prowadzący znał zawartość kopert i w porozumieniu z producentami programu (za pomocą tzw. "ucha") proponował różne kwoty, nierzadko blefując (odkupując za duże pieniądze koperty o niskiej wartości, lub nie zgadzając się na wykupienie koperty o dużej wartości). To od wartości kopert zależała długość licytacji np. w przypadku niedużej wartości kopert w przypadku nieprzyjęcia przez uczestnika kwoty prowadzący kończył licytację a uczestnik zabierał koperty.

Niedaleko gracza siedziała osoba towarzysząca (mogła to być osoba spokrewniona z graczem lub zaprzyjaźniona z nim), z którą miał prawo konsultować decyzje. Osoba ta była oprócz gracza jedyną, która nie znała zawartości kopert, więc w dalszym ciągu była to gra w ciemno.

Blefowanie podczas licytacji[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący podczas licytacji wielokrotnie blefował tzn. wprowadzał w błąd uczestników programu jeśli chodzi o sumę kopert mimo iż prowadzący znał ich zawartość. Wprowadzał również w błąd uczestników stwierdzeniami typu: "przyrzekam, że w jednej z kopert jest -100%" albo "na pewno nie ma w kopertach minusa" (w tenże sposób prowadzący częściej blefował) celem zachęcenia gracza odpowiednio do sprzedania kopert lub ich zabrania.

Wygrane[edytuj | edytuj kod]

Istniały 4 możliwości nie wygrania żadnych pieniędzy:

  • gracz nie odpowiada na żadne pytanie;
  • gracz wybiera wszystkie posiadane koperty i w każdej jest 0 zł;
  • gracz wybiera wszystkie posiadane koperty i w jednej z nich jest "-100%";
  • gracz sprzedaje część kopert prowadzącemu zarabiając pieniądze, jednak w jednej z pozostawionych kopert jest "-100%", co powoduje anulowanie otrzymanej od prowadzącego kwoty, jeśli gracz otworzył kopertę w której znajduje się "-100%".

Pierwsza główna wygrana w historii teleturnieju została zdobyta w odcinku 146, wygrał ją Marek Czerniakiewicz wyemitowanym 2 maja 2006 roku. Teoretycznie największą wygraną kwotą mogło być 500.000 zł (w każdej kopercie po 100.000). Największa wygrana w historii teleturnieju padła w odcinku specjalnym (315) z Agatą Młynarską i Zygmuntem Chajzerem, którzy sprzedali wszystkie koperty za łączną kwotę 115.000 złotych. Raz zdarzyło się, że zawodniczka na wszystkie pytania udzieliła błędnej odpowiedzi, zniszczyła wszystkie koperty, ale mimo to wygrała honorowo 1000 zł. Zdarzały się też odcinki, kiedy w trakcie gry skończył się czas na emisję odcinka, grę trzeba było wówczas dokończyć w następnym odcinku.

Sezony[edytuj | edytuj kod]

  • I sezon (od 13 kwietnia 2005 do 29 września 2006) odcinki: 1-204
  • II sezon (od 2 października 2006 do 22 czerwca 2007) odcinki: 205-343 (139 odcinków)

Zagraniczne edycje[edytuj | edytuj kod]

Poza Polską teleturniej emitowany był w następujących państwach:

Kraj Nazwa Prowadzący Stacja Premiera Najwyższa wygrana w kopertach
Czechy[1] Naslepo Marek Vašut ČT1 13 stycznia 2008 150,000 koron czeskich
Grecja Mega Channel
Hiszpania[2] El negociador Javier Capitán TVE lipiec 2007 60,000 Euro
Wietnam[3] Thử tài thách trí Bình Minh HTV7 2 października 2011 50,000,000 đồngów wietnamskich
Włochy
Ukraina Гра на темно Pawel Szylko 100,000 hrywien ukraińskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie المفاوض DMI 100,000 dirhamów ZEA

Uwagi

  1. Pod koniec ostatniego (343) odcinka programu, prowadzący jak zwykle wspomniał o sposobie zgłaszania chęci udziału w teleturnieju.
  2. Czasem zdarzyły się odcinki w których aż trzech graczy grało w ciemno w jednym odcinku. Zdarzyło się także że tylko jedna osoba grała w ciemno w jednym odcinku. Spowodowane to było długimi negocjacjami gracza z prowadzącym programu, które uniemożliwiły drugiemu graczowi grę w ciemno z powodu braku czasu antenowego przewidzianego na emisję programu.

Przypisy