Gra w ciemno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gra w ciemno
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Krzysztof Ibisz
Data premiery 13 kwietnia 2005
Lata emisji 2005-2007
Liczba odcinków 343 (2 sezony)
Czas trwania odcinka 44 minuty
Od lat dozwolone od 12 lat (według KRRiT) (odcinki 24-204)
dozwolone od 7 lat (według KRRiT) (odcinki 1-23, 205-343)
Produkcja
Produkcja Atm-logo.svg ATM Grupa
Stacja telewizyjna Logo Polsat.svg Polsat (dawniej),
Logo Polsat 2.jpeg Polsat 2,
Atm-rozrywka.svg ATM Rozrywka

Gra w ciemnoteleturniej nadawany od 13 kwietnia 2005 roku do 22 czerwca 2007 roku w telewizji Polsat (emitowany był od poniedziałku do piątku o 17:00), którego odcinki powtarzane są aktualnie na kanałach Polsat 2 (codziennie o 8:35) i ATM Rozrywka TV dostępnym w DVB-T (od poniedziałku do piątku o 11:00, 19:00 i 1:30, w weekendy o 2:00). Wyemitowano łącznie 343 odcinki.

Główną cechą gry był fakt, że gracz nie znał wysokości stawki, o którą walczy, natomiast wgląd na to jaka jest suma stawki mieli telewidzowie. Teleturniej prowadził Krzysztof Ibisz. Z powodu krytycznych listów widzów do redakcji programu, w lipcu 2007 Polsat poinformował, że rezygnuje z dalszej emisji. Krytyka dotyczyła zwłaszcza zachowania prowadzącego, który wielokrotnie nadużywał możliwości blefowania w licytacji kopert, poprzez celowe wprowadzanie uczestników w błąd.

W 2005 roku Grupa ATM sprzedała licencję, a także wyprodukowała odcinki pilotażowe programu do Włoch oraz dla telewizji ICTV z Ukrainy.

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

Pytanie wstępne[edytuj | edytuj kod]

Na początku programu prowadzący zadawał pytanie do wszystkich 30 graczy (w pierwszej edycji). Były 4 warianty odpowiedzi i jeden z nich był prawidłowy. Potem sprawdzano, kto odpowiedział prawidłowo, a następnie sprawdzano, kto odpowiedział jako pierwszy. W 1. edycji programu osoba, która odpowiedziała jako pierwsza, jako jedyna grała w ciemno. W pierwszym programie zadano pytanie "Z której części tuszy wołowej pochodzi łata?", a na pytanie odpowiedziało 8 osób. W drugim programie zadano pytanie "Jakim skrótem oznacza się rejestrację Luksemburga?" - w tym programie odpowiedziały tylko trzy osoby, numer 7, 8 i 9 . Później, gdy wprowadzono zasadę wybierania 8 kopert, a następnie 5, to po zakończeniu gry w ciemno przez zawodnika, który jako pierwszy odpowiedział na wstępne pytanie, w ciemno grała osoba, która jako kolejna (jako druga) odpowiedziała na wstępne pytanie, możliwe było także dopuszczenie do udziału kolejnej osoby, o ile czas antenowy pozwolił na to[a]. W przypadku gdy dwie lub więcej osób odpowiedziało na pytanie w tym samym czasie, to przeprowadza się kolejne pytanie w którym odpowiadać mogli ci co na pierwsze pytanie odpowiedzieli w tym samym czasie. Od 2 października 2006 roku, kiedy wprowadzono nową edycję programu, zrezygnowano z pytania wstępnego i w teleturnieju brał udział gracz zaproszony do studia.

Wybór kopert[edytuj | edytuj kod]

W odcinkach 1-23 zawodnik wybierał 10 kopert spośród 50, w odcinkach 24-28 - 8 kopert spośród 50, natomiast w odcinkach 29-343 wybierał 5 kopert z 50.

Pierwsza edycja (2005-2006)[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych odcinkach prowadzący nie mówił od jakiej kwoty zaczynają się czeki. Wśród 50 kopert znajdowało się 48 kopert z czekami z kwotami od 0 do 100 000 zł i 2 koperty-pułapki (-50% - gracz wygrywa połowę zgromadzonych pieniędzy oraz -100% - gracz traci wszystkie zgromadzone dotąd pieniądze), które pojawiły się po raz pierwszy w odcinkach z wyborem ośmiu kopert. Maksymalna wygrana, z jaką można było wyjść z programu, to 230 000 . Przed wyborem kopert zasłaniano oczy czarną opaską zarówno graczowi jak i osobie towarzyszącej tak, żeby nie mogły wiedzieć jakie sumy są w kopertach, które pojawiały się na monitorze zarówno przy miejscu gracza, jak i prowadzącego.

Druga edycja (2006-2007)[edytuj | edytuj kod]

Początek drugiej edycji, która wystartowała 2 października 2006 roku przyniósł zmiany. Zrezygnowano bowiem z pytania wstępnego i do udziału w teleturnieju zaproszono gracza do studia. Zwiększono liczbę kopert z najwyższymi wygranymi oraz zwiększono do 3 liczbę kopert-pułapek (-50% i -100%). Jednocześnie zmieniono studio oraz logo i czołówkę programu. W tej edycji graczowi jak i osobie towarzyszącej nie zasłaniano oczu, gdyż przed grą gracz wybierał 5 z 50 kopert położonych na stole. Później wprowadzono nagrodę rzeczową - samochód (zastąpił kopertę -50%) i tym razem twórcy teleturnieju postanowili zrezygnować z limitów kopert z daną kwotą, tzn. w jednej grze mogłoby być np. kilkanaście kopert z kwotą 100 000 zł, nagrodą rzeczową (w odcinku 321. było aż 26 samochodów) lub -100% (w odcinku 320. było ich aż 8). Gracze wygrali łącznie sześć samochodów osobowych - w odcinkach 323,325,332,337 oraz 338 (2 samochody + 7 000 zł).

Pytania[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych odcinkach zawodnik odpowiadał na 10 pytań (gdyż miał 10 kopert). Później osiem, a potem na stałe wprowadzono po 5 pytań dla 2 graczy. Mając wybrane już koperty, gracz przystępował do odpowiadania na pytania z różnych dziedzin. Najpierw prowadzący czytał pytanie, a następnie gracz wybierał numer koperty, o którą chce grać, później prowadzący czytał cztery warianty odpowiedzi. Jeśli odpowiedział poprawnie na pytanie, koperta stawała się jego własnością i w dalszej części teleturnieju mógł ją sprzedać drogą licytacji, lub zatrzymać. Jeżeli odpowiedział błędnie, koperta trafiała do niszczarki. W pierwszej edycji z powodu braku czasu antenowego gracz mógł kontynuować grę w ciemno w kolejnym odcinku.

Licytacja[edytuj | edytuj kod]

Po komplecie pytań, prowadzący proponował zawodnikowi pewną kwotę pieniędzy, za którą chciał odkupić koperty. Uczestnik nie wiedział ile pieniędzy jest w kopertach, więc nie mógł trafnie ocenić, czy propozycja prowadzącego była wyższa od kwoty w kopertach i czy wymiana jest korzystna.

Prowadzący znał zawartość kopert i w porozumieniu z producentami programu (za pomocą tzw. "ucha") proponował różne kwoty, nierzadko blefując (odkupując za duże pieniądze koperty o niskiej wartości, lub nie zgadzając się na wykupienie koperty o dużej wartości). To od wartości kopert zależała długość licytacji np. w przypadku niedużej wartości kopert w przypadku nieprzyjęcia przez uczestnika kwoty prowadzący kończył licytację a uczestnik zabierał koperty.

Niedaleko gracza siedziała osoba towarzysząca (mogła to być osoba spokrewniona z graczem lub zaprzyjaźniona z nim), z którą miał prawo konsultować decyzje. Osoba ta była oprócz gracza jedyną, która nie znała zawartości kopert, więc w dalszym ciągu była to gra w ciemno.

Blefowanie podczas licytacji[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący podczas licytacji wielokrotnie blefował tzn. wprowadzał w błąd uczestników programu jeśli chodzi o sumę kopert mimo iż prowadzący znał ich zawartość. Wprowadzał również w błąd uczestników stwierdzeniami typu: "przyrzekam, że w jednej z kopert jest -100%" albo "na pewno nie ma w kopertach minusa" (w tenże sposób prowadzący częściej blefował) celem zachęcenia gracza odpowiednio do sprzedania kopert lub ich zabrania.

Wygrane[edytuj | edytuj kod]

Istniały 4 możliwości nie wygrania żadnych pieniędzy:

  • gracz nie odpowiada na żadne pytanie;
  • gracz wybiera wszystkie posiadane koperty i w każdej jest 0 zł;
  • gracz wybiera wszystkie posiadane koperty i w jednej z nich jest "-100%";
  • gracz sprzedaje część kopert prowadzącemu zarabiając pieniądze, jednak w jednej z pozostawionych kopert jest "-100%", co powoduje anulowanie otrzymanej od prowadzącego kwoty, jeśli gracz otworzył kopertę w której znajduje się "-100%".

Pierwsza główna wygrana w historii teleturnieju została zdobyta w odcinku 146, wygrał ją Marek Czerniakiewicz wyemitowanym 2 maja 2006 roku. Teoretycznie największą wygraną kwotą mogło być 500.000 zł (w każdej kopercie po 100.000). Największa wygrana w historii teleturnieju padła w odcinku specjalnym (315) z Agatą Młynarską i Zygmuntem Chajzerem, którzy sprzedali wszystkie koperty za łączną kwotę 115.000 złotych.

Sezony[edytuj | edytuj kod]

  • I sezon (od 13 kwietnia 2005 do 29 września 2006) odcinki: 1-204
  • II sezon (od 2 października 2006 do 22 czerwca 2007) odcinki: 205-343 (139 odcinków)

Zagraniczne edycje[edytuj | edytuj kod]

Poza Polską teleturniej emitowany był w następujących państwach:

Kraj Nazwa Prowadzący Stacja Premiera Najwyższa wygrana w kopertach
 Czechy[1] Naslepo Marek Vašut ČT1 13 stycznia 2008 150,000 koron czeskich
 Grecja Mega Channel
 Hiszpania[2] El negociador Javier Capitán TVE lipiec 2007 60,000 Euro
 Wietnam[3] Thử tài thách trí Bình Minh HTV7 2 października 2011 50,000,000 đồngów wietnamskich
 Włochy
 Ukraina Гра на темно Pawel Szylko 100,000 hrywien ukraińskich
 Zjednoczone Emiraty Arabskie المفاوض DMI 100,000 dirhamów ZEA

Uwagi

  1. Czasem zdarzyły się odcinki w których aż trzech graczy grało w ciemno w jednym odcinku. Zdarzyło się także że tylko jedna osoba grała w ciemno w jednym odcinku. Spowodowane to było długimi negocjacjami gracza z prowadzącym programu, które uniemożliwiły drugiemu graczowi grę w ciemno z powodu braku czasu antenowego przewidzianego na emisję programu.

Przypisy