Grammotaulius nigropunctatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grammotaulius nigropunctatus[1]
(Retzius, 1783)
Ilustracja
Widok z góry i od dołu
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkowce

Gromada

owady

Rząd

chruściki

Rodzina

bagiennikowate

Rodzaj

Grammotaulius

Gatunek

Grammotaulius nigropunctatus

Synonimy
  • Grammotaulius atomarius (F., 1793)[2]
  • Grammotaulius irroratus (Zetterstedt, 1840)[2]
  • Grammotaulius strigosus (Curtis, 1834)[2]
  • Grammotaulius suarezi Navás, 1916[2]
  • Phryganea atomaria Fabricius, 1793[2]
  • Phryganea irroratus Zetterstedt, 1840[2]
  • Phryganea nigropunctatus Retzius, 1783[2]

Grammotaulius nigropunctatus – gatunek chruścika z rodziny bagiennikowatych (Limnephilidae). Larwy budują przenośne domki z fragmentów detrytusu i fragmentów roślin wodnych, najczęściej turzyc (podobne schronienia, ale mniejsze, budują także: Limnephilus borealis, Limnephilus fuscinervis). Ubarwienie larw podobne jak u Grammotaulius nitidus.

Grammotaulius nigropunctatus jest gatunkiem palearktycznym, występującym w całej Europie, Kaukazie, rejonie Kaspijskim, Azji Mniejszej. Larwy zasiedlają wszystkie typy wód śródlądowych. Podawany z północnych części Polski. Limnefil preferujący strefę helofitów.

Larwy złowiono w jez. Skanda (Pojezierze Mazurskie), w trzcinowisku, mniej na dnie piaszczystym i najmniej w turzycowisku. Liczniej larwy spotykane w małych śródpolnych zbiornikach oraz starorzeczach (w tym w jez. Nieciecz) w Dolinie Narwi. Niektóre dane sugerują występowanie w jeziorach Wielkopolski i stawach tatrzańskich. Kilka larw złowiono w stawie eutroficznym w Karkonoszach. Imagines spotykane nad jez. Oświn.

W Finlandii stosunkowo pospolity w zbiornikach okresowych, czasami spotykany w jeziorach. W Karelii larwy występowały w strefie roślin, przede wszystkim w turzycach i skrzypach, sporadycznie w trzcinie i osoce, na dnie z detrytusem. Na Łotwie i Estonii niezbyt licznie spotykane w jeziorach, częściej stawach naturalnych. Larwy spotykane w jeziorach Islandii. Podawany także ze strumieni i górskich jezior Kaukazu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grammotaulius nigropunctatus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g Grammotaulius nigropunctatus (Retzius, 1783). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-10-04]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]