Grand Prix IMŚ na Żużlu 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Grand Prix IMŚ na żużlu 2013
2013 Speedway Grand Prix
Gtk-go-back-ltr.svg 2012 2014 Gtk-go-forward-ltr.svg
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody 23 marca 2013
Nowa Zelandia Auckland
Zamknięcie (finał) 5 października 2013
Polska Toruń

Grand Prix IMŚ 2013 (SGP) – dziewiętnasty sezon walki najlepszych żużlowców świata o medale w formule Grand Prix. W sezonie 2013 o tytuł walczyć będzie 16 zawodników, w tym 1 zawodnik z „dziką kartą”.

Uczestnicy Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy z numerami 1-15 w sezonie 2013 wystartują we wszystkich turniejach (ośmiu z Grand Prix 2012, trzech z eliminacji do GP 2012 oraz czterech nominowanych przez Komisję Grand Prix; ang. SGP Commission). Dodatkowo na każdą rundę Komisja Grand Prix przyznaje „dziką kartę” oraz dwóch zawodników zapasowych (rezerwy toru). Zawodnicy z czołowych miejsc z eliminacji do GP 2012 (nie premiowanych awansem) zostaną przez Komisję Grand Prix wpisani na listę kwalifikowanej rezerwy (zawodnicy kwalifikowanej rezerwy), który w wyniku np. kontuzji zastąpią stałego uczestnika cyklu w danej rundzie.

Stali uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

(1) Australia Chris Holdermistrz świata 2012
(2) Dania Nicki Pedersenwicemistrz świata 2012
(3) Stany Zjednoczone Greg Hancock3. miejsce w GP 2012
(4) Polska Tomasz Gollob4. miejsce w GP 2012
(5) Rosja Emil Sajfutdinow5. miejsce w GP 2012
(6) Szwecja Antonio Lindbäck7. miejsce w GP 2012
(7) Szwecja Fredrik Lindgren8. miejsce w GP 2012
(8) Szwecja Andreas Jonsson9. miejsce w GP 2012
(9) Słowacja Martin Vaculíkstała dzika karta
(10) Polska Jarosław Hampelstała dzika karta
(11) Polska Krzysztof Kasprzak1. miejsce w GP Challenge 2012
(12) Słowenia Matej Žagar2. miejsce w GP Challenge 2012
(13) Dania Niels Kristian Iversen3. miejsce w GP Challenge 2012
(14) Wielka Brytania Tai Woffindenstała dzika karta
(15) Australia Darcy Wardstała dzika karta
(16)dzika karta

Rezerwowi[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz 2013[edytuj | edytuj kod]

Data Grand Prix Stadion Miasto Zwycięzca
1 23 marca Nowej Zelandii Western Springs Stadium Nowa Zelandia Auckland Polska Jarosław Hampel Wyniki
2 20 kwietnia Europy Stadion Polonii Bydgoszcz Polska Bydgoszcz Rosja Emil Sajfutdinow Wyniki
4 4 maja Szwecji Ullevi Szwecja Göteborg Rosja Emil Sajfutdinow Wyniki
3 18 maja Czech Stadion Markéta Czechy Praga Wielka Brytania Tai Woffinden Wyniki
5 1 czerwca Wielkiej Brytanii Millennium Stadium Wielka Brytania Cardiff Rosja Emil Sajfutdinow Wyniki
6 15 czerwca Polski Stadion im. Edwarda Jancarza Polska Gorzów Wielkopolski Polska Jarosław Hampel Wyniki
7 29 czerwca Danii Parken Dania Kopenhaga Australia Darcy Ward Wyniki
8 3 sierpnia Włoch Terenzano Stadium Włochy Terenzano Dania Niels Kristian Iversen Wyniki
9 17 sierpnia Łotwy Spidveja Centrs Łotwa Daugavpils Stany Zjednoczone Greg Hancock Wyniki
10 7 września Słowenii Stadion Matije Gubca Słowenia Krško Polska Jarosław Hampel Wyniki
11 21 września Skandynawii Friends Arena Szwecja Sztokholm Dania Niels Kristian Iversen Wyniki
12 5 października Polski II Motoarena Toruń Polska Toruń Polska Adrian Miedziński Wyniki

Wyniki i klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik zakwalifikowany do przyszłorocznego GP
Stali uczestnicy
Dzika karta, rezerwa toru
Lp. Zawodnik Suma NZL
Nowa Zelandia
EUR
Unia Europejska
SWE
Szwecja
CZE
Czechy
GBR
Wielka Brytania
POL
Polska
DNK
Dania
ITA
Włochy
LAT
Łotwa
SVN
Słowenia
SCA
Szwecja
PL2
Polska
1 Wielka Brytania (14) Tai Woffinden 151 9 14 12 19 7 12 11 18 15 17 7 10
2 Polska (10) Jarosław Hampel 142 15 8 15 8 6 14 6 13 11 16 13 17
3 Dania (13) Niels Kristian Iversen 132 7 9 10 7 16 11 4 13 13 11 18 13
4 Stany Zjednoczone (3) Greg Hancock 129 11 8 8 7 11 12 9 5 18 9 13 18
5 Dania (2) Nicki Pedersen 121 12 10 12 11 11 8 7 12 11 14 5 8
6 Rosja (5) Emil Sajfutdinow 114 6 15 17 17 14 15 13 10 7
7 Słowenia (12) Matej Žagar 110 5 14 9 10 3 7 13 14 9 8 15 3
8 Australia (15) Darcy Ward 106 12 13 0 19 11 13 10 15 13
9 Polska (4) Tomasz Gollob 89 15 16 9 3 5 4 10 6 5 16 0
10 Polska (11) Krzysztof Kasprzak 89 6 0 7 12 13 10 6 5 3 8 10 9
11 Szwecja (7) Fredrik Lindgren 83 8 4 5 11 12 7 8 6 4 8 8 2
12 Australia (1) Chris Holder 82 9 10 14 7 14 14 14
13 Szwecja (8) Andreas Jonsson 64 11 4 3 9 3 9 0 7 3 10 5
14 Słowacja (9) Martin Vaculík 62 5 4 3 6 11 4 6 5 7 5 0 6
15 Szwecja (6) Antonio Lindbäck 51 6 3 8 5 1 3 2 6 1 7 3 6
16 Dania (20) Leon Madsen 30 8 5 1 9 7
17 Czechy (19) Aleš Dryml 16 3 2 2 4 2 3 0
18 Polska (16) Adrian Miedziński 15 15
19 Łotwa (16) Andrzej Lebiediew 9 9
20 Wielka Brytania (16) Chris Harris 7 7
21 Polska (16) Krzysztof Buczkowski 6 6
21 Szwecja (16) Linus Sundström 6 6
21 Polska (16) Bartosz Zmarzlik 6 6
21 Dania (16) Michael Jepsen Jensen 6 6
21 Australia (21) Troy Batchelor 6 6
26 Szwecja (17) Fredrik Engman 4 4
27 Słowenia (16) Aleksander Čonda 3 3
28 Szwecja (16) Kim Nilsson 2 2
28 Czechy (16) Josef Franc 2 2
28 Dania (17) Peter Kildemand 2 2
28 Dania (18) Kenni Larsen 2 2
28 Szwecja (18) Oliver Berntzon 2 2
28 Włochy (16) Nicolas Covatti 2 2
34 Nowa Zelandia (16) Jason Bunyan 1 1
34 Wielka Brytania (17) Craig Cook 1 1
34 Wielka Brytania (18) Josh Auty 1 1
34 Włochy (17) Nicolas Vicentin 1 1
38 Szwecja (17) Dennis Andersson 0 0
38 Szwecja (18) Mathias Thörnblom 0 0
38 Łotwa (17) Wiaczesław Gieruckis 0 0
Zawodnicy niesklasyfikowani
Nowa Zelandia (17) Sean Mason ns
Polska (17) Szymon Woźniak ns
Czechy (17) Václav Milík ns
Polska (17) Adrian Cyfer ns
Słowenia (17) Matic Voldrih ns
Polska (17) Paweł Przedpełski ns
Nowa Zelandia (18) Dale Finch ns
Polska (18) Mikołaj Curyło ns
Czechy (18) Zdeněk Holub ns
Polska (18) Łukasz Cyran ns
Włochy (18) Michele Paco Castagna ns
Łotwa (18) Maksim Bogdanow ns
Słowenia (18) Denis Štojs ns
Polska (18) Kamil Pulczyński ns
Lp. Zawodnik Suma NZL
Nowa Zelandia
EUR
Unia Europejska
SWE
Szwecja
CZE
Czechy
GBR
Wielka Brytania
POL
Polska
DNK
Dania
ITA
Włochy
LAT
Łotwa
SVN
Słowenia
SCA
Szwecja
PL2
Polska

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]