Grant's

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Grant's
Trójkątna szklanka Grant'sa
Trójkątna szklanka Grant'sa
Rodzaj whisky
Wytwórca William Grant's & Sons
Pochodzenie Dufftown, Wielka Brytania
Data wprowadzenia 1887
Odmiany Family Reserve, Ale Cask, Sherry Cask
Strona internetowa

Grant'sszkocka whisky typu blended wytwarzana i butelkowana przez przedsiębiorstwo William Grant's & Sons.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1886 William Grant po wielu latach gromadzenia oszczędności założył gorzelnię Glenfiddich w Dufftown w Szkocji. Pierwszą whisky wyprodukowano na Boże Narodzenie roku 1887. W roku 1898 przedsiębiorstwo rodziny Grant znalazło się w sytuacji poważnego zagrożenia swoich interesów, gdyż zbankrutowała spółka Pattison Limited, główny odbiorca jego produktów. William Grant i jego siedmiu synów sami zajęli się produkcją i dystrybucją swojego blendu - Stand fast. Początki były trudne, ale już w przededniu I wojny światowej spółka posiadała sześćdziesiąt przedstawicielstw w trzydziestu krajach. Spółce do dziś udało się pozostać całkowicie niezależnym przedsiębiorstwem rodzinnym.

Grant's aktualnie sprzedawany jest w 180 krajach i pod względem sprzedaży pozostaje czwartą szkocką whisky na świecie z roczną sprzedażą 4 milionów skrzynek.

Whisky[edytuj | edytuj kod]

Grant's od roku 1957 sprzedawany jest w oryginalnej trójkątnej butelce. Produkowany jest także w wersji okolicznościowej 12 i 18 letniej jak i odmianie smakowej Ale Cask leżakowanej w kadziach po Edynburskim piwie Strong Ale, oraz Sherry Cask dojrzewającej w beczkach po sherry Oloroso.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona whisky Grant`s