Gremlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Gremlin — fikcyjny stwór powołany do życia przez legendę miejską w zakładach produkujących samoloty Spitfire Mk II w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Pierwsze wzmianki o gremlinach pojawiły się w 1940 r. w filii Supermarine koncernu Vickers-Armstrong w Castle Bromwich po tym, jak w produkowanych samolotach zauważono serię niewytłumaczalnych usterek. Obwiniano o nie gremliny, które podejrzewano o sympatie nazistowskie lub irlandzkie[1].

Jednym z pierwszych utworów, w których pojawiły się gremliny, była książka Roalda Dahla z 1943 roku.

Gremliny można uznać za nowoczesną odmianę chochlików. Sytuacja, w której jakieś urządzenie nie działa, choć powinno, jest określana mianem efektu Gremlina/Gremlinów (ang. Gremlin Effect, GE).

W Polsce popkulturowy wizerunek gremlinów został spopularyzowany przez film Gremliny rozrabiają z 1984 roku, w którym nadano tym stworom chiński rodowód. Niemniej, na Zachodzie słynny jest również odcinek serialu Strefa mroku pt. Nightmare at 20,000 Feet, w którym ukazano gremlina atakującego skrzydło lecącego samolotu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. A. Sapkowski, Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy, SuperNowa, Warszawa, 2001; str. 185-186