Grim Fandango

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grim Fandango
{{{nazwa}}}
Producent LucasArts
Wydawca LucasArts
Projektant Tim Schafer
Silnik GrimE
Aktualna wersja 1.01
Data wydania Am.Płn.: 30 września 1998
Gatunek gra przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ELSPA: 11+
ESRB: Teen
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki CD (2)
Wymagania

procesor Intel Pentium 133 MHz, 32 MB RAM, 30 MB wolnego miejsca na dysku twardym, karta graficzna z 4 MB pamięci RAM

Kontrolery klawiatura lub dżojstik

Grim Fandango (pol. Ponure fandango) − komputerowa gra przygodowa wydana przez LucasArts w 1998 roku. Jest to pierwsza przygodowa gra firmy LucasArts korzystająca z grafiki trójwymiarowej. Grim Fandango została uznana przez krytyków i fanów za jedną z najlepszych gier w całym gatunku i poza nim (zobacz rozdział Odbiór gry). 27 stycznia 2015 zostanie wydana poprawiona wersja gry stworzona przez studio Double Fine Productions. Docelowe platformy to Windows, PlayStation 4 i PlayStation Vita[1].

Grę wymyślił Tim Schafer, który poprzednio pracował przy serii Monkey Island oraz grach Full Throttle i Day of the Tentacle. Gra, bazując na azteckich wierzeniach o życiu pozagrobowym, opowiada historię Manny'ego Calavery i jego czteroletnią podróż przez Ziemię Umarłych do Dziewiątego Podziemia - celu podróży wszystkich zmarłych dusz – w poszukiwaniu kobiety nazwanej Mercedes „Meche” Colomar.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra korzysta z silnika GrimE, który tworzy tła w 2D, a główne obiekty i postacie w 3D oraz pozwala na kontrolę poczynaniami Manny'ego za pomocą klawiatury, dżojstika lub gamepada. Manny musi zbierać różne obiekty i rozmawiać z mieszkańcami Podziemia, aby rozwiązywać różne zagadki w celu popchnięcia fabuły do przodu.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Grim Fandango otrzymała głównie pozytywne recenzje. GameSpot chwalił grę, mówiąc, że „Grim Fandango pomija rzeczy oczywiste” i „bierze swój humor z sytuacji i postaci [...], pomagając w uwiarygadnianiu świata”[2]. „PC Zone” pochwalił całą produkcję pisząc, że „z takimi kostiumami, postaciami, muzyką i atmosferą [Grim Fandango] stworzyłoby wspaniały film”[3]. Serwis IGN podsumował recenzję gry, pisząc „Grim Fandango to najlepsza gra przygodowa, jaką kiedykolwiek widzieliśmy”[4]. Jednak zarówno GameSpot, jak i IGN jako wadę gry podały problemy z interfejsem gry. IGN powiedziało, że była to jedna z przyczyn, dla których nie dali grze maksymalnej oceny.

Pomimo wysokiej jakości, dobrych recenzji i wielu nagród – włączając nagrodę Gry Roku 1998 GameSpotu wraz z grą The Legend of Zelda: Ocarina of Time, pobijając tym samym tytuły, takie jak StarCraft i Half-Life. – Grim Fandango był widziany jako gwóźdź do trumny gier przygodowych. Gra sprzedała się w 95 000 kopiach do 2003 roku w USA (wyłączając sprzedaż online, w oparciu o dane PC Data)[5]. Często mówi się, że gra przegrała ekonomicznie[6], mimo że, według LucasArts, „Grim Fandango spełniło i przewyższyło oczekiwania na całym świecie”[7]. Mimo tego Grim Fandango nie zdobyło takiej popularności, jak poprzednie przygodowe gry LucasArts, zmniejszając popyt na gry przygodowe w następnych latach.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Academy of Interactive Arts & Sciences

 • Game of the Year (nominowana, 1999)
 • Outstanding Achievement in Art/Graphics (nominowana, 1999)
 • Outstanding Achievement in Character or Story Development (nominowana, 1999)
 • Outstanding Achievement in Sound and Music (nominowana, 1999)
 • Computer Adventure Game of the Year (zdobyty tytuł, 1999)

GameSpot:

IGN:

GameSpy:

AdventureGamers:

Przypisy

 1. Grim Fandango (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-01-20].
 2. Ron Dulin: Grim Fandango for PC Review. GameSpot, 1998. [dostęp 2006-01-25].
 3. Steve Hill: GRIM FANDANGO. PCZone, 2001. [dostęp 2006-01-25].
 4. Trent C. Ward: LucasArts flexes their storytelling muscle in this near-perfect adventure game.. IGN, 1998. [dostęp 2006-01-25].
 5. Randy Sluganski: (Not) Playing the Game, Part 4. Just Adventure. [dostęp 2007-12-02].
 6. Matt Barton: Review: LucasArts' Grim Fandango (1998). Gameology.org, 2005-11-05.
 7. Bob Christof: Lucasarts ziet het licht (niderl.). Gamer.nl, 2000-06-26. [dostęp 2007-12-02].