Grime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grime
Pochodzenie UK garage, Hip-hop, drum & bass i reggae
Czas i miejsce powstania ok. 2000 roku w Londynie
Instrumenty komputer i sekwencer
Gatunki pokrewne UK garage, dubstep

Grime – gatunek muzyki blisko spokrewniony z dubstepem, powstały ok. 2000 roku w Londynie w Bow. Wywodzi się z takich gatunków jak UK garage, hip-hop, drum & bass i reggae. Jest to muzyka oparta na połamanym rytmie w tempie od 130 do 145 bpm i rapie. W Londynie grime pełni rolę hip-hopu. Główni przedstawiciele nurtu to: Dizzee Rascal, Kano, Wiley, Roll Deep, Fire Camp, The Plastician[1][2][3][4]oraz Professor Green.

Elementy Grime można dostrzec również na solowych płytach polskich wykonawców takich jak: Wuzet, Bosski Roman, Pezet czy Fokus[5][6].

Początki i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Muzyka grime powstała prawdopodobnie we wschodnim Londynie, w dzielnicy Bow. Stamtąd pochodzi wielu czołowych artystów tego gatunku muzyki[7]. Początki tego stylu muzycznego miały miejsce w pirackich stacjach radiowych, gdzie wielu artystów promowało swoje umiejętności poprzez freestyle lub puszczanie swoich utworów. W ten sposób zdobywali oni reputację w muzycznym podziemiu przed przejściem do mainstreamu. W porównaniu z UK garage, grime ma mroczniejsze i bardziej rapowe brzmienie. Za pierwsze utwory grime uchodzą Wiley - 'Eskimo' i Musical Mob - 'Pulse X'.

Dizzee Rascal i Wiley jako pierwsi zwrócili uwagę mediów na grime w 2003 roku, kiedy wydane zostały ich albumy Boy in da Corner i Treddin' on Thin Ice. Dizzee Rascal szybko zdobył rozgłos i osiągnął komercyjny sukces i jako pierwszy przedstawiciel muzyki grime zdobył Mercury Music Prize w 2003 roku. Dzięki zdobyciu przez niego tej nagrody grime pojawił się intensywniej w brytyjskich mediach takich jak stacja telewizyjna Channel U TV oraz w stacjach radiowych takich jak Logan Sama's show w radiu Kiss FM i w należącej do BBC młodzieżowej stacji radiowej 1Xtra.

Wielu raperów produkujących grime jest bardzo młodych - większość z nich nie ma jeszcze 25 lat. Najbardziej znani z nich, jak Dizzee Rascal czy Kano, zaczęli nagrywać pierwsze utwory w wieku 15 lat.

Przypisy