Grime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grime
Pochodzenie UK garage, Hip-hop, drum & bass
Czas i miejsce powstania ok. 2000 roku w Londynie
Instrumenty komputer i sekwencer
Gatunki pokrewne UK garage, dubstep

Grime – gatunek muzyki powstały ok. 2000 roku w Londynie w Bow. Wywodzi się z takich gatunków jak UK garage, hip-hop, drum & bass i dubstep. Jest to muzyka oparta na połamanym rytmie w tempie od 130 do 145 bpm i rapie. W Londynie grime pełni rolę hip-hopu.

Główni przedstawiciele nurtu to: Dizzee Rascal, Skepta, Tempa T, Kano, Wiley, D Double E[1][2][3], Lethal Bizzle, Jme oraz grupy, takie jak: Boy Better Know, Roll Deep czy Newham Generals.

Elementy Grime można dostrzec również na solowych płytach polskich wykonawców takich jak: Wuzet, Bosski Roman, Pezet czy Fokus[4][5].

Charakterystyczne dla gatunku są: występy w klubach (bardzo rzadko klasyczne koncerty), a podczas występów na żywo - częsta i szybka zmiana utworów, freestyle oraz używanie wielu różnych podkładów. Wielu artystów występuje również w popularnych w UK dłuższych sesjach - występach w radiu, nagrywanych także w formie wideo.

Najbardziej charakterystyczne utwory to: Wiley - Eskimo, Skepta - Private Caller, Jme - Serious, Tempa T - Next Hype, Dizzee Rascal - Stop Dat oraz Kano - P's and Q's.

Początki i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Muzyka grime powstała prawdopodobnie we wschodnim Londynie, w dzielnicy Bow. Stamtąd pochodzi wielu czołowych artystów tego gatunku muzyki[6]. Początki tego stylu muzycznego miały miejsce w pirackich stacjach radiowych, gdzie wielu artystów promowało swoje umiejętności poprzez freestyle lub puszczanie swoich utworów. W ten sposób zdobywali oni reputację w muzycznym podziemiu przed przejściem do mainstreamu. W porównaniu z UK garage, Grime ma mroczniejsze i bardziej rapowe brzmienie. Za pierwsze utwory grime uchodzą, wspomniany wyżej, Wiley - 'Eskimo' oraz Musical Mob - 'Pulse X'.

Dizzee Rascal i Wiley jako pierwsi zwrócili uwagę mediów na grime w 2003 roku, kiedy wydane zostały ich albumy Boy in da Corner i Treddin' on Thin Ice. Dizzee Rascal szybko zdobył rozgłos i osiągnął komercyjny sukces i jako pierwszy przedstawiciel muzyki grime zdobył Mercury Music Prize w 2003 roku. Dzięki zdobyciu przez niego tej nagrody grime pojawił się intensywniej w brytyjskich mediach takich jak stacja telewizyjna Channel U TV oraz w stacjach radiowych takich jak Logan Sama's show w radiu Kiss FM i w należącej do BBC młodzieżowej stacji radiowej 1Xtra.

Wielu raperów produkujących grime jest bardzo młodych - większość z nich nie ma jeszcze 25 lat. Najbardziej znani z nich, jak Dizzee Rascal czy Kano, zaczęli nagrywać pierwsze utwory w wieku 15 lat.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie większość artystów związanych z grime upodabnia swój styl do hip-hop'u, rapując często do muzyki zwanej trap.

Taki obrót spraw budzi sprzeciw niektórych "legendarnych" postaci brytyjskiej sceny muzycznej, m.in. Skepty, który na wydanym pod koniec 2012 mixtapie "Blacklisted" w utworze "Ace Hood Flow" w ostrych słowach krytykuje innych artystów za zmianę stylu. Podobnie jego brat Jme, w wydanym w 2014 roku utworze "Taking Over? (It Ain't Working)".

W 2014 roku Skepta wydał pierwszy singiel, wyprodukowany przez siebie i nagrany razem z Jme, ze swojego nowego albumu "Konnichiwa" zatytułowany "That's Not Me", w którym krytykuje nie tylko innych, ale i sam siebie za zmianę stylu. Utwór uważa się za powrót do prawdziwego grime'u.[7]

Skepta namówił również Wiley'a, aby na swoim nowym albumie "Snakes & Ladders" powrócił do grime'owej wersji siebie sprzed lat, czego efektem jest wyprodukowany przez Skeptę utwór "On A Level".[8]

Wśród nowych artystów wyróżnia się Stormzy, promowany przez swojego idola z dzieciństwa - Skeptę, oraz Novelist, również związany ze Skeptą.[9]

Przypisy