Grzegorz Śliwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzegorz Śliwa
Data i miejsce urodzenia

29 kwietnia 1894
Chorzowie (Starym)

Data i miejsce śmierci

4 kwietnia 1977
Chorzów

Grzegorz Śliwa (ur. 29 kwietnia 1894 w Chorzowie (Starym), zm. 4 kwietnia 1977) – polityk śląskiej chadecji, poseł na Sejm Śląski (1927–1929).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 29 kwietnia 1894 w Chorzowie (obecnie Chorzów Stary, dzielnica Chorzowa) w rodzinie hutnika. Wraz z rodzicami mieszkał początkowo w Chorzowie przy ul. Bożogrobców, następnie przeprowadził się do Królewskiej Huty (obecnie Chorzów).

W lutym 1918 w składzie gniazda (koła) Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Królewskiej Hucie.

W latach 1920-1921, w związku z plebiscytem na Górnym Śląsku mąż zaufania Powiatowego Komitetu Plebiscytowego w Królewskiej Hucie.

Urzędnik Polskich Kopalń Skarbowych, a następnie, od lat dwudziestych wieloletni pracownik polsko-francuskiej spółki akcyjnej Skarboferm, prowadzącej wydobycie z pól górniczych kopalń "Król", 'Piast", "Święty Jacek", "Święta Barbara" oraz "Wyzwolenie".

Działacz Chrześcijańskiej Demokracji. W listopadzie 1926 roku wybrany radnym Rady Miejskiej Królewskiej Huty (obecnie Chorzów) z listy Polskiego Zjednoczenia Stronnictw Chrześcijańskich.

W sierpniu 1927, po śmierci Janiny Omańkowskiej, objął jej mandat posła na Sejm Śląski I kadencji.

Pracował jako prokurent w Komunalnej Kasie Oszczędności, w słynnym wówczas "drapaczu chmur" w Chorzowie.

Po wybuchu II wojny światowej, ewakuowany wraz z rodziną na wschodnie tereny Polski; powrócił do Chorzowa wiosną 1940 roku. Wraz z rodziną zamieszkał u swych rodziców w Chorzowie Starym. Wkrótce jednak został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec.

Po wojnie powrócił do Chorzowa, ponownie podjął pracę w Komunalnej Kasie Oszczędności w Chorzowie.

Aktywny działacz katolicki, przez wiele lat nosił szkaplerz, inicjator Krucjaty Trzeźwości w parafii pw. św. Barbary oraz Caritas w parafii pw. św. Antoniego.

Zmarł 4 kwietnia 1977 roku w Chorzowie, pochowany na cmentarzu parafii pw. św. Jadwigi w Chorzowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]