Gustav Klimt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gustav Klimt
Klimt.jpg
G. Klimt w 1914
Imiona i nazwisko Gustav Klimt
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1862
Baumgarten
Data i miejsce śmierci 6 lutego 1918
Wiedeń
Narodowość austriacka
Dziedzina sztuki malarstwo, grafika
Styl symbolizm, secesja
Judyta z głową Holofernesa (1901)

Gustav Klimt (ur. 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, dziś w Penzing, 14 dzielnicy Wiednia, zm. 6 lutego 1918 w Wiedniu) – austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Adele Bloch-Bauer I (1907), został sprzedany za rekordowe $135 million in 2006, Neue Galerie, New York

Gustav Klimt urodził się w Baumgarten, koło Wiednia w Austria-Węgry, drugi z siedmiorga dzieci (było trzech chłopców i cztery dziewczynki). Jego matka, Anna Klimt (Finster z domu), miało niespełnioną ambicję by śpiewać na scenie. Jego ojciec, Ernst Klimt -Starszy, pochodzący z Czech, był grawerem złota. Wszyscy z trzech ich synów obnosiło się z artystycznym talentem wczesny na. Młodsi bracia Klimt byli Ernst Klimt i Georg Klimt.

Otrzymał wykształcenie typowo akademickie. Studiował malarstwo architektoniczne w Wiedniu w Szkole Rękodzieł Artystycznych (Kunstgewerbeschule) do 1883. W tym okresie żył w biedzie. Jego brat Ernst, który tak jak ich ojciec został później grawerem, również uczęszczał do tej szkoły.

Pierwsze zaś doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. To doświadczenie wraz ze specyficznym klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję, z którą był związany do 1905.

Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Klimtowi udało się stworzyć dzieło na miarę swojej epoki, które stało się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

Portret Adeli Bloch-Bauer I, zwany "Złotą Adelą" został sprzedany w 2006 roku, spadkobiercy imperium kosmetycznego Ronaldowi S. Lauderowi za 135 mln USD – była to wówczas najwyższa kwota jaką uzyskano za obraz. Przy wykonaniu obrazu artysta zastosował złoto i srebro w płatkach.

Prace artysty[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa:

  • S. Partsch, Klimt. Życie i twórczość, Warszawa 2000.
  • Klimt 1862-1918, Warszawa 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]