Gustav Klimt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gustav Klimt
Klimt.jpg
G. Klimt w 1914
Imiona i nazwisko Gustav Klimt
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1862
Baumgarten
Data i miejsce śmierci 6 lutego 1918
Wiedeń
Narodowość austriacka
Dziedzina sztuki malarstwo, grafika
Styl symbolizm, secesja
Judyta z głową Holofernesa (1901)

Gustav Klimt (ur. 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, dziś w Penzing, 14 dzielnicy Wiednia, zm. 6 lutego 1918 w Wiedniu) – austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Adele Bloch-Bauer I (1907), został sprzedany za rekordowe $135 million in 2006, Neue Galerie, New York

Ojciec malarza był złotnikiem-grawerem, a jego bracia Ernst i Georg byli także artystami: Ernst malarzem dekoracji, Georg cyzelatorem.

Otrzymał wykształcenie typowo akademickie, pierwsze zaś doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. To doświadczenie wraz ze specyficznym klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję, z którą był związany do 1905.

Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Klimtowi udało się stworzyć dzieło na miarę swojej epoki, które stało się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

Portret Adeli Bloch-Bauer I, zwany "Złotą Adelą" został sprzedany w 2006 roku, spadkobiercy imperium kosmetycznego Ronaldowi S. Lauderowi za 135 mln USD – była to wówczas najwyższa kwota jaką uzyskano za obraz. Przy wykonaniu obrazu artysta zastosował złoto i srebro w płatkach.

Prace artysty[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa:

  • S. Partsch, Klimt. Życie i twórczość, Warszawa 2000.
  • Klimt 1862-1918, Warszawa 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]