Gwiaździsta eskadra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwiaździsta eskadra
Gatunek wojenny
Rok produkcji 1930
Data premiery 10 kwietnia 1930
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Reżyseria Leonard Buczkowski
Scenariusz Janusz Meissner
Zbigniew Lasocki - dialogi
Główne role Barbara Orwid
Jerzy Kobusz
Stefan Szwarc
Muzyka Tadeusz Górzyński
Zdjęcia Antoni Wawrzyniak
Albert Wywerka
Scenografia Stefan Norris
Produkcja Klio-Film

Gwiaździsta eskadra – polski niemy film batalistyczny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Film prawdopodobnie nie zachował się do naszych czasów[1]

Była to najdroższa polska superprodukcja filmowa z dwudziestolecia międzywojennego. Była to opowieść o grupie amerykańskich pilotów, którzy walczyli w szeregach armii polskiej w latach 1918-1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej w Eskadrze Kościuszkowskiej. Fabuła zawierała wątek miłosny o uczuciu amerykańskiego pilota do polskiej dziewczyny, inspirowany prawdziwymi losami znanego amerykańskiego reżysera, ochotniczo walczącego w polskich barwach – Meriana Coopera. Film miał premierę polską (10 kwietnia 1930) oraz światową i był szeroko dystrybuowany w kraju. Wszystkie jego kopie zostały wywiezione lub zniszczone przez Rosjan po 1945 roku.

Film został nakręcony we współpracy z lotnictwem wojskowym. Do nakręcenia zdjęć powietrznych na płycie lotniska na Ławicy k. Poznania zgromadzono ponad 200 samolotów. Pierwszy raz w polskiej kinematografii nakręcono sceny batalistyczne w powietrzu, dzięki zamontowanym na samolotach kamerom, które obsługiwali między innymi Antoni Wawrzyniak i Mieczysław Bilażewski.

12 listopada 1929 roku, w czasie jednej z walk powietrznych stoczonych dla potrzeb filmu przez lotników 3 Pułku Lotniczego doszło do katastrofy. Nad lotniskiem Ławica, na wysokości około 800 metrów nad ziemią, por. pil. Eugeniusz Wyrwicki lecący samolotem Spad 61C1 uderzył podwoziem w prawe górne skrzydło samolotu Potez XV pilotowanego przez por. pil. Jana Bilskiego. W wyniku kolizji skrzydło Poteza oderwało się od kadłuba, a samolot porucznika Bilskiego wpadł w korkociąg i runął na ziemię. Pilot oraz obserwator, ppor. Feliks Szczęsny Lipiński, ponieśli śmierć. Obaj lotnicy nie posiadali spadochronów. Porucznik Wyrwicki lądował przymusowo w Krzyżownikach. W trakcie lądowania samolot został rozbity. Pilot wyszedł z kraksy bez szwanku [2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. kpr/ abe/: Naukowcy poszukują filmu „Gwiaździsta eskadra” (pol.). PAP - Nauka w Polsce. [dostęp 2014-08-16].
  2. Dziennik Poznański Nr 263 z 14 listopada 1929 r. Kurier Poznański Nr 525 z 13 listopada 1929 r. Jerzy Pawlak, Polskie eskadry w latach 1918-1939 s. 238.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]