Gwiazdozbiór Bliźniąt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bliźnięta
Bliźnięta
Nazwa łacińska Gemini
Dopełniacz łaciński Geminorum
Skrót nazwy łacińskiej Gem
Dane obserwacyjne (J2000)
Rektascensja 7 h
Deklinacja +20°
Charakterystyka
Powierzchnia 514 stopni kw.
Liczba gwiazd o obserwowanej wielkości gwiazdowej < 3 4
Najjaśniejsza gwiazda Polluks (β Geminorum – 1,16m)
Gwiazdozbiory sąsiadujące
Roje meteorów
Widoczny na szerokościach geograficznych
pomiędzy 54° S a 90° N.

Bliźnięta (łac. Gemini, dop. Geminorum, skrót Gem) – 30. co do wielkości, jeden z bardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów. Przez gwiazdozbiór przebiega w naszych czasach 27,8° ekliptyki – niemal cały znak Raka, wraz z punktem przesilenia letniego. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 21 czerwca do 20 lipca. W Polsce widoczny od jesieni do wiosny, a w szczególności w grudniu i styczniu, kiedy góruje około północy. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 70.

Pochodzenie nazwy gwiazdozbioru[edytuj | edytuj kod]

Konstelacja ta znana była już od starożytności, przedstawia parę bliźniąt trzymających się za ręce, Kastora i Polluksa. Należeli oni do załogi statku Argonautów, byli synami Ledy, a ojcem każdego z nich był kto inny: Kastora – król Sparty Tyndareos, Polluksa – sam Zeus. Po śmierci Kastora jego brat Polluks poprosił Zeusa o obdarzenie brata nieśmiertelnością. Najważniejszy z greckich bogów postanowił wtedy umieścić obu braci na niebie. W Egipcie dwie najjaśniejsze gwiazdy identyfikowano z parą kiełkujących ziaren, natomiast w kulturze fenickiej przypisywano im postać pary kozłów.

Gwiazdy Bliźniąt[edytuj | edytuj kod]

Interesujące obiekty[edytuj | edytuj kod]

Roje meteorów[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu Kastora (α Gem) znajduje się radiant jednego z bogatszych rojów meteorów, znanego jako Geminidy. Rój powstał w wyniku rozpadu planetoidy (3200) Phaethon. Jego aktywność trwa przeciętnie od 7 do 19 grudnia, z maksimum zazwyczaj w nocy z 14 na 15 grudnia (do 60 meteorów na godzinę).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło Bliźnięta w Wikisłowniku

Przypisy

  1. Tomasz Szymański: Kosmos. T. 32. Poznań: Oxford Educational, 2011, s. 22-23. ISBN 978-83-252-1266-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Desselberger, Jacek Szczepanik: Tablice astronomiczne z przewodnikiem po gwiazdozbiorach. Bielsko-Biała: Wydawnictwo PARK, 2002, s. 67–69. ISBN 83-7266-156-1.