Höchst am Main

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Höchst - dzielnica niemieckiego miasta Frankfurt nad Menem, a wcześniej niezależne miasto. W końcu roku 2010 dzielnica liczyła 14061 mieszkańców, z czego 39 % stanowili obcokrajowcy[1].

Höchst istniał już w IX wieku, z tego okresu pochodzi karoliński kościół św. Justyna, najstarszy zachowany budynek Frankfurtu. W roku 1355 Höchst otrzymał prawa miejskie, a w 1928 został wcielony do Frankfurtu jako jego 36 dzielnica. Stare miasto Höchst, w którym zachowało się wiele domów szachulcowych i część zabudowy zamku, znajduje się od 1972 w całości pod ochroną zabytków.

Graniczące z Höchst od zachodu i północnego zachodu dzielnice Frankfurtu Zeilsheim, Sindlingen i Unterlierderbach stanowiły od 1917 r. zewnętrzne dzielnice Höchst, ale po wcieleniu tegoż do Frankfurtu zostały wydzielone jako osobne dzielnice Frankfurtu, toteż Höchst rozciąga się obecnie jedynie na wcześniejszy obszar miasta. Wraz ze swymi dawnymi zewnętrznymi dzielnicami oraz z położonymi na wschód Schwanheim, Nied, Sossenheim i Griesheim Höchst tworzy od 1952 dystrykt Frankfurtu Frankfurt-West. Dawną polityczną niezależność odzwierciedla fakt, że w zarządzie miasta jedynie Frankfurt-West posiada własny decernat, a do 1987 r., nie będąc niezależnym miastem, był stolicą powiatu Höchst, obecnego powiatu Main-Taunus.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Höchst powstał na wysokim prawym brzegu Menu, poniżej Frankfurtu, u ujścia Niddy, w miejscu zasiedlonym już w czasach rzymskich, lecz później zapewne opuszczonym. Po raz pierwszy wzmiankowanej był w roku 790 jako wieś Hostat należąca do arcybiskupów Moguncji.

W roku 1803 Höchst przyłączono do Nassau, a w 1866 do Prus.

Przypisy

Linki internetowe[edytuj | edytuj kod]