H2O – wystarczy kropla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
H2O – wystarczy kropla
H2O: Just Add Water
Inny tytuł H2O
Gatunek serialu przygodowo-fantastyczny
Kraj produkcji  Australia
Oryginalny język australijski
Twórcy Jonathan M. Shiff
Główne role Phoebe Tonkin
Cariba Heine
Claire Holt (seria 1-2)
Angus McLaren
Indiana Evans (seria 3)
Luke Mitchell (seria 3)
Muzyka tytułowa "No ordinary girl" [1]
Tekst:
Shelley Rosenberg
Wykonanie:
Ellie Henderson (seria 1)
Kate Alexa (seria 2)
Indiana Evans (seria 3)
Liczba odcinków 78 (+1 specjalny)
Liczba serii 3
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Jonathan M. Shiff,
Joanna Werner
Reżyseria Colin Budds
Jeffrey Walker
Scenariusz Philip Dalkin
Muzyka Shelley Rosenberg,
Kate Alexa
Czas trwania odcinka 23-25 min
Emisja
Stacja telewizyjna Polska Jetix/Disney XD, Disney Channel,
TV Puls (filmy)
Indie Jetix
Niemcy ZDF, VIVA
Stany Zjednoczone MTV, E! Entertainment. Disney Channel, ABC Family
Kanada Teletoon
Australia Ten Network
Francja MTV
Wielka Brytania Nickelodeon
Węgry VIVA
Korea Południowa SBS
Czechy TV Nova, Jetix
Włochy Rai 1
Singapur TV Galaxy, Nickelodeon, Jetix
Finlandia Nelonen
Filipiny TV Joy, Cartoon Network
Dania Cartoon Network
Hiszpania Antena 3
Brazylia Nickelodeon, Cartoon Network
Japonia TBS, Disney XD
Rosja Disney Channel
Ukraina 1+1
Serbia RTV Pink
Turcja Kidz TV
Izrael Space Toon
Chińska Republika Ludowa CCTV-4
Kraj oryginalnej emisji Australia
Lata emisji 2006-2010
Pierwsza emisja 2006
Data premiery Ziemia 7 lipca 2006
Polska 8 września 2007
Status zakończony
Chronologia
Powiązane Mako Mermaids: Syreny z Mako

H2O – wystarczy kropla (ang. H2O: Just Add Water, 2006-2010) – australijski serial telewizyjny wyprodukowany przy współpracy z Ten Network Australia, ZDF i ZDF Enterprisses.

W Polsce emitowany był z polskim dubbingiem na antenie kanału Jetix/Disney XD oraz Disney Channel.

W lipcu 2011 potwierdzono spin-off, którego tytuł brzmi Mako Mermaids: Syreny z Mako. Światowa premiera odbyła się 26 lipca 2013 roku, a w Polsce 31 grudnia 2013 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o trójce dziewczyn – Emmie, Cleo i Rikki, a później także Charlotte i Belli, które przypadkiem odkrywają magiczną jaskinię i nabywają zdolność przemiany w syrenę w 10 sekund po każdym kontakcie z wodą. Od tamtej pory ich życie bardzo się skomplikowało. Chcą utrzymać swoją tajemnicę w sekrecie jednak nie zawsze im się to udaje. Dziewczynom pomaga kilku zaufanych chłopaków, takich jak Lewis i Will. Muszą rówież uważać podczas pełni, gdyż działanie Księżyca jest dla nich niebezpieczne. Akcja wszystkich odcinków rozgrywa się w mieście Gold Coast w Australii.

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Trzy dziewczyny Emma, Cleo i Rikki przypadkiem trafiają na wyspę Mako, gdzie wpadają do jaskini. Okazuje się, że jedyną drogą powrotną jest nurkowanie pod jeziorkiem wulkanicznym („Księżycowe Jeziorko”). Gdy wchodzą do wody nad jaskinią znajduje się księżyc w fazie pełni, a dziewczyny otacza światło. Nieświadome opuszczają jaskinię. Kolejnego dnia odkrywają, że po zetknięciu z wodą zamieniają się w syreny. Odkrywają również magiczne moce: Cleo – manipulację, Emma – zamrażanie, a Rikki – podgrzewanie wody. Postanawiają nikomu nie wyjawiać swojego sekretu, jednak przypadkiem o wszystkim dowiaduje się Lewis, on również postanawia zachować tajemnicę. Dziewczyny zmagają się z różnymi sytuacjami. Pomocą służy im również pani Chatam – była syrena. Ich wrogiem staje się dr Denman. Odkrywa ich sekret i więzi na wyspie Mako, jednak przy pomocy Zane’a i Lewisa udaje się uwolnić dziewczyny. Jednak dramat syren się nie kończy. Gdy dowiadują się, że jedynym sposobem jest oddanie mocy decydują się na to, nieświadome, że utraciły ją tylko na 24 godziny. Później wszystko wraca do normy.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Dziewczyny, syreny trafiają na wyspę Mako podczas pełni i otrzymują nowe moce: Cleo – kontrola wiatru, Emma – kontrola pogody: chmur, śniegu i lodu, a Rikki – kontrola nad piorunami. Podobnie jak w serii 1 dziewczyny zmagają się, z różnymi sytuacjami. Osobami, które znają sekret są: Lewis, Zane i pani Chatam. W mieście pojawia się nowa dziewczyna Charlotte. Gdy odkrywa Księżycowe Jeziorko przemienia się w syrenę i otrzymuje wszystkie moce dziewczyn. Początkowo trzyma się z nimi, jednak gdy zaczyna działać przeciwko nim, te zaczynają ze sobą walczyć. Wszystko rozwiązuje się nad Jeziorkiem, podczas pełni – Charlotte zostaje pozbawiona mocy. Wszystko wraca do normy, a Emma wyznaje swój sekret Ashowi.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Emma wyjechała z rodziną zwiedzać świat. Jednak, przypadkiem okazuje się, że nowa dziewczyna: Bella, która przyjechała do miasta, również jest syreną, a jej mocą jest zamienianie wody w galaretkę i substancję krystaliczną. Dziewczyny zaprzyjaźniają się. Nowy chłopak, Will, odkrywając jaskinię na wyspie Mako, za cel stawia sobie odkrycie dziwnego zjawiska, jakie tam zachodzi. Gdy Will odkrywa sekret Belli również postanawia go dotrzymać. Lewis wyjeżdża do Ameryki na stypendium. Dziewczyny ratują Ziemię przed zagładą, odbijają meteoryt, zmieniając tym samym kierunek jego lotu. Bella spotyka się z Willem, Lewis wraca, a Rikki polepszają się relacje w Zanem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna obsada[edytuj | edytuj kod]

Bohater Aktor Sezony Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Odcinki
1 2 3
Rikki Chadwick Cariba Heine Główna rola "Metamorfoza" "Dyplom" 78
Emma Gilbert Claire Holt Główna rola "Metamorfoza" "Niepojęte" 51[i]
Cleo Sertorii Phoebe Tonkin Główna rola "Metamorfoza" "Dyplom" 78
Bella Hartley Indiana Evans Główna rola "Przebudzenie" "Dyplom" 26
Lewis McCartney Angus McLaren Główna rola Główna rola/
Gościnnie
"Metamorfoza" "Dyplom" 64[ii]
Will Benjamin Luke Mitchell Główna rola "Przebudzenie" "Dyplom" 26
 1. Nieobecna w 45 odcinku, chociaż widoczna w retrospekcji z odcinka 2.
 2. W trzecim sezonie w roli głównej (odcinki 53-65) i nieobecny w 59 oraz 63 odc., a także gościnnie w odcinku 78.

Drugoplanowa obsada[edytuj | edytuj kod]

W pozostałych rolach[edytuj | edytuj kod]

Lista postaci[edytuj | edytuj kod]

Piosenka tytułowa[edytuj | edytuj kod]

Każdy odcinek rozpoczyna się czołówką z piosenką tytułową "No Ordinary Girl" napisaną przez Shelley Rosenberg. W pierwszym sezonie wykonywana jest przez Ellie Henderson, natomiast w drugim przez Kate Alexa, której piosenki zostały użyte w wielu odcinkach drugiej serii, a także na ścieżce dźwiękowej. Dodatkowo wersja Kate piosenki tytułowej zawiera wstęp oraz rozszerzoną pierwszą zwrotkę i refren. W trzecim sezonie piosenkę śpiewa Indiana Evans. Jej wersja jest zbliżona do tej z drugiego sezonu.

W polskiej wersji piosenka śpiewana jest we wszystkich odcinkach przez Katarzynę Łaskę do podkładu muzycznego z pierwszej serii oryginalnej wersji.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja z dubbingiem:

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: na zlecenie Jetix (odc. 1-78)Studio Eurocom
Reżyseria:

Dialogi:

Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji:

Udział wzięli:

i inni

Lektorzy:


Wersja z lektorem:

Wersja polska: na zlecenie Telewizji Puls - Studio Akme
Tekst: Grzegorz Szymer
Czytał: Maciej Gudowski

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Liczba odc. Premiera serii Finał serii Premiera serii Polska Finał serii Polska
1 26 7 lipca 2006 (CA) 29 grudnia 2006 (CA) 8 września 2007 13 października 2007
2 26 28 września 2007 (CA) 21 marca 2008 (CA) 8 marca 2008 27 września 2008
3 26 26 października 2009 (UK) 16 kwietnia 2010 (UK) 27 marca 2010 3 grudnia 2010
S 1 25 października 2009 (UK) Wrzesień 2011 (DVD)

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce serial pojawił się na kanale Jetix. Premierowa emisja rozpoczęła się 8 września i zakończyła 13 października 2007 roku, a odcinki były emitowane (począwszy od soboty) w piątek (po jednym odcinku), sobotę i niedzielę (po dwa odcinki). Po wyemitowaniu pierwszej serii rozpoczęto emisję powtórkową. Niespełna 5 miesięcy później, 8 marca 2008 serial zawitał z nowymi odcinkami. Premierowo wyemitowano połowę drugiego sezonu, czyli 13 odcinków, kończąc emisję 27 marca 2008 roku. Po tym czasie ponownie puszczano odc. 1-39. Emisja powtórkowa trwała do września, kiedy to od 6 do 27 września rozpoczęto premierową emisję odcinków 40-52, emitując tym samym cały drugi sezon. Od tamtej pory emitowano powtórki pierwszych dwóch serii, aż do 18 września 2009, kiedy to kanał Jetix miał swój ostatni dzień emisji. Został on bowiem zastąpiony przez Disney XD, który początkowo nie emitował serialu.

H2O powróciło do emisji dopiero 1 marca 2010, jednakże odcinki nie były nadawane po kolei. 8 marca wyemitowano ostatnie dwa odcinki pierwszej serii, a dzień później rozpoczęto nadawanie drugiej, aż do 26 marca 2010 roku. Tym razem odcinki puszczane były po kolei. Następnego dnia (27 marca) Disney XD wyemitował pilot 3 sezonu, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że zrobi to 5 kwietnia 2010[4]. Premierowa emisja trwała do 25 czerwca 2010, kończąc emisję na 75 odcinku serialu i tym samym zostawiając trzy ostatnie odcinki bez emisji. Po tym czasie rozpoczęto emisję powtórkową, która trwała do 31 sierpnia 2010 roku.

1 września 2010 serial został przeniesiony do siostrzanego kanału Disney XD - Disney Channel, emitując tylko odcinki trzeciej serii (początkowo tylko 53-75). Trzy ostatnie odcinki (pominięte przez Disney XD) zostały wyemitowane 3 grudnia 2010 roku, kończąc tym samym premierową emisję serialu. W kolejnych miesiącach powtarzano jedynie odcinki trzeciego sezonu. Dopiero 2 stycznia 2012 do emisji dołączono pierwszy i drugi sezon. Wtedy to powtórkowo nadawano cały serial, jednak jedynie w dwóch-trzech turach. Po pewnym czasie powrócono do powtórek tylko 3 serii, do czasu, aż ostatecznie zaprzestano nadawania serialu.

W dniach 24 i 31 marca oraz 7 kwietnia 2012 na kanale TV Puls były emitowane filmy stworzone poprzez połączenie scen z niektórych odcinków poszczególnych sezonów, tworząc spójną, krótką fabułę.

16 lutego 2015 roku na kanale Disney Channel rozpoczęła się powtórna emisja serialu. Można go oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 17:00 (zaraz po serialu "Violetta") oraz 17:30.

Multimedia wydane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja Filmowa H2O wydawana przez Media Service Zawada. Każda płyta zawiera 3 odcinki serialu z polskim dubbingiem. Pierwsza, druga i trzecia seria zawierają 9 płyt DVD w formacie PAL[5].

Nazwa Data wydania Odcinki
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 1
31 lipca 2009 1. "Metamorfoza", 2. "Przyjęcie nad basenem", 3. "Połów dnia"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 2
8 września 2009 4. "Przyjęcie", 5. "Konkurs", 6. "Młodzieńcza miłość"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 3
13 października 2009 7. "Księżycowe zaklęcie", 8. "Sprawa Denman", 9. "Niebezpieczne wody"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 4
1 grudnia 2009 10. "Kamera nie kłamie", 11. "Raz na wodzie, raz pod wodą", 12. "Efekt Syreny"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 5
11 lutego 2010 13. "Wrak", 14. "Niespodzianka", 15. "Powiało chłodem"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 6
27 marca 2010 16. "Chory z miłości", 17. "Choroba", 18. "Wschód złego księżyca"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 7
15 maja 2010 19. "Huragan Angela", 20. "Przynęta", 21. "Fałszywy trop"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza: Płyta 8
1 lipca 2010 22. "Jak ryba bez wody", 23. "W otchłani", 24. "Eliksir miłości"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Pierwsza-Druga: Płyta 9
14 sierpnia 2010 25. "Niebezpieczna doktor", 26. "Nieoczekiwany zwrot akcji", 27. "Sztormowa pogoda"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 10
28 września 2010 28. "Kontrola", 29. "Ten, który odszedł", 30. "Lód i ogień"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 11
9 listopada 2010 31. "Hokus-Pokus", 32. "Kuchenka pod ciśnieniem", 33. "W gorącej wodzie"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 12
21 grudnia 2010 34. "Na manowcach", 35. "Jazda konna", 36. "Stracona szansa"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 13
1 lutego 2011 37. "Mierz siły na zamiary", 38. "Rybia gorączka", 39. "Księżycowy spacer"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 14
15 marca 2011 40. "Zejdź mi z ogona", 41. "Urok", 42. "Podwójne kłopoty"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 15
26 kwietnia 2011 43. "Magia księżyca", 44. "Gorąca konfrontacja", 45. "Kod Gracie (cz. 1)"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 16
7 czerwca 2011 46. "Kod Gracie (cz. 2)", 47. "Ta czwarta", 48. "Problemy i ciężka praca"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga: Płyta 17
16 lipca 2011 49. "Nieostrożna", 50. "Cztery to już tłum", 51. "Zmiana"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Druga-Trzecia: Płyta 18
18 sierpnia 2011 52. "Niepojęte", 53. "Przebudzenie", 54. "Misja w dżungli"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 19
5 października 2011 55. "Nie igraj z losem", 56. "Walentynki", 57. "Wspaniałe pomysły"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 20
26 listopada 2011 58. "Sekrety i kłamstwa", 59. "Rodzinne szczęście", 60. "Porwanie"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 21
20 stycznia 2012 61. "Uczennica czarnoksiężnika", 62. "Ujawniony sekret", 63. "Dobra kumpela"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 22
16 marca 2012 64. "Zbrodnia i kara", 65. "Życiowe decyzje", 66. "Podwodna magia"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 23
11 maja 2012 67. "Koncert", 68. "Nieznana siła", 69. "Magnetyczna zagadka"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 24
6 lipca 2012 70. "W stronę światła", 71. "Zerwanie", 72. "Wielka pani kierownik"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 25
9 września 2012 73. "Złodzieje klejnotów", 74. "Poskramianie macki", 75. "Impreza"
H2O: Wystarczy kropla:
Seria Trzecia: Płyta 26
9 listopada 2012 76. "Niebezpiecznie blisko", 77. "Randka z przeznaczeniem", 78. "Dyplom"

Magazyn[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wydawany jest magazyn H2O - wystarczy kropla. Wydawnictwem jest Media Service Zawada[6].

Gadżety[edytuj | edytuj kod]

W Polsce są dostępne lalki, kredki, plecaki szkolne, zeszyty z H2O[7].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Lista książek wydanych przez wydawnictwo Media Service Zawada[8]:

 1. Metamorfoza – 19 marca 2009
 2. Przyjecie nad basenem – 21 maja 2009
 3. Złapana w sieć – 23 lipca 2009
 4. Pechowa Impreza – 19 września 2009
 5. Konkurs – 19 listopada 2009
 6. Zakochany Elliot – 28 stycznia 2010
 7. Księżycowe zaklęcie – 1 kwietnia 2010
 8. Prawdziwa przyjaźń – 12 czerwca 2010
 9. Niebezpieczne wody – 5 sierpnia 2010
 10. Kamera nie kłamie – 9 października 2010
 11. Raz na wodzie, raz pod wodą – 4 grudnia 2010
 12. Efekt Syreny – 14 lutego 2011
 13. Wrak – 18 kwietnia 2011
 14. Niespodzianka - 27 czerwca 2011

Multimedia nie wydane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]