HF (parowóz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parowóz HF w skansenie w Wenecji

HF – typ niemieckiego parowozu wąskotorowego, potocznie nazywany w Niemczech Brigadelok.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1903 r. fabryka Henschel und Sohn wypuściła dwa parowozy przeznaczone dla wojskowych kolei wąskotorowych (Heeresfeldbahn). W latach 1903-1919 trwała masowa produkcja tych maszyn, tzw. Brigaden Lokomotiven für Heeresfeldbahn, w skrócie Brigadelok. Były one typowymi parowozami dla wojskowych kolei polowych, oznaczane numerami wojskowymi HF (od Heeresfeldbahn). Łącznie wyprodukowano ponad 2500 parowozów tego typu. Wykorzystywane były one podczas I wojny światowej na wschodzie Europy. W okresie międzywojennym maszyny te najczęściej jeździły na torach o szerokości 600 mm. Polskie Koleje Państwowe używały parowozów typu HF w latach 1918-1970. Do 1980 r. wykorzystywane były jeszcze na kolejach leśnych i cukrowniczych. Zostały wycofane z powodu trudności z ich naprawą przez zakłady taboru. Niektóre z maszyn znajdują się w Sochaczewie, Skierniewicach i Wenecji[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Parowozy typu HF miały małą moc do 60 KM oraz znikomy nacisk osi, około 4 t – 39,2 kN. Charakteryzowały się możliwością jazdy po łuku o promieniu 18 m[1]. Okupione to zostało dość skomplikowaną konstrukcją podwozia o czterech osiach napędowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kalendarz Młodego Technika '89. Maria Pietrzyk (red.). Warszawa: Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", 1988, s. 30.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]