HIPEC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania


HIPEC - Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy (pol. dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii) – procedura chirurgiczno-onkologiczna służąca do leczenia przerzutów nowotworów do otrzewnej.

Hipertermię dzieli się na:

Dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w hipertermii (HIPEC) stosuje się w przypadku:

Metoda polegająca na ciągłym przepływie (30-90 minut) płynu perfuzyjnego w połączeniu z lekiem służącym do walki z nowotworem- cytostatykiem.

Mieszanina podgrzewana jest do temperatury od 41 °C do 43° C, co umożliwia lepszą penetrację leku i dotarcie do komórek nowotworowych. Zjawisko hipertermii jest samo w sobie uznawane za lecznicze, gdyż powoduje degenerację komórek szybkodzielących się, w tym komórek rakowych.

Przed zastosowaniem dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii należy chirurgicznie usunąć guza pierwotnego oraz wszystkie zmiany mieszczące się w otrzewnej przekraczające wielkość 5 mm. Cytostatyki mają zdolność penetracji w głąb tkanki tylko na głębokość 3-5mm. Ten zabieg nosi nazwę cytoredukcji.

Faktem jest, iż leczenie tego typu metodą jest tym skuteczniejsze im mniejsze są przerzuty w otrzewnej.

Warto zauważyć, że: „ Agresywne leczenie guzów o dużej masie i wysokim stopniu złośliwości zwykle nie prowadzi do uzyskania wydłużenia przeżycia, a często powoduje wzrost powikłań i śmiertelność okołooperacyjną”[1].

Metoda HIPEC przede wszystkim poprawia absorpcję leku przy minimalnym narażeniu całego organizmu na jego działanie. Daje to możliwość uniknięcia skutków ubocznych towarzyszących tradycyjnej chemioterapii. Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii pozwala na agresywne leczenie komórek nowotworowych bez większego niekorzystnego wpływu na resztę organizmu.

W Polsce urządzenia do przeprowadzania dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii są dostępne w Centrum Onkologii w Warszawie (wykorzystywane w leczeniu raka jajnika),w Szpitalu im. Narutowicza w Krakowie oraz Klinice Chirurgii Onkologicznej AM w Gdańsku ur dr hab. n. med. T. Jastrzębskiego.

Przypisy

  1. „Management of Peritoneal Surface Malignancy Rusing Intraperitoneal Chemotherapy and Cytoreductive Surgery”, Paul H. Sugarbaker, M.D., tłum.dr med. Tomasz Jastrzębski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. “Gazeta AMG” nr 7 (259), lipiec 2012
  2. “Nowoczesna koncepcja terapii nowotworów”, portal Fundacja Kobieta i Natura
  3. „Po raz pierwszy w kraju; Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w przypadku raka jajnika”, prof. Janusz Emerich dr n. med. Dariusz Wydra
  4. „Onkologia- pytania i odpowiedzi”, portal internetowy onkonet.pl
  5. „Śluzak rzekomy otrzewnej – wskazanie do cytoredukcji i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii”, Jastrzębski Tomasz, Drucis Kamil, Polec Tomasz, Maliszewski Daniel, Jaśkiewicz Janusz, Cancer Surgery 2010; 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.