HaHoterim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HaHoterim
החותרים
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Hajfy
Populacja (2007)
• liczba ludności

525
Kod pocztowy 30870
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
HaHoterim
HaHoterim
Ziemia 32°45′05″N 34°57′22″E/32,751389 34,956111
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

HaHoterim (hebr.: החותרים; pol. Wioślarze) - kibuc położony w samorządzie regionu Hof HaCarmel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na południowy zachód od masywu górskiego Karmel, w otoczeniu moszawu Megadim i miasta Tirat Karmel. Członek Ruchu Kibuców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym istniała arabska wioska Tira. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w dniu 13 grudnia 1947 członkowie żydowskiej organizacji paramilitarnej Irgun napadli na Tirę. Dane o liczbie ofiar są rozbieżne i w zależności od źródeł podają 13 lub 35 zamordowanych Arabów. Podczas wojny o niepodległość w 1948 mieszkańcy wioski uciekli w obawie przed pogromami za strony żydowskich oddziałów Hagany[1].

Początki współczesnego kibucu są związane z założeniem w 1942 przedsiębiorstwa w Kiryat Haim (obecnie dzielnica mieszkaniowa Hajfy). W 1948 niektórzy z jej mieszkańców przenieśli się na południe i założyli osadę HaHoterim, która w 1952 przekształciła się w kibuc. Nazwa jest związana z pragnieniem założycieli osady, aby utrzymywać się z rybołówstwa.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się dom kultury, boisko sportowe oraz basen pływacki.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, plantacji bananów i hodowli drobiu.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż zachodniej granicy kibucu przebiega autostrada nr 2 ISR-HWB2.png (Tel Awiw-Hajfa), brak jednak możliwości wjazdu na nią. Z kibucu wychodzi lokalna droga, która prowadzi na wschód do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Rosh HaNikra).

Przypisy

  1. Palestinian cities, towns and villages (ang.). W: Passport Palestine [on-line]. [dostęp 26 listopada 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]