HaJogev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HaJogev
היוגב
HaJogev
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jezreel
Wysokość 96 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

578
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
HaJogev
HaJogev
Ziemia 32°36′42″N 35°12′17″E/32,611667 35,204722
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

HaJogev (hebr. היוגב; ang. HaYogev) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw jest położony na wysokości 96 metrów n.p.m. w centralnej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest płaski, i delikatnie opada w kierunku północno zachodnim. Na północny zachód od osady przepływa rzeka Kiszon. Na północy jest zbiornik wodny Kfar Baruch, który gromadzi wodę z okolicznych strumieni. W odległości 2 km na południowym zachodzie rozciąga się płaskowyż Menassesa. W odległości 5 km na południe od moszawu przebiega granica Autonomii Palestyńskiej. Jest ona chroniona przez mur bezpieczeństwa. W jego otoczeniu znajdują się miasta Afula i Migdal ha-Emek, kibuce Givat Oz, Megiddo, Miszmar ha-Emek, HaZorea, Sarid, Ginnegar i Mizra, moszawy Mle'a, Midrach Oz, Kfar Baruch i Kefar Gidon, oraz wieś komunalna Nir Jafe. Na południowy wschód od osady jest port lotniczy Megiddo i baza wojskowa Amos, a w odległości 3 km na północny zachód jest baza lotnicza Ramat David. Po stronie palestyńskiej jest wioska Zububa.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

HaJogev jest położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wioska Chirbat Lid. W 1942 roku Brytyjczycy wybudowali przy niej bazę lotniczą Megiddo. Z tego powodu kontrola nad wioską miała znaczenie strategiczne. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w dniach 4-14 kwietnia 1948 roku w okolicy tej doszło do bitwy o Miszmar ha-Emek. Żydzi broniący kibucu Miszmar ha-Emek, najpierw odparli arabski atak, a następnie przeszli do kontrataku i zdobyli szereg okolicznych wiosek arabskich. W dniu 8 kwietnia 1948 roku żydowskie siły Hagany zajęły wioskę Chirbat Lid, wysiedlając wszystkich jej mieszkańców i wyburzając domy[3]. Współczesny moszaw został założony w 1949 roku przez żydowskich osadników ewakuowanych podczas I wojny izraelsko-arabskiej ze zniszczonego kibucu Beit Eszel na pustyni Negew. Większość z nich była imigrantami z Austrii, Niemiec i Rumunii. Moszaw ustanowiono w odległości kilkuset metrów na południowy wschód od zniszczonej arabskiej wioski. Osada przez wiele lat cierpiała na niedobór wody. Problemy te zakończyły się w 1955 roku. W 1991 roku utworzono tutaj tymczasowy obóz dla imigrantów z krajów byłego ZSRR. Początkowo obóz składał się z 50 karawanów, które potem zastąpiono stałymi budynkami[4][5]. W latach 80. XX wieku moszaw przechodził głęboki kryzys gospodarczy i w 1988 roku znalazł się na krawędzi upadłości. Z tego powodu w 1992 roku przeprowadzono jego restrukturyzację i częściową prywatyzację.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury z biblioteką, oraz boiska sportowe.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w kibucu HaZorea i szkoły średniej w kibucu Ein ha-Szofet[6].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie i uprawie kwiatów w szklarniach. Część mieszkańców dojeżdża do pracy poza moszawem.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na południowy zachód na drogę nr 66, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do kibucu Midrach Oz, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do kibucu Megiddo i dalej do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 65.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-25].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-25].
  3. Welcome To Lid, Khirbat (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-10-28].
  4. HaYogev (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-10-28].
  5. HaYogev (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-10-28].
  6. HaYogev (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-10-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]