Halina Rowicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Halina Rowicka
Halina Rowicka
Imię i nazwisko Halina Kalczyńska
Data i miejsce urodzenia 15 września 1951
Polska Czerwonka Włościańska, Polska
Halina Rowicka w spektaklu "Piranie w Akwarium", teatr tm

Halina Rowicka (ur. 15 września 1951 roku w Czerwonce) – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, najbardziej znana z roli Ewy Talar w serialu Dom.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tuż przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie wystąpiła w spektaklu dyplomowym Wojciecha Młynarskiego Bo takie mamy życie... reżyserowanym przez Kazimierza Rudzkiego (1973) u boku Wiktora Zborowskiego, Marii Winiarskiej, Mieczysława Hryniewicza i Anny Chodakowskiej. Jej debiutem scenicznym była rola Ismeny, córki Edypa i Jokasty, siostry Antygony, Polinika i Eteokla w tragedii Sofoklesa Antygona (1973) w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Narodowego, z którym była związana w latach 1973~1985. Występowała później także w teatrach warszawskich: Nowym (1986–1992), Ochoty (1988, 2001).

Po raz pierwszy trafiła na kinowy ekran jako podporucznik Emilia Horak w dramacie wojennym Andrzeja Konica W te dni przedwiosenne (1975) z Leonardem Pietraszakiem. Zaskarbiła sobie sympatię najmłodszej widowni występując w Teatrze Telewizji w cyklu barokowych baśni Bajki pana Perrault (1974) jako Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek i królewna w przedstawieniu Kot w butach.

Kiedy aktorka Joanna Pacuła opuściła Polskę i zrezygnowała z dalszej pracy w serialu Dom, została zastąpiona przez Halinę Rowicką, która w latach 1982-2000 grała bohaterkę Ewę Szymosiuk-Talar, żonę Andrzeja.

Jest mężatką z aktorem Krzysztofem Kalczyńskim. Mają troje dzieci: dwie córki - prezenterkę TVN24 Annę (ur. 23 kwietnia 1976) i Marię (ur. 1990) oraz syna, prezentera NSport+ Filipa (ur. 10 grudnia 1977).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy kinowe/wideo[edytuj | edytuj kod]

filmy TV[edytuj | edytuj kod]

seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]