Hallucigenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hallucigenia
Hallucigenia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ  ?Pazurnice
Gromada  ?Xenusia
Rząd  ?Scleronychophora
Rodzina Hallucigenidae
Rodzaj Hallucigenia
Rekonstrukcja H. sparsa
Rekonstrukcja H. fortis

Hallucigenianazwa rodzajowa wymarłego zwierzęcia, którego pozostałości odkryto na bogatym w kambryjskie skamieniałości stanowisku łupków z Burgess w Kolumbii Brytyjskiej, prowincji Kanady.

Zwierzę zostało nazwane przez Simona Conwaya Morrisa z powodu swojego niezwykłego wyglądu. Był to bezkręgowiec o robakowatym wyglądzie, zaopatrzony w siedem par wydłużonych kończyn oraz siedem par kolczastych wyrostków wyrastających z jego grzbietowej strony. Istota posiadała też u jednego końca sferyczne zakończenie, utożsamiane przez naukowców z głową. Jednakże brak na niej śladów po jakichkolwiek organach – oczach, otworze gębowym, które zazwyczaj znajdują się na głowie. Długość zwierzęcia wahała się między pięcioma milimetrami a trzema centymetrami.

Nietypowy wygląd hallucigenii i jej pozycja w systematyce zwierząt jest wciąż przedmiotem gorących dyskusji. Kontrowersje wśród naukowców budzi wygląd zwierzęcia, przeznaczenie poszczególnych "organów" położenie "przodu" i "tyłu", sposób poruszania się i odżywiania. Istnieje nawet hipoteza, że nie była oddzielnym organizmem, lecz odnalezione pozostałości stanowią fragment nieznanego kambryjskiego zwierzęcia. Prawdopodobnie, wśród obecnie żyjących bezkręgowców, najbliżej spokrewnione z nimi są pratchawce.

W roku 1991 Lars Ramsköld i Hou Xianguang znaleźli w Chinach skamieniałości zwierząt o niemal identycznym do hallucigenii wyglądzie.

Obecnie znane są dwa gatunki hallucigenii: środkowokambryjska H. sparsa z Kanady i dolnokambryjska H. fortis z Chin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]