Hallucigenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hallucigenia
Hallucigenia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ  ?Pazurnice
Gromada  ?Xenusia
Rząd  ?Scleronychophora
Rodzina Hallucigenidae
Rodzaj Hallucigenia
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Rekonstrukcja H. sparsa
Rekonstrukcja H. fortis

Hallucigenianazwa rodzajowa wymarłego zwierzęcia, którego pozostałości odkryto na bogatym w kambryjskie skamieniałości stanowisku łupków z Burgess w Kolumbii Brytyjskiej, prowincji Kanady.

Zwierzę zostało nazwane przez Simona Conwaya Morrisa z powodu swojego niezwykłego wyglądu. Był to bezkręgowiec o robakowatym wyglądzie, zaopatrzony w siedem par wydłużonych kończyn oraz siedem par kolczastych wyrostków wyrastających z jego grzbietowej strony. Istota posiadała też u jednego końca sferyczne zakończenie, utożsamiane przez naukowców z głową. Jednakże brak na niej śladów po jakichkolwiek organach – oczach, otworze gębowym, które zazwyczaj znajdują się na głowie. Długość zwierzęcia wahała się między pięcioma milimetrami a trzema centymetrami.

Nietypowy wygląd hallucigenii i jej pozycja w systematyce zwierząt jest wciąż przedmiotem gorących dyskusji. Kontrowersje wśród naukowców budzi wygląd zwierzęcia, przeznaczenie poszczególnych "organów" położenie "przodu" i "tyłu", sposób poruszania się i odżywiania. Istnieje nawet hipoteza, że nie była oddzielnym organizmem, lecz odnalezione pozostałości stanowią fragment nieznanego kambryjskiego zwierzęcia. Prawdopodobnie, wśród obecnie żyjących bezkręgowców, najbliżej spokrewnione z nimi są pratchawce.

W roku 1991 Lars Ramsköld i Hou Xianguang znaleźli w Chinach skamieniałości zwierząt o niemal identycznym do hallucigenii wyglądzie.

Obecnie znane są dwa gatunki hallucigenii: środkowokambryjska H. sparsa z Kanady i dolnokambryjska H. fortis z Chin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]