Hanna Banaszak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hanna Banaszak
JKRUK 20121123 HANNA BANASZAK BUSKO IMG 4910.jpg
Hanna Banaszak
Busko-Zdrój, 23 listopada 2012
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1957
Polska Poznań
Pochodzenie Polska
Gatunek jazz
Aktywność od 1973
Współpracownicy
Piotr Kałużny
Leszek Ranz
Andrzej Mazurek
Krzysztof Przybyłowicz
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona internetowa
Hanna Banaszak. Zamość, 8 września 2007

Hanna Banaszak (ur. 24 kwietnia 1957 w Poznaniu) – polska piosenkarka jazzowa i estradowa. Wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 20. i 30. oraz nowe piosenki, nierzadko pisane specjalnie dla niej. Jest również poetką.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 70. śpiewała w lokalnym amatorskim zespole, a także w duecie z gitarzystą i wokalistą Piotrem Żurowskim (Hanna i Piotr). Na scenie ogólnopolskiej zadebiutowała w 1976 roku w konkursie "Młode Talenty" na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później zdobyła trzecie miejsce w konkursie wokalistów jazzowych LSWJ. W latach 1977-1979 współpracowała z zespołem Sami Swoi, z którym koncertowała w Polsce i Europie.

Karierę solową rozpoczęła w 1980 roku. Współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar.

Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie Miłość ci wszystko wybaczy (1981), zaśpiewała arię ze Stabat Mater w filmie Siekierezada (1985).

W latach 80. głośno było o rzekomym romansie Hanny Banaszak z ówczesnym premierem Mieczysławem Rakowskim[1]. Plotki te były wielokrotnie dementowane przez samą artystkę, która twierdzi że pomyłka związana była z kierownikiem produkcji Pawłem Rakowskim, który był producentem teatralno-filmowym (Skorpion Art).

Artystka brała udział w wielu przedsięwzięciach telewizyjnych i scenicznych. Do ważniejszych należą: Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy Zanim będziesz u brzegu - spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem. Dwa razy była gościem w telewizyjnym programie Szansa na sukces - pierwszy raz w 1999 roku, drugi raz w odcinku po raz pierwszy emitowanym 3 lutego 2008.

Hanna Banaszak jest autorką tomiku wierszy pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy, wydanego nakładem Oficyny Konfraterni Poetów w Krakowie. Ponad pięćdziesiąt wierszy jest zapisem osobistych przeżyć autorki.

Jest członkiem stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach.

W 2009 roku wystąpiła gościnnie na płycie TPWC To prawdziwa wolność człowieka w utworze Organizm[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

  • Moknie w deszczu diabeł/Miasto samotnych serc (Tonpress S-315)
  • Jesienny pan/Trzeci kadr (Tonpress S-316)
  • I Love Your Music/Summertime (Helicon HR 003)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]