Hans Kloss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hans Kloss
Stanisław Kolicki
J-23, Janek
Stanisław Mikulski (2007), filmowy i teatralny odtwórca roli wywiadowcy i dywersanta, podszywającego się pod Hansa Klossa, jak i roli samego Hansa Klossa
Stanisław Mikulski (2007), filmowy i teatralny odtwórca roli wywiadowcy i dywersanta, podszywającego się pod Hansa Klossa, jak i roli samego Hansa Klossa
Twórca Andrzej Szypulski
Zbigniew Safjan
Grany przez Stanisław Mikulski
Tomasz Kot
Informacje
Imię i nazwisko Hans Kloss (Niemiec) oraz Stanisław Kolicki (w książkach Stanisław Moczulski), podszywający się pod Hansa Klossa
Specjalność oficer wywiadu

Hans Kloss – fikcyjny bohater (właściwie dwaj bohaterowie, gdyż zarówno więziony w ZSRR Niemiec o takim imieniu i nazwisku, jak i podszywający się pod niego Polak Stanisław Kolicki) serii przedstawień Teatru Telewizji, pt. Stawka większa niż życie, serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem, serii opowiadań w formie książkowej (zbeletryzowane scenariusze), komiksów z cyklu Kapitan Kloss, gry komputerowej Hans Kloss wydanej przez LK Avalon w 1992 oraz filmu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć.

W rolę serialową Hansa Klossa wcielił się Stanisław Mikulski, zaś pierwotnie miał nim być Andrzej May[1].

Pochodzenie i charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Twórcami postaci są Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, ukrywający się pod pseudonimem Andrzej Zbych. Nazwisko Kloss autorzy wybrali z książki telefonicznej Berlina.

Inspiracją dla stworzenia tej postaci był najprawdopodobniej Artur Ritter-Jastrzębski, czemu zaprzeczają scenarzyści, natomiast sam Ritter-Jastrzębski uważał, że historia Klossa jest podobna do jego przeżyć oraz spotkał się ze scenarzystami, po projekcji serialu, opowiadając im o tym.

Według scenariusza pod imieniem i nazwiskiem Hansa Klossa w czasie II wojny światowej działa polski dywersant i wywiadowca Stanisław Kolicki (w książkach Stanisław Moczulski), ur. 17 grudnia 1920 roku w Kościerzynie, który został zwerbowany przez wywiad ZSRR z powodu fizycznego podobieństwa do schwytanego i więzionego oficera niemieckiego o takim imieniu i nazwisku. Podszywając się pod Niemca, bohater podejmuje służbę w niemieckim wywiadzie wojskowym (Abwehrze), początkowo jako oberleutnant (porucznik), a po awansie jako hauptmann (kapitan), prowadząc w istocie działalność wywiadowczą i dywersyjną wymierzoną przeciwko III Rzeszy. W kontaktach z macierzystą centralą posługuje się pseudonimem J-23 (sporadycznie również imieniem Janek). W końcowych odcinkach serialu ujawnia się jako oficer polskiego wywiadu.

Broń osobista Hansa Klossa[edytuj | edytuj kod]

Jak podał miesięcznik "Strzał", w serialu Kloss posługuje się trzema typami pistoletów służbowych: w sześciu odcinkach jest to Walther P 38, w czterech - Parabellum (przy czym w dwóch odcinkach nosi ten pistolet w kaburze od Walthera P 38), w dwóch ma oba, a w jednym Walthera PPK. W pozostałych odcinkach nie używa broni.

Ponadto, w pierwszym odcinku, epizodycznie Kloss używa też pistoletu maszynowego MP 40 i granatu, a także niesie karabin Mauser 98k, lecz nie oddaje z niego ani jednego strzału.

Komiks o Hansie Klossie[edytuj | edytuj kod]

Samochód VW typ 82 Kübelwagen, jakim często poruszał się Hans Kloss

Wydano 20 zeszytów komiksowych z cyklu Kapitan Kloss (między innymi również w Szwecji i Czechach), rysowanych przez Mieczysława Wiśniewskiego (wydanie pierwsze w latach 1971 - 1973):

 1. Agent J-23
 2. Wsypa
 3. Ostatnia szansa
 4. Kuzynka Edyta
 5. Ściśle tajne
 6. Hasło
 7. Spotkanie z Ingrid
 8. Café Rosé
 9. Wyrok
 10. Kurierka z Londynu
 11. Partia domina
 12. Noc w szpitalu
 13. Podwójny nelson
 14. Żelazny krzyż
 15. Tajemnica profesora Riedla
 16. Spotkanie na zamku
 17. Akcja „Liść Dębu”
 18. Oblężenie
 19. Gruppenführer Wolf
 20. W ostatniej chwili

Lista odcinków serii komiksowej nie pokrywa się ściśle z serialem Stawka większa niż życie. Zeszytów komiksowych jest więcej niż odcinków serialu, inna jest ich kolejność oraz niektóre szczegóły akcji (np. w "Żelaznym Krzyżu" hrabia Edwin Wąsowski ginie w wersji komiksowej, w serialu zostaje uratowany).

Muzeum Hansa Klossa[edytuj | edytuj kod]

Rekwizyty z serialu w katowickim muzeum Hansa Klossa

Muzeum poświęcone Klossowi otwarto 1 marca 2009 w Katowicach. Znajdowały się w nim figury woskowe Klossa i Brunnera, eksponaty pochodzące z planu filmowego, fotosy, komiksy i inne. Wyświetlane były 10-minutowe fragmenty filmów z superagentem. Częścią Muzeum była kawiarnia "Café Ingrid" z wyposażeniem z czasów II wojny światowej[2].

Głównym zadaniem placówki była prezentacja kulturowego fenomenu, którym jest trwała i nieprzemijająca popularność serialu, ponadto miało ono ambicje stać się ośrodkiem kultury, w którym odbywały się spotkania fanów serialu z jego twórcami oraz ludźmi kultury.

Z powodu powstania projektu nowelizacji ustawy o muzeach, której przepisy zakazywałyby używania nazwy "muzeum" przez placówki komercyjne[3][4], założyciel muzeum podjął decyzję o zamknięciu placówki wraz z końcem 2009 roku. Dodatkowym powodem tej decyzji było pojawienie się zarzutów o rzekome zapędy germanizacyjne tego przedsięwzięcia[5].

Wikinews-logo.svg
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat W Katowicach otwarto Muzeum Hansa Klossa


Nawiązania w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Postać Hansa Klossa stała się w Polsce, zwłaszcza od lat 70. XX wieku, tzw. ikoną pop-kultury. Stał się bohaterem książek, piosenek (np. Telewizja Brygady Kryzys, czy Ballada o bohaterze zespołu Dzieci Kapitana Klossa), dowcipów, a cytaty (oraz rzekome cytaty) z serialu funkcjonują do dziś w mowie potocznej. Postać Klossa zagrał zarówno w spektaklach, jak i w serialu Stanisław Mikulski. Twarz Stanisława Mikulskiego wykorzystano również w komiksie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. http://www.filmweb.pl/person/Andrzej+May-47640
 2. onet.pl: Muzeum Hansa Klossa powstaje w Katowicach. 04.02.2009. [dostęp 2009-02-04].
 3. PAP: "Interia.pl": Kloss nie do muzeum. 2009.11.18. [dostęp 2012-01-13].
 4. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego: Projekt zmiany ustawy o muzeach. [dostęp 2009-12-04].
 5. Piotr Glinkowski: Muzeum Hansa Klossa zostanie zamknięte. RMF FM. [dostęp 2009-12-04].
 6. Hans Kloss - Atari/C64. ppa.pl. [dostęp 2011-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]