Hans Zimmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hans Zimmer
Hans Zimmer (2010)
Hans Zimmer (2010)
Prawdziwe imię i nazwisko Hans Florian Zimmer
Data i miejsce urodzenia 12 września 1957
Frankfurt nad Menem
Zawód kompozytor
producent muzyczny
Współmałżonek 1. Suzanne Zimmer (rozwód); 3 dzieci
2. Vicki Carolin (rozwód); 1 dziecko
Lata aktywności od 1982
Strona internetowa

Hans Florian Zimmer (ur. 12 września 1957 we Frankfurcie nad Menem[1]) – niemiecki kompozytor muzyki filmowej.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Gry na fortepianie uczył się sam, gdyż jego prywatny nauczyciel podobno zrezygnował z funkcji po 2 tygodniach prowadzenia lekcji. Mimo to Hans wyjechał na studia do Londynu. Po ukończeniu nauki na uniwersytecie poznał Trevora Horna i Geoff Downesa, z którymi założył zespół The Buggles, tworzący muzykę pop. Grupa nagrała wielki przebój lat 80., Video Killed the Radio Star.

W świat muzyki filmowej Zimmer wszedł podczas współpracy ze znanym kompozytorem, Stanleyem Myersem. Pierwszą ścieżkę dźwiękową napisał do filmu Fucha (Moonlighting) Jerzego Skolimowskiego. Podczas pisania swoich utworów wykazał się błyskotliwością w łączeniu orkiestry z elektronicznym brzmieniem syntezatorów i pracą na komputerach, co później stało się cechą rozpoznawczą Zimmera.

Jego wielka kariera rozpoczęła się w 1988 roku, gdy za ścieżkę dźwiękową do dramatu Rain Man Zimmer otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. W połowie lat 90. Hans zdobył Nagrodę Akademii za muzykę do animowanego filmu Disneya – Król Lew. Od tego czasu otrzymywał coraz więcej propozycji napisania muzyki do filmów. Jest autorem muzyki do takich filmów, jak Karmazynowy przypływ, Cienka Czerwona Linia, Gladiator, Ostatni Samuraj, Sherlock Holmes czy Incepcja.

Łącznie prace Hansa zostały nominowane do 4 nagród BAFTA, 6 Satelit (w tym 4 statuetki za "Cienką Czerwoną Linię", "Gladiatora", "Ostatniego Samuraja" oraz "Incepcję"), 10 Saturnów (w tym 2 statuetki za "Mrocznego Rycerza" oraz "Incepcję"), 12 nagród WSA, 9 Złotych Globów (w tym 2 statuetki za "Króla Lwa" oraz "Gladiatora"), 9 Nagród Grammy (w tym 2 statuetki za "Karmazynowy przypływ" oraz "Mrocznego Rycerza") oraz 9 Oscarów (w tym 8 nominacji za Rain Mana, Żonę Pastora, Lepiej być nie może, Księcia Egiptu, Cienką czerwoną linię, Gladiatora, Sherlocka Holmesa i Incepcję oraz 1 statuetka za Króla Lwa,). Przez blisko 30 lat napisał muzykę do ponad 120 filmów.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku Zimmer zdecydował się założyć wspólnie z Jayem Rifkinem Media Ventures, pierwszą w Hollywood oficjalnie zarejestrowaną organizację, która łączyła kompozytorów muzyki filmowej. Członkowie grupy tworzyli charakterystyczną muzykę łączącą orkiestrę symfoniczną i elektronikę. Do zrzeszenia należeli m.in. Harry Gregson-Williams, John Powell, Lisa Gerrard czy Nick Glennie-Smith. Media Ventures rozpadło się w 2003 roku, ale jego członkowie tworzą obecnie inną organizację o nazwie Remote Control Productions, która jest wierna stylowi wykreowanemu przez MV.

Na 27. Flanders International Film Festival Hans Zimmer dyrygował 100-osobową orkiestrą i 100-osobowym chórem. Wybierając najlepsze kompozycje z imponującego dorobku, wykonano utwory z Mission Impossible 2, Gladiatora, Króla Lwa, Cienkiej czerwonej linii i Rain Mana. Koncert został nagrany przez firmę Decca i wydany pod tytułem The Wings Of A Film: The Music Of Hans Zimmer.

8 grudnia 2010 został uhonorowany własną gwiazdą na Hollywood Walk of Fame[2].

Po strzelaninie w kinie dnia 20 lipca 2012, która miała miejsce podczas nocnej premiery filmu Mroczny rycerz powstaje w centrum handlowym "Aurora Town", Hans Zimmer będący kompozytorem muzyki do filmu, napisał utwór "Aurora" na pamiątkę ofiar tragedii. Całe pieniądze otrzymane ze sprzedaży utworu zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar[3].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscar[edytuj | edytuj kod]

Złoty Glob[edytuj | edytuj kod]

Grammy[edytuj | edytuj kod]

Nagroda BAFTA[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]