Hard Road (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hard Road
Inne nazwy

Mariolaine & Swinging Soul Corporation
Mariolaine Suggestic

Rok założenia

1969

Rok rozwiązania

1972

Pochodzenie

Polska

Aktywność

19691972

Powiązania

Breakout

Hard Road (początkowo pod nazwami Mariolaine & Swinging Soul Corporation i Mariolaine Suggestic) – międzynarodowa supergrupa działająca w latach 1969–1972.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał latem 1969 roku i działał pod nazwą „Mariolaine & Swinging Soul Corporation”. Początkowo występował z samodzielnym recitalem przed koncertem grupy Breakout. W skład grupy wchodzili: Mariolaine (śpiew), Józef Skrzek (pianino), Albin Biskupski (eks-Daltoniści; gitara basowa) i Jerzy Tumidajski (eks-Bizony; perkusja).

Jesienią 1969 roku formacja przyjęła nazwę „Mariolaine Suggestic” i działała w składzie: Mariolaine (śpiew), Mirosław Lasoń (eks-Pięciu; gitara, śpiew), Michał Muzolf (eks-Breakout; gitara basowa), Marian Zimiński (eks-Akwarele; organy, pianino) i J. Tumidajski (perkusja). Dzięki kilku nagraniom zarejestrowanym dla Rozgłośni PR w Poznaniu oraz popularności piosenkarki Mariolaine w Kraju Tulipanów, agencja koncertowa Holland Telstar zaprosiła zespół w kwietniu 1970 roku na półroczne występy w Holandii.

W Holandii zespół koncertował już pod szyldem Hard Road obok grup holenderskich i angielskich w licznych klubach (m.in. Des Ponderosa). Powrócił tam w grudniu 1970 roku, występując m.in. u boku popularnej w owym czasie grupy Christie.

Po powrocie do kraju, Hard Road osiadł w Poznaniu, gdzie opracował nowy program, w którym anglojęzyczny repertuar zastąpiły własne kompozycje zespołu.

Z nowym repertuarem i w nieco zmienionym składzie, formacja wystąpiła w kwietniu 1971 roku w poznańskim klubie Agora, by następnie odbyć trasę koncertową po Polsce. W skład grupy wchodzili wówczas: Mariolaine, M. Lasoń (gitara), M. Muzolf (gitara basowa), Mirosław Polarek (eks-Niebiesko-Czarni; saksofon, flet) i Józef Hajdasz (eks-Breakout; perkusja). W maju miejsce Lasonia zajął Jerzy Kosmowski (eks-Bardowie; gitara).

Zespół wziął także udział w prestiżowym Balu Wiosennym (Warszawa, maj 1971), którego organizatorem był PAGART. Hard Road wystąpił obok gwiazd polskiej awangardy rockowej, tj. zespołów: Niemen Enigmatic, Klan i Dżamble. Mimo swojej oryginalności i aktywności koncertowej, zespół nie zdołał przebić się do czołówki i rozwiązał się w 1972 roku.

Nagrania radiowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Je t'appartiens. secondhandsongs.com. [dostęp 2019-01-14]. (ang.).
  2. Eddie Floyd - Knock On Wood. discogs.com. [dostęp 2019-01-14]. (ang.).
  3. Ike & Tina Turner - River Deep – Mountain High. discogs.com. [dostęp 2019-01-14]. (ang.).
  4. Hard Road - Wring That Neck (cover z rep. Deep Purple) [online], youtube.com [dostęp 2019-01-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]