Hariclea Darclée

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hariclea Darclée
Data i miejsce urodzenia 10 czerwca 1860
 Rumunia (Braiła)
Pochodzenie  Grecja
Data i miejsce śmierci 12 stycznia 1939
 Rumunia (Bukareszt)
Typ głosu sopran koloraturowy
Gatunek opera
Zawód solista operowy
Aktywność 1888- 1918
Strona internetowa

Hariclea Darclée - właśc. Hariclea Haricli (ur. 10 czerwca 1860 w Braiła, zm. 12 stycznia 1939 w Bukareszcie) - rumuńska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy.

Córka Iona i Aslan. Pochodziła z rodziny greckiej, która osiadła w Rumunii. Ojciec był właścicielem ziemskim, matka wywodziła się ze znanej w Grecji rodziny Mavrocordat. Hariclea studiowała w konserwatorium w Wiedniu. Naukę kontynuowała w Paryżu, pod kierunkiem Jeana-Baptiste Faure'a. W 1888 zadebiutowała w Operze Paryskiej w roli Margaret w Fauście. 14 stycznia 1900 zagrała tytułową rolę w światowej prapremierze opery Tosca Giacomo Pucciniego w rzymskim Teatro Costanzi.[1]

Artystyczny pseudonim Darclée miała otrzymać od zafascynowanego jej głosem kompozytora Claude'a Debussy'ego. Po raz ostatni wystąpiła na scenie w 1918, śpiewając arię Julii w operze Romeo i Julia Gounoda w Teatro Lirico w Mediolanie. W 1921 wspierała budowę Opery Narodowej w Bukareszcie (Opera Naţională Bucureşti).

Ostatnie lata życia spędziła w nędzy i zapomnieniu. Spoczywa na cmentarzu Bellu w Bukareszcie. W 1960 Mihai Iacob nakręcił film fabularny Darclée, opowiadający o życiu śpiewaczki. W 1995, w rocznicę śmierci artystki, w jej rodzinnej miejscowości - Braile zorganizowano po raz pierwszy konkurs dla młodych śpiewaków, nazwany jej imieniem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy