Harper Lee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Harper Lee
Harper Lee i prezydent George W. Bushpodczas dekoracji pisarki Medalem Wolności
Harper Lee i prezydent George W. Bush
podczas dekoracji pisarki Medalem Wolności
Podpis Harper Lee
Imiona i nazwisko Nelle Harper Lee
Data i miejsce urodzenia 28 kwietnia 1926
Monroeville (Alabama)
Narodowość amerykańska
Język angielski
Obywatelstwo amerykańskie
Alma Mater Huntingdon College
Gatunki powieść obyczajowa, esej
Ważne dzieła Zabić drozda
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)
Wikicytaty Harper Lee w Wikicytatach
Strona internetowa

Nelle Harper Lee (ur. 28 kwietnia 1926 w Monroeville w Alabamie)[1] – amerykańska pisarka i publicystka, znana głównie jako autorka uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Zabić drozda (1960), sfilmowanej w 1962. W 2007 została odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności, a w 2010 – National Medal of Arts.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Harper jest najmłodszym z czwórki dzieci małżeństwa Lee: Amasy Colemana i Frances Cunningham, z d. Finch. Amasa Coleman Lee był prawnikiem.

Po ukończeniu szkoły w Monroeville uczęszczała w latach 1944-1945 do Huntingdon College w Montgomery, a następnie przez dwa semestry studiowała prawo na uniwersytecie stanowym. Rok spędziła w Anglii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiów jednak nie ukończyła. W latach pięćdziesiątych pracowała w biurze linii lotniczych Eastern Air w Nowym Jorku.

Od dzieciństwa przyjaźniła się z kolegą szkolnym i sąsiadem – Trumanem Capote, który był pierwowzorem Dilla Harrisa, postaci z jej powieści Zabić drozda (To Kill a Mockingbird). W późniejszym czasie pojechała z nim do miasteczka Holcomb, aby pomóc w zbieraniu materiałów do artykułu o dokonanym tam brutalnym morderstwie. W rezultacie zamiast artykułu powstała książka pt. Z zimną krwią (In Cold Blood, 1966), którą Capote zadedykował Harper Lee oraz swojemu ówczesnemu partnerowi.

Jedyna powieść Lee, Zabić drozda, ukazała się w lipcu 1960 i od razu stała się bestsellerem. Rok później otrzymała za nią Nagrodę Pulitzera. Ponadto opublikowała trzy znaczące szkice: Love – In Other Words (1961), Christmas to Me (1961) i When Children Discover America (1965).

Przypisy

  1. biography.com - Harper Lee. [dostęp 2011-08-20].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]