Hassan II (Alawici)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy króla z dynastii Alawitów. Zobacz też: inni władcy o tym imieniu.
Hassan II
الحسن الثاني بن محمد

DF-SC-83-08526.jpg
Hassan II (1983)
Król Maroka
Okres panowania od 26 lutego 1961
do 23 lipca 1999
Poprzednik Muhammad V
Następca Muhammad VI
Dane biograficzne
Dynastia Alawici
Urodziny 9 lipca 1929
w Rabacie
Śmierć 23 lipca 1999
w Rabacie
Ojciec Muhammad V
Matka Lalla Abla bint Tahar
Odznaczenia
Wielki Mistrz Orderu Ouissama Alaouite'a (Maroko) Wielki Mistrz Orderu Tronu (Maroko) Wielki Mistrz Orderu Wojskowego (Maroko) Odznaka za Zasługi dla Republiki Austrii - Wielka Gwiazda Order Al-Khalifa I klasy (Bahrajn) Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Order Słonia (Dania) Kollana Orderu Nilu (Egipt) Krzyż Wielki Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Kollana Orderu Karola III (Hiszpania) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Order Dwóch Rzek I klasy (Irak) Order Pahlawich I klasy (Iran) Order Al-Husajna Ibn Alego (Jordania) Order Jugosłowiańskiej Gwiazdy Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Kambodży Kollana Orderu Mubaraka Wielkiego (Kuwejt) Wielka Kollana Orderu Idrisa I (Królestwo Libii) Krzyż Wielki Orderu Narodowego (Mali) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Narodowej (Mauretania) Nishan-e-Pakistan Krzyż Wielki Orderu Świętego Jakuba od Miecza (Portugalia) Wielka Kollana Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Stopień Specjalny Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Królewski Łańcuch Wiktorii (Wielka Brytania) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielką Kollaną (1951-2001)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Hassan II (arab. الحسن الثاني بن محمد, Al-Ḥasan aṯ-Ṯānī ibn Muḥammad, ur. 9 lipca 1929 w Rabacie, zm. 23 lipca 1999 tamże)[1]król Maroka w latach 1961-1999, najstarszy syn króla Muhammada V i królowej Lalli Abli bint Tahar, ojciec obecnego władcy Muhammada VI. Należał do dynastii Alawitów.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu niepodległości przez Maroko w 1956 jako naczelny dowódca marokańskiej armii stłumił liczne powstania Berberów w górach Rif. Po wstąpieniu na tron w 1961 był zwolennikiem konserwatywnej polityki, opierając się przy tym na starych elitach i feudalnych strukturach kraju. Po niepokojach społecznych we wczesnych latach sześćdziesiątych rozwiązał nowo utworzony parlament (na mocy konstytucji z 1962 Maroko było już wtedy monarchią konstytucyjną) i przejął rządy w kraju. Ofiarą prześladowań padła wtedy przede wszystkim lewicowa opozycja. W 1965 przebywający na wygnaniu w Paryżu przywódca opozycji Mahdi ibn Barka został uprowadzony i zamordowany. Wzmogło to nastroje antykrólewskie w kraju. Doszło do dwóch nieudanych wojskowych zamachów stanu w 1971 i 1972, mających na celu proklamowanie republiki.

W 1975 Hassan II zainicjował "zielony marsz", w ramach którego 300 tysięcy nieuzbrojonych marokańskich cywilów wkroczyło na tereny Sahary Zachodniej, będącej wówczas hiszpańską kolonią. Hiszpania zrzekła się ostatecznie praw do swojej kolonii i przekazała ją Maroku. Wkrótce jednak rozpoczęły się powstania POLISARIO, mające na celu wywalczenie dla Sahary Zachodniej niepodległości. Doprowadziło to do pogorszenia stosunków między Marokiem a Algierią i Libią, które popierały ruch POLISARIO. Chociaż konfliktu wokół Sahary Zachodniej do dziś ostatecznie nie rozwiązano, w 1989 doszło do ocieplenia stosunków z Libią i Algierią i utworzenia Arabskiej Unii Maghrebu celem pogłębienia współpracy gospodarczej i kulturalnej w regionie.

Do największych osiągnięć Hassana II zaliczają się rozbudowa systemów nawadniających w kraju dla zaopatrzenia pól uprawnych oraz intensywne starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu palestyńskiego na Bliskim Wschodzie.

W polityce wewnętrznej Hassanowi II udawało się utrzymywać pod kontrolą zbrojne ugrupowania ekstremistów islamskich. Od czasu zmiany konstytucji w 1992 rozpoczęła się ostrożna liberalizacja polityki w kraju.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Muhammad V
Coat of arms of Morocco.svg Król Maroka
1961-1999
Coat of arms of Morocco.svg Następca
Muhammad VI