Hasztag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hasztag (z ang. hashtag) jest pojedynczym słowem lub wyrażeniem bez spacji poprzedzonym symbolem #[1]. Jest formą znacznika. Krótkie wiadomości na mikroblogach i serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy Instagram mogą być oznaczone przez dodanie # przed ważnymi słowami (bez spacji)[2] albo wystąpić w zdaniu (np. „Nowy artysta ogłoszony na #SXSW 2012 Music Festival!”)[3] albo dołączyć do niego.

Hasztagi umożliwiają grupowanie takich wiadomości, ponieważ każdy może wyszukać hasztaga i zobaczyć zestaw informacji, które zawiera. Hasztag jest podłączony tylko do specyficznego medium i dlatego nie może być powiązany z obrazkami lub wiadomościami z innej platformy.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Hasztagi były często używane w technologii informacyjnej do podkreślenia specjalnego znaczenia. W 1970 na przykład, hasztag umieszczony obok symbolu czy liczby oznaczał natychmiastowy tryb adresowania (immediate) w języku asemblera PDP-11[4]. W 1978, Brian Kernighan i Dennis Ritchie użyli hasztaga w języku programowania C do kluczowych słów, które miały być przetworzone przez preprocesor jako pierwsze[5].

Potem hasztagi pojawiły się i były używane w sieciach IRC do określania grup i tematów[6]. Są również wykorzystywane do oznaczania pojedynczych wiadomości jako istotnych dla szczególnej grupy i do oznaczania pojedynczych wiadomości jako należących do konkretnego tematu czy kanału. Generalnie kanały czy tematy, które są dostępne w całym IRC są poprzedzone symbolem # (w przeciwieństwie do tych lokalnych dla serwera, które używają znaku Et ‘&’. Popularność hasztagów rosła wraz z rozwojem i popularnością Twittera.

To wszystko zainspirowało Chrisa Messina do zaproponowania podobnego systemu na Twitterze do tagowania wybranych tematów w sieci mikroblogów[7]. Wstawił pierwszego hasztaga na Twittera pisząc: how do you feel about using # (pound) for groups. As in #barcamp [msg]?[8].

Międzynarodowo hasztagi zaczęły być używane w stylu pisania postów na Twitterze w roku 2009-2010 podczas zamieszek po wyborach w Iranie jako że angielskie i perskie hasztagi były użyteczne dla użytkowników Twittera w i poza Iranem.

Jako pierwszy określenia hasz tag użył na blogu Stowe Boyd, publikując wpis Hasz tagi = Grupowanie na Twiterze[9] 26 sierpnia 2007 roku, według leksykografa Bena Zimmera, przewodniczącego Komisji do spraw nowych słów w dialektach amerykańskich społeczności.

Od 2 lipca 2009 roku, Twitter połączył hasztagi w tweetach z wyszukiwarką słów oznaczonych hasztagiem na Twiterze. W 2010 roku Twitter przedstawił na pierwszej stronie Tendencyjne tematy pokazując hasztagi, które szybko stają się popularne.

Przypisy

  1. Hashtags (sic) at the Twitter Fan Wiki. Retrieved on June 2, 2009.
  2. Using hashtags on Twitter (ang.). [dostęp 2013-11-25].
  3. Best Practices for Hashtags | Twitter Developers (ang.). 2011-07-19. [dostęp 2013-11-12].
  4. PDP-11 assembly language
  5. The C Programming Language, B.W.Kernighan & d.Ritchie, Prentice Hall, 1978, pages 86 and 207 ISBN 0-13-110163-3
  6. "Channel Scope". Section 2.2. RFC 2811
  7. Ashley Parker. Twitter’s Secret Handshake. „New York Times”, 10 czerwca 2011 (ang.). 
  8. Chris Messina ("factoryjoe"): Twitter post (ang.). 23 sierpnia 2007.
  9. Stowe Boyd: Hash Tags = Twitter Groupings (ang.). [dostęp 2013-09-19].