Hattrick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy gry komputerowej on-line. Zobacz też: inne znaczenia tego określenia.
Hattrick
Producent Hattrick Limited
Wydawca Hattrick Limited
Data wydania 30 sierpnia 1997
Gatunek MMOG, menedżer sportowy
Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Przeglądarka internetowa
Wymagania

Przeglądarka internetowa

Hattrick – komputerowa gra internetowa typu MMOG rozgrywana za pomocą przeglądarki internetowej, wyprodukowana i wydana przez Hattrick Limited. Jest to menedżer piłkarski, który pozwala graczowi wcielić się w prezesa fikcyjnego klubu piłkarskiego. Do czerwca 2012 roku miała 700 tysięcy aktywnych graczy[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Każdy nowy zespół zaczyna rywalizację w jednej z dwóch najniższych lig danego kraju, zastępując bota, czyli drużynę sterowaną przez komputer. Sezon trwa 16 tygodni, czyli 112 dni. Przez pierwszych 14 tygodni raz w tygodniu rozgrywane są mecze ligowe, a w 15. tygodniu – mecze barażowe. Rozgrywa się też mecze pucharu krajowego lub ustalane obustronnie przez managerów sparingi. 16. tydzień jest przeznaczony na aktualizacje i poprawki w bazie danych – nie odbywają się wtedy mecze. W zależności od ligi i zajętej na koniec sezonu pozycji drużyna może awansować, utrzymać się w lidze, spaść o szczebel niżej lub rozegrać mecz barażowy. Każdy zawodnik w drużynie posiada 8 umiejętności na jednym z 20 poziomów, kilka cech charakteru oraz (czasami) specjalność. Dla każdej pozycji na boisku kluczowa jest inna umiejętność. Wszystkie umiejętności są sumowane w jeden wskaźnik zwany TSI (Total Skill Index), który zawsze jest wyższy lub równy zeru.

System gry[edytuj | edytuj kod]

Świat jest podzielony na kraje i terytoria zgodnie z podziałem na reprezentacje zgłoszone do rozgrywek FIFA, a nie według klucza politycznego lub geograficznego. Wyjątkiem jest tu reprezentacja Oceanii, skupiającej Australię, Nową Zelandię i wyspiarskie państwa na Pacyfiku. Można za to spotkać Wyspy Owcze, Hongkong czy Tajwan.

W każdym kraju stworzono najwyższą ligę (np. Ekstraklasę, Premiership), cztery II ligi i 16 III lig. Dodatkowo w miarę potrzeb tworzone są kolejne szczeble ligowe oraz w każdym kraju są regiony, które odpowiadają jednostką podziału administracyjnego kraju jak np. województwa, prowincje, stany oraz także miasta, które są odrębne od danej jednostki podziału, choć gracz niekoniecznie musi wybrać region skąd podchodzi, zaś w przerwie międzysezonowej istnieje możliwość jego zmiany. Główną cechą regionów jest aktualna prognoza pogody. To właśnie prognoza pogody ma istotny wpływ na frekwencję w dniu meczu (np. przy deszczowej pogodzie frekwencja jest mniejsza). W Polsce funkcjonują dodatkowo 64 IV ligi, 256 V lig, 1024 VI i VII ligi, 2048 VIII i IX lig i 4096 X lig - w sumie 84648 drużyn oraz istnieje 20 regionów (16 województw i 4 miasta: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław). Reprezentacje kierowane przez demokratycznie wybranych selekcjonerów walczą raz na dwa sezony o mistrzostwo świata seniorów lub U-20. Mecz finałowy o mistrzostwo świata seniorów lub U-20 odbywa się w ostatni dzień sezonu. Reprezentacja Polski zdobyła 4 medale Mistrzostw Świata, w tym jeden srebrny i trzy brązowe oraz dwa srebrne medale MŚ U-20.

Hattrick Masters[edytuj | edytuj kod]

To odpowiednik Ligi Mistrzów, występujący w grze od 2006 roku - międzynarodowy puchar dla Mistrzów i Zdobywców Pucharów ze wszystkich lig świata. Początkowo rozgrywki nie były najlepiej dopracowane i zdobycie tytułu wymagało doprowadzenia klubu do bankructwa. Po kolejnych zmianach w systemie rozgrywek Hattrick Masters zdobywali rzeczywiście najlepsi menadżerowie i najmocniejsze kluby. Siódmą edycję rozgrywek wygrał polski klub Romasz prowadzony przez menadżera Romajacka.

Historia gry[edytuj | edytuj kod]

Hattrick rozpoczął działalność 30 sierpnia 1997 roku w Szwecji. W kolejnej wersji, która pojawiła się w 1998 roku, rozszerzono grę do 680 zespołów, ciągle tylko ze Szwecji. Ekspansja Hattricka zaczęła się w czerwcu 2001 roku; wtedy pojawiły się ligi dla innych krajów, w tym Polski. Jednak na początku nawet w Ekstraklasie grały same boty. Liczbę tysiąca graczy w polskich ligach gra przekroczyła w 2002 roku.

Od 2008 roku partnerem Hattricka jest polski portal internetowy Interia.pl. Dzięki temu funkcjonuje dodatkowy adres gry http://hattrick.interia.pl/. W grudniu 2008 roku w Hattricku wprowadzono nowy wygląd i rozplanowanie serwisu, zaprogramowany zgodnie z nowoczesnymi standardami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]