Heartland (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Heartland – seria powieści Lauren Brooke. Heartland to nie tylko schronisko dla koni, ale i coś więcej. To miejsce jedyne w swoim rodzaju - gdzie leczone są konie, które od nowa uczą się ufać ludziom. Amy po ciężkim wypadku sama jeszcze nie umie się otrząsnąć, ale musi uporać się również z koniem, który przeżył dokładnie to co ona...

W Polsce wydano 20 części cyklu (na dwadzieścia pięć wydanych na świecie). Na język polski wszystkie części przełożyła z angielskiego Donata Olejnik. Na podstawie cyklu książek powstał serial telewizyjny, obecnie emitowany na polskim kanale AXN white.

Seria[edytuj | edytuj kod]

 1. Coming Home (Powroty)
 2. After the Storm (Po burzy)
 3. Breaking Free (Własna droga)
 4. Taking Chances (Trudne decyzje)
 5. Come What May (Co ma być to będzie)
 6. One Day You'll Know (Kiedyś zrozumiesz)
 7. Out of the Darkness (Blizny przeszłości)
 8. Thicker than Water (Więzy krwi)
 9. Every New Day (Z każdym nowym dniem)
 10. Tomorrow's Promise (Obietnica)
 11. True Enough (Szczera prawda)
 12. Sooner or Later (Prędzej czy później)
 13. Darkest Hour (Czarna godzina)
 14. Everything Changes (Wszystko się zmienia)
 15. Love is a Gift (Miłość jest darem)
 16. Holding Fast (Nic nie przychodzi łatwo)
 17. A Season of Hope (Czas nadziei)
 18. New Beginnings (Zacząć od nowa)
 19. From This Day On (Krok w przyszłość)
 20. Always There (Rozstania i powroty)
 21. Amy's Journal (Dziennik Amy)
 22. A Holiday Memory (Świąteczne wspomnienie)
 23. Beyond the Horizon (Za horyzontem)
 24. A Winter's Gift (Dar zimy)
 25. A Summer to Remember (Pamiętne lato)

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

Amy Fleming – główna bohaterka historii. Ma piętnaście lat, jasnobrązowe włosy i szare oczy. Jest bardzo wrażliwa i czasem łatwo ją zranić. Dziewczyna ma za sobą wiele ciężkich doświadczeń: śmierć mamy, nieporozumienia z siostrą – Lou i liczne obowiązki. Na szczęście Amy ma u swego boku Trega. Są najlepszymi przyjaciółmi jednak wkrótce zostają parą. Amy uwielbia konie i potrafi bardzo dobrze się nimi opiekować. Robi wszystko, by Heartland był taki sam jak przed odejściem mamy. Mimo że lubi brać udział w zawodach, często z nich rezygnuje, ponieważ musi zajmować się końmi w Heartlandzie. Nie zna swojego ojca, który opuścił rodzinę, gdy miała trzy lata. Jednak gdy w końcu bohaterka poznaje tatę, czuje, że łączy ich miłość do koni i więź, która nigdy nie została zerwana.

Marion Fleming – matka Amy i Lou. Blondynka o jasnoniebieskich oczach. Bardzo uczuciowa i troskliwa kobieta. Założyła schronisko dla koni o nazwie Heartland.

Tim Fleming – ojciec Amy i Lou. Miał wypadek na koniu. Odszedł od rodziny, kiedy Amy miała trzy lata a Lou jedenaście. Zamieszkał z nową żoną w Australii.

Jack Bartlett – dziadek Amy i Lou. Bardzo kocha swoje wnuczki. Pomagał Marion dojść do siebie po rozstaniu z Timem Flemingiem. Jest wdowcem, jego żona zmarła na raka dwadzieścia lat wcześniej. Czuje niechęć do Tima Fleminga, ale nie zabrania wnuczkom spotykania się z nim. Po jakimś czasie decyduje się nawet wspierać zięcia w odbudowaniu jego relacji z Amy i Lou.

Lou Fleming – starsza siostra Amy. Ma 23 lata, blond włosy i niebieskie oczy. Przez długi czas mieszkała na Manhattanie, a jej chłopakiem był Carl, którego Amy nie lubiła. Po śmierci mamy zdecydowała się zostać w Heartlandzie. Z czasem zrozumiała, że Carl nią manipuluje i zaprzyjaźniła się ze Scottem. Lou mówi z brytyjskim akcentem, czasem jest bardzo nerwowa. Jej trzeźwe spojrzenie na świat pozwala wyciągnąć Heartland z finansowych kłopotów. Od wypadku ojca boi się koni, jednak stara się przełamać i od nowa zacząć jeździć. Jest bardzo przywiązana do kuca – Kacperka którego sama adoptowała. Później żona Scotta.

Treg Baldwin – ma 17 lat, zielone oczy i ciemnobrązowe włosy. Jest najlepszym przyjacielem Amy, kocha konie. Porzucił szkołę, by całkowicie poświęcić się pracy w Heartlandzie. Później chłopak Amy.

Scott Trewin – weterynarz, starszy brat Matta, chłopak Lou. Ma blond włosy i niebieskie oczy. Często przyjeżdża badać konie, przebywające w Heartlandzie i pomaga Amy w ich leczeniu. Jest bardzo miły. Od 19 części mąż Lou.

Matt Trewin – młodszy brat Scotta. Ma niebieskie oczy i blond włosy. Jest jednym z przyjaciół Amy. Jest związany z Ashley, co bywa powodem spięć między nim a Amy. Później zostaje chłopakiem Sorai.

Soraya Martin – przyjaciółka Amy od trzeciej klasy. Dziewczyna kocha konie i jest gotowa im pomagać. Lubi Bena Stillmana. Później zostaje dziewczyną Matta.

Ashley Grant – ma długie jasne włosy i jest bardzo szczupła. Jej matka prowadzi stadninę Green Briar, gdzie konie są "leczone" w sposób brutalny. Ashley jest bardzo pewna siebie i przemądrzała. Nigdy nie traci okazji by dokuczyć Amy.

Val Grant – matka Ashley, właścicielka Green Briar. To ona stosuje i dopilnowuje wszystkiego w swojej stadninie. Stosuje brutalne zasady wobec koni.

Lisa Stillman – właścicielka arabskich koni w Fairfield. Oddała jedną ze swoich klaczy Bajkę do leczenia do Heartlandu. Później wysłała tam swojego siostrzeńca, Bena aby poznał metody tam stosowane i pomógł zajmować się końmi.

Ben Stillman – siostrzeniec Lisy, pomocnik w Heartlandzie, ma konia o imieniu Red, z którym jest bardzo związany. Jest przystojnym blondynem. Na początku nie dogadywał się z Amy i z Tregiem, ale później ich relacje się poprawiły. W 16 części opuszcza Heartland, by móc zacząć pracować w stadninie koni sportowych i móc bardziej skupić się na pracy z Redem.

Daniel Lawson – właściciel Bursztynki chciał zostać skoczkiem do czasu uśpienia Bursztynki. Później pracownik Green Briar. Podoba mu się Amy. Został uczniem w stadninie Nicka Halliwella.

Huten – Indianin pomagający Amy w leczeniu Mefista.

Carl – Były chłopak Lou. Udaje że zna się na koniach. Pojawia się w 1 i 2 części książki.

Joni - Pracowniczka Heartlandu, od kiedy Ben Stillman go opuścił.

Konie[edytuj | edytuj kod]

Pegaz – koń Tima Fleminga, ojca Amy i Lou. Mężczyzna miał na nim wypadek. Zarówno on jak i Pegaz doznali wówczas poważnych obrażeń. Marion wyleczyła Pegaza. Siwek towarzyszył Amy przez całe dzieciństwo. Kiedy zginęła mama Amy, Pegaz bardzo za nią tęsknił. Wkrótce okazało się, że ma raka. Amy nie chciała, żeby cierpiał, więc pozwoliła go uśpić. W miejscu, gdzie został pochowany, Lou razem z Tregiem posadziła młody dąb, który miał przypominać Pegaza.

Figaro – kuc, którego Marion kupiła Amy, jest z bohaterką już dwa lata, kiedy go poznajemy. Jest złośliwy i nie lubi innych koni i ludzi – poza Amy. Potrafi bardzo dobrze skakać i to z nim dziewczyna początkowo występuje w zawodach.

Red – ukochany koń Bena. Doskonały skoczek, maści kasztanowatej. To z nim Ben jeździ na zawody.

Spartan – tak naprawdę nazywa się Dancing Grass Geronimo. Został skradziony, a następnie zamknięty w starej stodole, gdzie Amy znalazła go razem ze swoją przyjaciółką, Sorayą podczas przejażdżki w terenie. Za namową Amy, Marion uratowała go, a sama zginęła w czasie burzy w wypadku samochodowym. Koń również doznał obrażeń. Ucierpiała także jego psychika. W końcu wrócił do swoich właścicieli – Larrego i Hanny Boswell.

Gwiazdor – koń Nicka Halliwella, pierwszy koń któremu Amy pomogła po śmierci Marion.

Kacperek – sympatyczny kuc, którego właścicielka – pani Bell zmarła. Kacperek trafił do Heartlandu, był osowiały i odmawiał jedzenia. Bardzo tęsknił za swoją właścicielką. Wszyscy martwili się, że może nie przeżyć, ponieważ kuc coraz bardziej słabł. Dzięki Lou jednak odzyskał wolę walki i wyzdrowiał.

Bajka – klacz rasy arabskiej należąca do Lisy Stillman.

Melodia – klacz, która trafia do Heartlandu w 5 części (Co ma być to będzie). Przestraszona, wyrwała się z rąk Amy. Uciekając, chciała przeskoczyć przez ogrodzenie, ale że była ciężarna, upadła. Wypadek zagroził życiu jej i źrebaka, ale na szczęście oba konie zostały uratowane.

Waleczny Książę – koń, który ucierpiał w wyniku pożaru. Nie pozwalał się nikomu do siebie zbliżyć. Amy nie pozostawało nic innego do zrobienia, jak tylko skontaktować się z byłym właścicielem konia. Okazało się jednak, że to nie takie proste...

Faraon – ogier należący do Jo-Ann, młodszej koleżanki Amy.

Mefisto – słynny skoczek.

Bursztynka – klacz należąca do Daniela, chłopaka którego Amy poznaje na zawodach. Jest niezbyt urodziwą, dereszowatą klaczą, z której wszyscy kpią. Podczas ważnych zawodów łamie nogę. Rehabilitacja nie daje nadziei na wyzdrowienie i klacz musi zostać uśpiona.

Jutrzenka – córka Melodii. Podczas porodu jej szyja jest wygięta do tyłu i klaczce grozi śmierć. Na szczęście dziadek Amy ratuje źrebię.

Letni Piorun – Amy dostała Pioruna od ojca, który kupił go dlatego, że bardzo przypominał mu Pegaza, który zmarł na raka. Doskonale ujeżdżony, ma ogromny talent do skoków. Razem z Amy skacze w zawodach. Z czasem dziewczynie zaczyna brakować czasu na opiekę nad koniem.

Diuk – piękny, spokojny gniadosz. Trafia do stadniny Green Briar, gdzie jest bity za każde niepowodzenie. Źle traktowany, staje się płochliwy. Wkrótce Treg oswaja go i staje się jego najlepszym przyjacielem.

Jasny Magik – duński koń gorącokrwisty, należący do Ashley Grant, kasztan. Świetny skoczek. Ashley rywalizuje na nim z Amy w zawodach. Kasztan staje się nerwowy, ale Amy pomaga mu odzyskać dawną pewność siebie.

Bokser – koń Hanka Adamsa, cierpiącego na Alzheimera. Po przyjeździe do Heartlandu odmawia jedzenia, jedynym sposobem, żeby mu pomóc okazuje się wizyta Amy u jego byłego właściciela. Tam dziewczyna dowiaduje się pewnych szczegółów z życia staruszka, które pomagają jej wyleczyć Boksera.

Jaśmina - jeden z kuców należących do Amy.

Kwietnia - koń który ucierpiał w wypadku samochodowym, został oddany do Heartlandu przez właściciela sklepu z przynętami na ryby.

Dylan - koń Nicka Halliwella miejący problem z koordynacją ruchową. Zostaje uśpiony podczas burzy, z powodu zmiażdżonej tylnej nogi.

Dziki Błysk - Mustang przywieziony do Heartlandu by go oswoić.

Ryzykant - Koń policyjny. Podczas tornada po którym Treg był nieprzytomny, on doznał poważnego obrażenia kręgosłupa. Leczyli go najwięksi specjaliści, ale dopiero w Heartlandzie udało mu się pomóc.

Solly - źrebię przywiezione do Heartlandu by nauczyć je dobrych manier. Źrebię zaprzyjaźnia się z Wierzbą lecz gdy ta odjeżdża do domu nie może wytrzymać rozstania.

Wierzba - Koń, który był bardzo zaprzyjaźniony z Sollym. Klacz była przywiązywana do słupka i bita przez poprzedniego właściciela, stąd bardzo trudno było pozyskać jej zaufanie.

Patyczek - Źrebak, który był przewożony dwu piętrową ciężarówką wraz z innymi końmi, został własnością Heartlandu.

Tiger - kucyk dziewięcioletniego Evana, chłopiec postanowił przyprowadzić kuca żeby Amy go wyleczyła z choroby płuc, aby przybrani rodzice nie uśpili kuca tak jak jego ukochanego psa.

Fado - koń po wypadku podobnym jak Spartan . Amy ma na nim wypadek przez co przechodzi wstrząs mózgu

Pozostałe Konie[edytuj | edytuj kod]

Miedzianek, Chester, Jake, Tarka, Cyganka,Perła,Bursztynka,Jutrzenka,Solo,Whisper,Swallow,Flint,Candy,Mavarick,Wigor,Molly,Sirocco i inni...

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]