Heartlight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Heartlight
Ilustracja
Producent

XLand

Wydawca

LK Avalon

Dystrybutor

LK Avalon, Epic Games

Projektant

Janusz Pelc

Data wydania

Atari: 1991
PC: 1994

Gatunek

logiczna

Tryby gry

gra jednoosobowa

Język

polski, angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

Atari XE/Atari XL, PC

Nośniki

dyskietka

Heartlightgra komputerowa stworzona w 1991 przez Janusza Pelca, początkowo na 8-bitowy komputer Atari, a w 1994 roku została wydana wersja na PC przez firmę Xland (która wydała większość gier stworzonych przez Pelca) jako Heartlight PC. Jej polskim dystrybutorem był LK Avalon, a zagranicznym Epic Games.

Kod gry (napisanej w asemblerze wraz z częścią umieszczającą dane w pamięci napisaną w BASIC-u) został opublikowany w pierwszym numerze czasopisma Tajemnice Atari w 1991 r. W udostępnionym kodzie gry umieszczono 4 plansze.

Wersja shareware zawierała 20 poziomów, wersja pełna – 60, a rozszerzona (Heartlight Deluxe) – 70. Obecnie wersja pełna w języku angielskim rozprowadzana jest na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5[1][2] i może być pobierana całkowicie za darmo z Internetu.

Rozgrywka i fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gra oparta jest na klasycznym Boulder Dashu, wymaga zatem od gracza nie tylko zręcznych palców ale także logicznego myślenia.

Głównym bohaterem gry jest krasnal Mosiek[3] (w wersji angielskiej Percival), którego misją jest pozbieranie wszystkich serduszek z 60 komnat. Zadanie to przydzieliła mu jego ukochana, Rachela, by dowiódł, iż jest on godzien jej ręki.

W każdej komnacie umiejscowione są drzwi, które otworzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy krasnal zbierze wszystkie serduszka. Obiekty ulokowane na każdym poziomie są zarówno pomocą jak i niebezpieczeństwem dla bohatera, a znalezienie sposobu na słuszne ich wykorzystanie jest warunkiem ukończenia każdego z 60 etapów. Gra umożliwia przechodzenie do następnego poziomu, pomijając przejście poprzedniego, ale i tak grę uznaje się za ukończoną nie po zaliczeniu ostatniego etapu, ale po udanym przejściu ich wszystkich. Każdy obiekt w Heartlight ma swoje przeznaczenie i duże znaczenie strategiczne. Ich umiejętne wykorzystanie jest niezbędne do ukończenia poziomu.

Jeśli zdarzy się, że bohater utknie (zostanie zasypany kamieniami, teleportuje się w miejsce, z którego nie ma drogi powrotnej, zniszczy drzwi), może on "popełnić samobójstwo" (gracz wówczas musi wcisnąć klawisz escape).

Śmierć bohatera oznacza rozpoczęcie etapu od samego początku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]