Heat pipe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Radiator z wentylatorem, wyposażony w rurki cieplne
Przekrój rurki cieplnej z laptopa

Heat pipe (ciepłowód, rurka cieplna, heat-pipe) – rurka zawierająca parujący i skraplający się płyn do transportu ciepła, umożliwiająca przekazywanie znacznych ilości ciepła przy niewielkiej różnicy temperatur (rząd wielkości większych niż tradycyjne materiały, które przenoszą ciepło przez przewodność cieplną).

Jest to zazwyczaj miedziana rurka o średnicy 3-15 mm zawierająca odpowiednio dobraną do zastosowania ciecz (skroplony amoniak, aceton, woda, eter, freony). Rurka jest zazwyczaj wewnątrz pokryta porowatym materiałem pełniącym rolę knota. Podgrzewanie od jednego końca rurki wywołuje parowanie cieczy, pobierającej ciepło. Para przenosi się do zimniejszej części rurki, gdzie skrapla się na chłodniejszych ściankach rurki, oddając ciepło. Skroplona ciecz przepływa do cieplejszej części po ściankach grawitacyjnie lub w wyniku przesiąkania w knocie (porowatej substancji) pokrywającej ścianki rurki. Efektywność przenoszenia ciepła w wyniku konwekcji połączonej z parowaniem jest znacznie wydajniejsza od przewodzenia ciepła przez ciała stałe.

Technologia wykorzystywana jest głównie do chłodzenia elementów elektronicznych, ale spektrum zastosowań może być znacznie szersze, od chłodzenia silników statków kosmicznych, przez kolektory słoneczne, po chłodzenie konstrukcji rurociągu transalaskańskiego (aby ciepło generowane przez przepływ ropy nie roztopiło wiecznej zmarzliny, w której zamocowane są elementy konstrukcyjne).