Hejnał (wydawnictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miesięcznik „Hejnał” wydawany przez Oficynę Wydawniczą „Hejnał”

Oficyna Wydawnicza „Hejnał” – polskie wydawnictwo założone w 1929 roku w Wiśle, publikujące książki i czasopisma z zakresu życia duchowego, teozofii, parapsychologii, metafizyki i filozofii ezoterycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo „Hejnał” było kontynuacją pierwszego polskiego dwutygodnika spirytystycznego „Dziwy Życia” wydawanego w latach 1902-1908 przez Witolda Chłopickiego w Warszawie oraz pierwszego w tej dziedzinie w wolnej Polsce miesięcznika „Odrodzenie” wychodzącego od 1921 do 1929 w Cieszynie, a potem w Katowicach, redagowanego przez Józefa Chobota[1].

Wydawnictwo założone zostało w 1929 roku, a redaktorem został Jan Hadyna. Pierwsze 4 numery, choć drukowane w Cieszynie w drukarni Pawła Mitręgi, wychodziły w Pszczynie, przy ówczesnych Alejach Kościuszki 6. Miesięcznik nosił podtytuł: „nad morzem życia ze szczytów prawa ducha i praw człowieka”. Od numeru 5 redakcja miała siedzibę w Wiśle[2]. Jan Hadyna jako redaktor naczelny Oficyny zaczął popularyzować parapsychologię i wydawać „Hejnał” – Miesięcznik Wiedzy Duchowej. Od 1931 roku wydawnictwo mieściło się w należącej do Pilchów willi „Sfinks” na Jarzębatej, w której zamieszkał również Jan Hadyna[3]. Miesięcznik drukowany był w Cieszynie w drukarni Piotra Mitręgi, a niezależnie od niego nakładem Oficyny ukazywały się polskie wydania dzieł Allana Kardeca i innych spirytystów (fragmenty zamieszczane były także na łamach miesięcznika)[4] oraz wiele artykułów poświęconych astrologii, spirytyzmowi i religiom Wschodu. Drukowano tam także wizje i pamiętniki Agnieszki Pilchowej, spisane przez nią samą lub przez Jana Hadynę oraz jej porady dla czytelników[5]. „Hejnał” podjął się opieki nad młodym ruchem spirytystycznym w Polsce, uważając to za jedno ze swoich głównych zadań[6]. Przedstawicielem „Hejnału” w USA, docierającego głównie do polonii amerykańskiej, był S. Węgrzyn w Chicago[7].

W 1934 roku Jan Hadyna przeniósł się do nowo zbudowanej przez Tomasza Mańskiego willi „Izyda” na Jarzębatej, w której zaczął wydawać miesięcznik o charakterze syntetycznym „Wiedza Duchowa” przemianowany później na „Lotos”, a prowadzenie Oficyny Wydawniczej „Hejnał” przekazał Janowi Pilchowi[8]. Działalność Wydawnictwa przerwała druga wojna światowa. Józef Dzwonek pisał:

Jan i Agnieszka Pilchowie mieli dom na Jarzębatej pod nr 721. W drugiej połowie 1943 obydwoje zostali aresztowani i wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Budynek wraz z ruchomościami skonfiskowano i przydzielono Niemce przybyłej z Rosji o nazwisku Buch[9].

Prace spirytystów cieszyńskich zawierają wiele aluzji do modnego w okresie międzywojennym mesjanizmu narodowego i dlatego są często lekceważone jako nieaktualne, choć dla badaczy stanowią bardzo ciekawy materiał[4]. Obecnie „Hejnał” publikowany jest w Internecie przez Śląską Bibliotekę Cyfrową, która na mocy porozumienia z Biblioteką Uniwersytetu Śląskiego prezentuje w Internecie kulturowe dziedzictwo Śląska oraz wspiera działalność dydaktyczną i edukacyjną.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • „Hejnał” – Miesięcznik Wiedzy Duchowej
  • „Księga Duchów” – Allan Kardec
  • „Materializacje” – A.E. Brackett
  • „Mistrz mówi – kultura miłości” – Henryk Bloch
  • „Chrystjanizm a spirytyzm” – Leon Denis
  • „Spojrzenie w przyszłość” – Agnieszka Pilchowa
  • „Jasnowidzenie” – Agnieszka Pilchowa
  • „Parapsychologia” – St. Trojanowski
  • „Widzenie Mickiewicza” – W. Lutosławski
  • „Ukryta potęga muzyki” – Tomira Zori
  • „Magnetyzm leczniczy” – K. Chodkiewicz
  • „Medjumizm a Biblja” – Leon Denis
  • „Listy z zaświata” – W.T. Stead

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Chobot, Nowoczesny ruch spirytualistyczny, Wisła: Książnica Wiedzy Duchowej, Wisła 1937, s. 151.
  2. „Hejnał” 1929, zeszyt 1-5; Starosta Pszczyński 22. III 1929 informował Biuro Urzędowej Rejestracji Czasopism w Warszawie, że od 1 stycznia tegoż roku wydawanyt jest w Pszczynie miesięcznik „Hejnał” i dotąd wyszły 2 numery. Źródło: Archiwum Państwowe w Katowicach, zespół 12/27 - Urząd Wojewódzki Śląski, mikrofilm F 16 105, s. 140.
  3. Władysława Magiera, Cieszyński szlak kobiet, 2011, Kongres Polaków w Republice Czeskiej,s.31.
  4. a b Konrad Jerzak, Historia polskiego spirytyzmu, 2009,http://www.portal.spirytyzm.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=66:historia-polskiego-spirytyzmu&Itemid=1.
  5. Jasnowidząca z Wisły, Czwarty Wymiar, grudzień 2008 s. 2.
  6. Kazimiera Chobotowa, Wstęp, [w:] Agnieszka Pilchowa, Jasnowidzenie, seria: „Biblioteka Wiedzy Duchowej”, Wisła: Hejnał, 1935, s. 12.
  7. „Hejnał”, marzec 1939, zeszyt 3, rocznik XI. s. 321.
  8. Stanisław Hadyna, Przez okna czasu, Instytut Ekologii i Zdrowia, Kraków 1993, s. 60.
  9. Józef Dzwonek, Wisła w jarzmie hitlerowskim, ZBoWiD Wisła, 1988, s. 75.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]