Heksafluorek siarki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Heksafluorek siarki
Heksafluorek siarki Heksafluorek siarki
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny SF6
Masa molowa 146,06 g/mol
Wygląd bezbarwny, bezwonny gaz[1]
Identyfikacja
Numer CAS 2551-62-4
PubChem 17358[3]
Podobne związki
Podobne związki sześciofluorek uranu
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC V08 DA05

Heksafluorek siarki (sześciofluorek siarki, zwany również elegazem), SF6nieorganiczny związek chemiczny o bardzo dobrych własnościach dielektrycznych. Jest bezbarwny, bez smaku i zapachu, ok. 6 razy cięższy niż powietrze.

Jego własności izolacyjne są około 3 razy lepsze niż powietrza, dobrze gasi łuk elektryczny, dobrze przewodzi ciepło (ok. trzykrotnie lepiej niż powietrze), jest niepalny, mało aktywny chemicznie oraz w warunkach normalnych jest nietoksyczny (porównywalny z gazami szlachetnymi, jak np. argon lub hel). Jedynie w podwyższonych temperaturach (powyżej 200°C – np. w temperaturze łuku elektrycznego) i przy obecności wilgoci lub tlenu mogą powstawać niewielkie ilości toksycznych substancji, głównie SF4 i SOF2[4].

Z uwagi na wyżej wymienione własności jest coraz częściej stosowany w hermetycznie zabudowanych rozdzielniach wysokiego napięcia, co umożliwia 10-15 krotne zmniejszenie niezbędnej powierzchni terenu (w porównaniu do konwencjonalnych rozdzielni napowietrznych).

Z powodu dużej gęstości dźwięk rozchodzi się w nim wolniej, w związku z tym ma on właściwości zmniejszające wysokość dźwięku (odwrotnie niż w przypadku gazów lżejszych od powietrza, np.: helu). Wdychanie SF6 może jednak powodować obrzęk płuc – ponieważ jest on gazem cięższym od powietrza, może zalegać w układzie oddechowym. Heksafluorek siarki można "nalać" do naczynia jak wodę i położyć na nim łódeczkę z papieru lub folii aluminiowej. Jest to bardzo widowiskowe, a zarazem bezpieczne doświadczenie, stąd też często prezentowane na różnego rodzaju pokazach[5].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Heksafluorek siarki (ang.). [martwy link] The Chemical Database. The Department of Chemistry, University of Akron. [dostęp 2012-10-31].
  2. 2,0 2,1 2,2 Heksafluorek siarki (pol.). Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich dla Polski.
  3. Heksafluorek siarki – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  4. Praca zbiorowa, Poradnik inżyniera elektryka, tom III, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1997, str. 294
  5. Niewidzialna woda?

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.