Henry Everard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henry Everard
Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1897
High Barnet

Data i miejsce śmierci

7 sierpnia 1980
Zimbabwe

P.o. prezydenta Rodezji
Okres

od 31 grudnia 1975
do 14 stycznia 1976

Przynależność polityczna

Front Rodezyjski

Poprzednik

Clifford Walter Dupont

Następca

John Wrathall

Okres

od 31 sierpnia 1978
do 1 listopada 1978

Poprzednik

John Wrathall

Następca

Jack William Pithey (p.o.)

Okres

od 5 marca 1979
do 1 czerwca 1979

Poprzednik

Jack William Pithey (p.o.)

Następca

Josiah Zion Gumede
prezydent Zimbabwe Rodezji

Odznaczenia
Wielki Komandor Legii Zasługi (Rodezja) Order Wybitnej Służby (Wielka Brytania) Territorial Decoration (Wielka Brytania)

Henry Breedon Everard, GCLM, DSO (ur. 21 lutego 1897 w High Barnet, zm. 7 sierpnia 1980) – rodezyjski polityk, trzykrotnie pełnił obowiązki prezydenta tego kraju. Z wykształcenia inżynier kolejowy.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w podlondyńskiej miejscowości High Barnet. Kształcił się w Marlborough College i na Uniwersytecie Cambridge. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach Brygady Strzelców we Francji, gdzie został ranny. Służbę wojskową zakończył w randze kapitana. W 1922 rozpoczął pracę na kolei jako inżynier. Wraz z wybuchem II wojny światowej otrzymał ponowne powołanie do wojska z przydziałem do pułku piechoty Sherwood Foresters. W trakcie działań bojowych dostał się do niemieckiej niewoli. Za bohaterstwo został odznaczony Orderem Wybitnej Służby. Otrzymał także awans na stopień podpułkownika. Po zakończeniu wojny objął kierownicze stanowisko w Kolejach Brytyjskich.

W 1953 przybył do Bulawayo w Rodezji Południowej, aby objąć urząd dyrektora generalnego Kolei Rodezyjskich. Pracował na tym stanowisku do przejścia na emeryturę w 1958. Następnie, pozostając w Rodezji, zajął się działalnością polityczną. Wstąpił do rasistowskiego Frontu Rodezyjskiego i z jego ramienia zasiadał w Parlamencie Rodezji Południowej. Jak większość członków tej partii poparł ogłoszenie przez kolonię niepodległości (11 listopada 1965) od Wielkiej Brytanii. W niepodległej Rodezji pozostał aktywny politycznie – kilkakrotnie pełnił obowiązki prezydenta kraju.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyclopaedia Rhodesia, The College Press, Salisbury, 1973