Henryk Piątkowski (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henryk Piątkowski
Ilustracja
Portret Henryka Piątkowskiego Stanisława Lentza
Data i miejsce urodzenia

4 sierpnia 1853
Kijów

Data i miejsce śmierci

3 czerwca 1932
Warszawa

Zawód, zajęcie

Malarstwo

Henryk Piątkowski (ur. 4 sierpnia 1853 w Kijowie, zm. 3 czerwca 1932 w Warszawie) – polski malarz, grafik, literat i krytyk sztuki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę rysunku rozpoczął w Petersburgu, ale wkrótce przeprowadził się do Warszawy i kontynuował ją od 1868 r. u Rafała Hadziewicza. Podczas rocznej nauki poznał Józefa Chełmońskiego i Alfreda Wierusz-Kowalskiego. W roku 1872 wyjechał do Monachium, gdzie od 1 XI studiował u Alexandra Wagnera w Technische Mahlschule (Malklasse w Akademii Sztuk Pięknych)[1], a następnie w prywatnej szkole kompozycji Carla Theodora von Piloty’ego. Przebywając w Rzeszy utrzymywał ścisłe relacje z artystami z kręgu Konstantego Brandla. W roku 1875 razem z Józefem Chełmońskim wyjechał do Paryża, gdzie jego twórczość nabrała indywidualnego charakteru. Ze stolicy Francji udał się na kilkumiesięczny pobyt w Londynie, skąd na krótko wrócił do Monachium, a następnie udał się do Odessy. Do Warszawy powrócił w roku 1879, był współzałożycielem ugrupowania artystycznego Pro Arte.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Henryka Piątkowskiego obejmuje portrety, pejzaże oraz obrazy o tematyce sakralnej, historycznej, a także sceny rodzajowe często z elementami antycznymi. W czasie twórczego okresu życia wystawiał na Salonach Jesiennych oraz podczas wystaw w Warszawie, Petersburgu i Moskwie.

Poza malarstwem artysta zajmował się również krytyką sztuki, publikował recenzje w czasopismach m.in. w Wędrowcu i Tygodniku Ilustrowanym. Napisał również książki traktujące o aktualnej jego czasom twórczości innych malarzy.

Książki autorstwa Henryka Piątkowskiego[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H. Stępień, M. Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828–1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 10, ISBN 83-903086-1-4.
  2. Biblionetka, twórczość Henryka Piątkowskiego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]