Herb Kostrzyna nad Odrą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Kostrzyna nad Odrą
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Pierwsza wzmianka

XIV w.

Herb Kostrzyna nad Odrą – jeden z symboli miasta Kostrzyn nad Odrą w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia przedstawia tarczę herbową, nad którą znajduje się korona z blankowanych murów miejskich z czerwonej cegły. Tarcza jest dwudzielna w słup. W polu heraldycznie prawym umieszczona jest połowa czerwonego orła brandenburskiego na białym tle. W polu heraldycznie lewym na błękitnym tle znajduje się srebrna ryba (boleń) w słup (pionowo).

Podobny herb ma dawna dzielnica Kostrzyna nad Odrą, niemiecka miejscowość Küstrin-Kietz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb Kostrzyna nad Odrą do lat 90. XX w.

Herb znany jest od początków XIV wieku. Orzeł brandenburski wskazuje na pierwszych brandenburskich osadników i właścicieli Kostrzyna nad Odrą. Barwa błękitna jest nawiązaniem do rzeki Odry, nad którą leży miasto. Ryba symbolizuje ogromne niegdyś znaczenie rybołówstwa dla gospodarki miasta. Korona z murów miejskich podkreślała, iż Kostrzyn jest miastem, gdyż tylko w herbach miast występował ten element.

Od 1945 roku do lat 90. XX wieku używano herbu, w którym zamiast orła brandenburskiego był orzeł polski (tzw. „piastowski” lub wielkopolski z racji przynależności miasta do tej krainy m.in. w średniowieczu), co miało podkreślić przyłączenie Kostrzyna do Polski w 1945 roku, a także przynależność do Polski jeszcze przed czasami kolonizacji niemieckiej w połowie XIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UCHWAŁA NR XXIII/184/12 RADY MIASTA KOSTRZYN NAD ODRĄ z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Kostrzyn nad Odrą.. Biuletyn Informacji Publicznej, 2017-03-01. [dostęp 2020-09-04].
  2. Bogusław Mykietów – Tygodnik Kostrzyński: Z orłem i rybą w herbie. Kostrzyn.pl, 2001. [dostęp 2018-10-10].