Herb Niemiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Niemiec
Bundesadler
Bundesadler
Wersje
Bundesschild[1]
Bundesschild[1]
Informacje
W oryginale Bundeswappen Deutschlands
Wprowadzono 20 stycznia 1950
Opis czarny orzeł na złotej tarczy
Odznaczenie Order Czarnego Orła
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Herb Niemiec – jeden z symboli państwowych Niemiec.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia czarnego orła z czerwonym dziobem i szponami tegoż koloru, na złotej tarczy. Skrzydła orła uniesione są do wysokości głowy, jednocześnie mając skierowane w dół lotki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Orzeł jako godło historią sięga starożytności, kiedy był symbolem cesarzy rzymskich. Również pierwszy frankijski cesarz rzymski, Karol Wielki, gromadzący w swym rozległym imperium narody germańskie, na szczycie pałacu umieścił rzeźbę orła.

Po rozpadzie cesarstwa frankijskiego czarny, dwugłowy orzeł na złotej tarczy herbowej pozostał znakiem niemieckich cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W pierwszym okresie był to złoty orzeł na czarnej tarczy, cesarz Fryderyk II odwrócił barwy herbowe, od tego momentu orzeł był czarny, a pole było koloru złotego. Jeden z jego następców, Zygmunt Luksemburski, zastąpił orła jego dwugłowym odpowiednikiem, co dodatkowo miało podkreślać wyjątkowość władzy cesarskiej.

Po rozwiązaniu Świętego Cesarstwa Rzymskiego symbol dwugłowego, czarnego orła na złotym tle przejęli Habsburgowie, jako herb Austrii, z tą różnicą, że dziób i szpony orła były złote.

W 1848 ten sam orzeł stał się symbolem niemieckiego dążenia do zjednoczenia, będąc herbem Związku Niemieckiego. Jednak kiedy nastąpiło ono w 1871 roku, za godło przyjęto czarnego, jednogłowego orła w polu białym, pruskiej dynastii Hohenzollernów.

Orzeł ten został obrany za herb w 1701 przez elektora brandenburskiego, Fryderyka III podczas koronacji w Królewcu na Króla w Prusiech. Według przypuszczeń może on pochodzić od śląskiego godła obecnego w należącym do Hohenzollernów śląskim księstwie krośnieńskim. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak nawiązanie do herbu Księstwa Pruskiego, nadanego przez jego suwerena, króla polskiego, podczas hołdu pruskiego 1525 roku. W czasie koronacji Fryderyk ustanowił także Order Czarnego Orła.

Od 1919 czarny, jednogłowy orzeł był herbem Republiki Weimarskiej, orzeł od tego momentu miał opuszczone lotki, co miało być wyrazem nieimperialistycznych zamierzeń nowego państwa. Po dojściu w 1933 r. do władzy nazistów symbol republiki, zastąpiony został od 1935 r. przez symbol NSDAP - czarnego orła z szeroko rozpostartymi skrzydłami, trzymającego w szponach wieniec z liści laurowych, w którego środku znajduje się swastyka.

Historyczne godła i herby Niemiec[edytuj | edytuj kod]

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnego orła jako znak niemieckiej tradycji i historii w 1950 roku przywróciła RFN. Nawiązano do herbu Republiki Weimarskiej wprowadzając jedynie drobne zmiany. Zmodyfikowane wersje obecnego herbu widnieją także na flagach rządowych, sztandarze prezydenckim oraz w emblematach instytucji federalnych. Istnieje również jeszcze jedna wersja Orła Federalnego obecna w głównej sali posiedzeń Bundestagu w budynku Reichstagu, a także na monetach o nominałach 1 i 2 Euro; potocznie nazywana Fette Henne, po polsku - tłusta kura.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. używany na fladze państwowej, banderze oraz sztandarach (m.in. Bundesdienstflagge)