Herb Tiumeni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Tiumeni.

Herb Tiumeni (ros: Герб Тюмени) – jeden z symboli miejskich rosyjskiego miasta Tiumeń, w obecnej postaci przyjęty oficjalnie przez radę miejską 28 kwietnia 2005 roku.

Opis i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Na francuskiej tarczy herbowej barwy błękitnej srebrna wstęga w kształcie fal morskich. Nad nią złota łódź, bez żagli, ze złotym masztem, podtrzymywanym przez sześć złotych lin po każdej ze strony. Na szczycie masztu złota chorągiew oraz mniejsza, także w kolorze złota, na dziobie. Łódź zwrócona jest w lewą stronę (heraldyczną, z perspektywy obserwatora jest to prawa strona). Nad herbem znajduje się, okalana wieńcem laurowym, złota korona herbowa, w formie baszty o pięciu blankach. Obok tarczy znajdują się trzymacze heraldyczne. Po prawej stronie (heraldycznej) bóbr[1], po lewej stronie lis[1]. Oba wspięte, barwy czarnej, z wyciągniętymi szponami i wywieszonymi językami, o srebrnych oczach. Pod nimi trofea wojenne[2] barwy złotej - halabardy, chorągwie oraz bębny. Pomiędzy nimi na błękitnej wstędze srebrna dewiza herbowa w języku rosyjskim: "От сего града начинается" (Od tego miasta się rozpoczyna).

Herb Tiumeni w latach 1785-1917 i ponownie w 1993-2005.

Znajdujące się pod herbem wojenne trofea są nawiązaniem do herbu Tobolska[2]. Miasto w czasach Imperium Rosyjskiego administracyjnie należała do guberni tobolskiej i herb tego miasta znajdował się w górnym polu tarczy Tiumeni. Obecnie został on niejako przesunięty poza tarczę herbową[2]. Łódź jest nawiązaniem do głównych rzek syberyjskich, które płyną w okolicy miasta - Tury, Pyszmy, Tobołu, Isety i w końcu Irtyszu[2], które pełnią ważną rolę, nie tylko gospodarczą, ale także kulturalną[3]. Łódź zwrócona jest w stronę niezgodną z zasadami heraldyki[3], ale zdaniem twórców herbu ma to oddawać, że Tiumeń i Syberia leżą na wschód od Uralu i niejako wypływają z centrum Rosji - na zachodzie, w stronę wschodu[3]. Korona herbowa ma oddawać znaczenie miasta jako stolicy obwodu tiumeńskiego[4]. Bóbr symbolizuje pracowitość oraz zdolności twórcze (inżynieryjne) mieszkańców Tiumeni, którzy musieli się zmagać z wieloma przeciwnościami zakładając je na niegościnnych terenach syberyjskich[3]. Lis jest symbolem samodzielności i inteligencji, a także bogactwa[3]. Czerń obu trzymaczy ma oddawać ich rozsądek oraz rozwagę, która odnosi się także do obywateli miasta[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o herbie Tiumeni pochodzą z 1635 r., miał on wtedy przedstawiać wyobrażenia lisa oraz bobra[5]. 17 marca 1785 r. miastu nadano oficjalny herb[6]. Była to błękitna tarcza dzielona na dwa pola. W górnym polu znajdował się wspomniany motyw pochodzący z herbu Tobolska - trofea wojenne: halabardy, chorągwie i bębny. W dolnym polu brązowa łódź na spienionych falach[6]. W 1868 r. pojawił się pomysł modyfikacji herbu miejskiego. Usunięte miało zostać pole z herbem tobolskim. Tarcza miała zyskać jedno pole, z trzema złotymi okrętami[3]. W lewym górnym rogu (z punktu widzenia obserwatora) umieszczone miało zostać wyobrażenie trofeów wojennych. Nad tarczą znajdować się miała korona herbowa w formie srebrnej baszty o trzech blankach, a wokół niej czerwona wstęga św. Aleksandra Newskiego oraz dwa skrzyżowane złote młoty[3]. Do zmiany jednak nie doszło i dopiero po przewrocie bolszewickim w 1917 r. herb wychodzi z użycia, a zamiast niego używana jest symbolika sowiecka[2].

Po rozpadzie Związku Radzieckiego i przemianach w Rosji pojawiły się głosy by miasto zyskało ponownie herb. 16 marca 1993 r. rada miejska przywróciła dawny herb Tiumeni sprzed 1917 roku[6]. Herb różnił się od oryginału, na masztach statku widniały flagi rosyjskie. 28 kwietnia 2005 roku herb miejski został zmodyfikowany i przyjęty w postaci jaka obowiązuje obecnie[7]. Dodano heraldyczne trzymacze, które są nawiązaniem do pierwszego herbu miasta[5]. Zmodyfikowano także wygląd łodzi, która przybrała kolor złoty, usunięto flagi rosyjskie. Użycie herbu jest dokładnie regulowane przez uchwałę Tiumeńskiej Rady Miejskiej (nr. 196)[8]. Powinien on się pojawiać m.in. na: dokumentach wytwarzanych przez administrację miejską, w salach posiedzeń rady miasta oraz biurach administracji miasta, a także na salach sądowych[8]. Ma on być także umieszczany na fasadach budynków wyżej wymienionych organów związanych z miastem[8]. Herb może być używany w trzech wersjach: wielkiej, średniej (tarcza i korona herbowa) oraz małej (sama tarcza)[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Heraldry.hobby.ru: Гербы городов Тюменской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  2. a b c d e Heraldicum.ru: городской округ город Тюмень (Тюменская область). [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  3. a b c d e f g h Geraldika.ru: Герб города Тюмень (2005 г.). [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  4. Statesymbol.ru: Тюменская область. Тюмень. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  5. a b Project.rsl.ru: Тюменская область, Тюмень. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  6. a b c Geraldika.ru: Герб города Тюмень (1785 г.). [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  7. Geraldika.ru: Решение Тюменской Городской Думы (#196) О гербе и флаге города Тюмени. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  8. a b c d Tumenn.ru: Символика города Тюмени. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).