Herb obwodu tiumeńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb obwodu tiumeńskiego.

Herb obwodu tiumeńskiego (ros: Герб Тюменской области) – jest oficjalnym symbolem obwodu tiumeńskiego, przyjętym w obecnej formie 18 września 2008 roku przez obwodową dumę.

Opis i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Francuska Tarcza herbowa podzielona na trzy równe poziome pola. Górne pole barwy srebrnej (białej), środkowe błękitnej, a dolne zielonej. W górne pole wpisane trzy specjalne korony, barwy błękitnej, każda o czterech zębach, z tego dwa środkowe są rozdwojone i zwrócone ku wewnątrz[1]. W środkowym polu symbol wschodzącego słońca wraz z promieniami barwy złotej[1]. W dolnym polu łączące się ze znajdującym się powyżej słońcem półkole, w złotym obramowaniu, podzielone przez pionowe czarne i błękitne pasy[1]. Powyżej tarczy znajduje się korona herbowa w formie rosyjskiej Wielkiej Korony Imperialnej. Po każdej ze stron trzymacze heraldyczne w formie dwóch wspiętych czarnych soboli, o złotych pyskach i brzuchach i czerwonych wyciągniętych językach. Każdy z nich stoi na złotej strzale, zwróconej grotem do zewnętrznej strony. Pod nimi błękitna szarfa z dewizą herbową w języku rosyjskim: Сибирью прирастать будет[2].

Trzy niebieskie korony w górnym polu tarczy herbowej swą ornamentyką nawiązuje do folkloru lokalnych ludów zamieszkujących teren obwodu[3]. Symbolizują one trzy podmioty: obwód tiumeński, a także powiązane z nim okręgi (będące jednocześnie jego częścią, a także niezależnym podmiotem Federacji Rosyjskiej[4]) autonomiczne: Jamalsko-Nienieckim i Chanto-Mansyjskim (Jugrą)[3]. Wschodzące słońce symbolizować ma nadzieję na dostatnią przyszłość dla ludów zamieszkujących obwód tiumeński[3]. Dolna część słońca w czarno-błękitnych pasach jest odwołaniem do głównych zasobów naturalnych regionu: ropy i gazu[3]. Wizerunek sobola ze strzałą jest starym wyobrażeniem, które od wieków pojawiało się na herbach związanych z ziemiami syberyjskimi[5]. Wielka Korona Imperialna Rosji podkreśla status obwodu jako ważny człon Federacji Rosyjskiej. Biały (srebrny) kolor symbolizować ma śniegi regionu tiumeńskiego, niebieski jego wielkie rzeki i jeziora, a zielony tajgę[3]. Dewiza jest nawiązaniem do wypowiedzi Michaiła Łomonosowa dotyczącego Syberii, że wraz z rozwojem Syberii rosnąć będzie także potęga Rosji[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb obwodu tiumeńskiego w latach 1995-2009.

W czasach sowieckich obwód tiumeński nie posiadał własnego herbu, w użyciu była symbolika związana z państwową ideologią. Dopiero rozpad Związku Radzieckiego i transformacja w Rosji sprawiły, że pojawiły się pomysły by nadać obwodowi tiumeńskiemu pierwszy oficjalny herb. Od 1994 r. trwały prace nad projektem[7] i w końcu 1 maja 1995 r. duma obwodu tiumeńskiego przyjęła ustawę wprowadzającą herb obwodu[8]. Była to tarcza francuska barwy szarej, pośrodku znajdował się kontur granic obwodu tiumeńskiego, w barwach białym, błękitnym i zielonym, a w nim złote wschodzące słońce[8]. Pod tarczą słoneczną półokrąg w barwach błękitu i czerni, obok (ale jeszcze na tarczy) dwa brązowe sobole podtrzymujące złotą koronę stylizowaną według lokalnej ornamentyki ludowowej[8]. Pod nimi złota wstęga z napisem w języku rosyjskim "obwód tiumeński". Symbolika herbu była taka sama jak obecnego[3]. Herb ten był jednak sprzeczny z zasadami heraldyki i został skrytykowany przez ekspertów[7].

Poprawki naniesiono dopiero ponad dziesięć lat później. 24 października 2008 r. regionalna duma obwodu tiumeńskiego przegłosowała zmianę wyglądu herbu[2]. Zgodność nowego herbu z normami rosyjskiej heraldyki umożliwiła mu wpisanie go do Państwowego heraldycznego rejestru Federacji Rosyjskiej, gdzie otrzymał on numer 4306[2]. Użycie herbu reguluje ustawa obwodowej dumy. Na jej podstawie herb powinien zawsze znajdować się na dokumentach urzędowych wytwarzanych zarówno przez obwodową władzę wykonawczą jak i ustawodawczą[9]. Ma się go umieszczać także na fasadach budynków obwodowej administracji, na pojazdach należących do niej, na listach gratulacyjnych i nagrodach honorowych, a także w innych sytuacjach precyzowanych przez ustawę[9]. Herb występuje także w formie prostej jako tarcza wraz z koroną[9]. 22 czerwca 2012 r. przedstawiciele regionalnej dumy obwodu tiumeńskiego przekazali, na ręce delegacji brytyjskiej ambasady, m.in. wyobrażenie herbu obwodowego jako prezent dla królowej Elżbiety II z okazji jej jubileuszu[10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Admtyumen.ru: Символика Тюменской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  2. a b c Geraldika.ru: Герб Тюменской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  3. a b c d e f Statesymbol.ru: Тюменская область. Тюмень. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  4. Yamal.ru: Администрация Ямало-Ненецкого автономного округа. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  5. Abdn.ac.uk: Heraldry and Blazons of Siberia. [dostęp 2012-07-07]. (ang.).
  6. Rosn.ru: Идеи м. В. Ломоносова и современная российская политика. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  7. a b Heraldicum.ru: Тюменская область. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  8. a b c Heraldry.hobby.ru: Гербы городов Тюменской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  9. a b c Duma72.ru: Областной закон "О гербе и флаге Тюменской области". [dostęp 2012-07-07]. (ros.).
  10. Nashgorod.ru: Королеве Великобритании подарили карту и герб Тюменской области. [dostęp 2012-07-07]. (ros.).