Hergest Ridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hergest Ridge
Album studyjny Mike’a Oldfielda
Wydany 1974
Nagrywany wiosna 1974
Gatunek rock progresywny
Długość 40:14
Wytwórnia Virgin Records
Producent Mike Oldfield
Tom Newman
Album po albumie

Hergest Ridge - drugi studyjny album Mike'a Oldfielda, nagrany w 1974 roku. Muzycznie jest kontynuacją dokonań z pierwszego albumu - zawiera dwie ponad dwudziestominutowe suity instrumentalne, jednakże atmosfera jest bardziej wyrównana, nie ma tak nagłych zmian w melodyce.

Nazwa albumu pochodzi od wzgórza o tej samej nazwie, niedaleko którego Oldfield mieszkał nagrywając album.

W 1976 nagrany został nowy miks albumu, pierwszy raz umieszczony na składance Boxed. Autor jednak zażyczył sobie, by każde następne wydanie Hergest Ridge zawierało właśnie tę późniejszą wersję. Pierwotna edycja dostępna była przez długi czas tylko na pierwszych tłoczeniach winylowych oraz bootlegach dostępnych w Internecie, stworzonych przez fanów. Dopiero w 2010 roku, przy okazji ponownego wydania albumu przez wytwórnię Mercury Records, oryginalny miks został przywrócony, ale jedynie w postaci dodatku na trzypłytowej wersji deluxe wydawnictwa. Obecną główną wersją wydawnictwa jest remiks z roku 2010, który różni się znacznie od oryginalnych dwóch edycji - Oldfield postanowił bowiem skrócić niektóre sekcje.

David Bedford, częsty współpracownik Oldfielda i aranżer na płycie The Orchestral Tubular Bells, w 1976 roku nagrał orkiestrową wersję albumu, której fragmenty zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym Tony'ego Palmera The Space Movie. Całość nie została jednak nigdy wydana.

Utwory[edytuj | edytuj kod]

  1. "Hergest Ridge, Pt. 1" (Oldfield) - 25:36
  2. "Hergest Ridge, Pt. 2" (Oldfield) - 23:20

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]