Hoffmann-La Roche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Budynek firmy Roche Diagnostics

Roche Holding AG - szwajcarski koncern medyczny złożony z producenta farmaceutyków Hoffmann-La Roche oraz dostawcy aparatury medycznej Roche Diagnostics. Siedziba główna przedsiębiorstwa mieści się w Bazylei.

Spółka publiczna notowana na Giełdzie Szwajcarskiej oraz londyńskim rynku virt-x.

Założona w 1896 roku przez Fritza Hoffmanna-La Roche. Początkowo znana z produkcji preparatów witaminowych. Przedsiębiorstwo w 1960 roku wprowadziło do światowego lecznictwa pierwszy prerparat z grupy benzodiazepin pod nazwą handlową Librium, natomiast w 1963 roku preparat Valium oraz wiele innych pochodnych benzodiazepiny, np. flunitrazepam (Rohypnol). Hoffman-La Roche jest także producentem m.in. Tamiflu (oseltamiwiru), leku antywirusowego stosowanego przeciw grypie, czy preparatów stosowanych w onkologii i kardiologii.

Wypadek 10 lipca 1976 roku w zakładach Roche w Seveso we Włoszech spowodował skażenie Lombardii dioksynami.

Grupa zatrudnia około 80 000 osób w 150 krajach. W 2004 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 31 273 milionów franków szwajcarskich przy zysku operacyjnym 8 979 milionów CHF.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Praktyki monopolistyczne na rynku witamin[edytuj | edytuj kod]

W 1999 r. Hoffmann-La Roche kontrolował ponad 40% światowego rynku witamin. W latach 1990-1999, przedsiębiorstwo uczestniczyło w nielegalnej zmowie monopolistycznej z przedsiębiorstwami BASF i Rhone-Poulenc SA mającej na celu utrzymanie zawyżonych cen witamin. W 1999 r. przedsiębiorstwo zostało ukarane za to w Stanach Zjednoczonych grzywną w wysokości 632 milionów USD. Komisja Europejska wytoczyła przedsiębiorstwu proces o to samo i wygrała go w 2001 r. Roche musiało zapłacić 462 miliony EUR.[1]

Pod koniec 2002 r. przedsiębiorstwo sprzedało swój dział produkcji witamin duńskiej grupie farmaceutycznej DSM.

Praktyki monopolistyczne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął w 2003 r. dochodzenie przeciw Roche Polska o zmowę monopolistyczną z dystrybutorem leków Hand-Prod polegającą na narzuceniu zawyżonej ceny w przetargach organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia na dwa leki: Recormon i NeoRecormon (pochodne EPO stosowane przy leczeniu anemii). Obie firmy zostały uznane za winne. Roche Polska został ukarany grzywną w wysokości 235 850 zł. [2]

W maju 2006 r. przedsiębiorstwo zostało oskarżone przez dziennikarzy Gazety Wyborczej i TVN o stosowanie nieetycznych praktyk przy promocji leków w Polsce. Na polecenie ministra Zbigniewa Ziobry w sprawie tej wszczął dochodzenie prokurator z prokuratury krajowej.[3] Samo przedsiębiorstwo twierdzi, że dziennikarze Gazety i TVN oparli swoje oskarżenia o wyrwane z kontekstu fragmenty materiałów szkoleniowych, które miały pokazywać przykłady niewłaściwych praktyk marketingowych, aby przestrzec przed nimi pracowników przedsiębiorstwa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]