Homunkulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Faust i Homunkulus Goethego
Homunculus w nasieniu na ilustracji z roku 1694

Homunkulus (łac. homunculusczłowieczek) – karzełek, mały człowieczek, którego w średniowieczu wielu alchemików próbowało stworzyć w sposób sztuczny (podobnie jak kamień filozoficzny). Homunkulus miał wyglądać jak małe, pomarszczone dziecko.

Istniało kilka poglądów na sposoby powołania do życia homunkulusa. Jedna z nich wykorzystywała korzeń mandragory, co wiąże się z wierzeniem, jakoby ta roślina miała wyrastać u stóp szubienicy w miejscu, gdzie spadała sperma wisielca, a następnie rozwijać się w człekokształtną istotę.

Nicolas Hartsoeker, na przełomie XVII i XVIII wieku obserwując przez mikroskop plemniki w nasieniu, doszedł do wniosku, że dostrzega w nich małe postacie, które nazywał homunkulusami. Dało to początek teorii spermistów uważających, że sperma zawiera w sobie miniaturowego, gotowego człowieczka, jednocześnie uznając, że embrion nigdy nie ma cech matki.

Homunkulus w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Homunkulus występuje w Fauście Goethego. Zostaje on stworzony przez starego mędrca Wagnera, ucznia Fausta. Homunkulus odznacza się wyjątkową inteligencją i ogromnym pragnieniem przekształcenia się w istotę ludzką.

Homunkulusy są jednymi z centralnych motywów w anime i mandze Fullmetal Alchemist. Są sztucznymi ludźmi powołanymi do życia z siedmiu grzechów głównych; ich ciała nieustannie się odradzają i posiadają nadludzkie możliwości, dzięki zespoleniu z kamieniem filozoficznym.

Także w mandze i anime "Busou Renkin" (ang. "Arms Alchemy", pl. "Alchemiczne Uzbrojenie") były one pasożytami, które przejmowały i przekształcały ciała ludzi po to, by zaspokoić swoje kanibalistyczne żądze.