Hoplodactylus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hoplodactylus
Fitzinger, 1843
Hoplodactylus duvaucelii
Hoplodactylus duvaucelii
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina gekonowate
Podrodzina Diplodactylinae
Rodzaj Hoplodactylus
Portal Portal Zoologia

Hoplodactylus - rodzaj gadów z rodziny gekonowatych. Występują w Nowej Zelandii. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Bytują na drzewach i na ziemi. Wszystkie gatunki z tego rodzaju są żyworodne.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Z analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Nielsena i współpracowników (2011) wynika jednak, że gatunki te nie tworzą kladu, do którego nie należałyby też gatunki z rodzaju Naultinus. Autorzy ci pozostawili w rodzaju Hoplodactylus tylko jeden żyjący gatunek – H. duvaucelii. Gatunek H. pacificus został przez nich przeniesiony do rodzaju Dactylocnemis, H. chrysosireticus i H. maculatus – do rodzaju Woodworthia, H. stephensi – do rodzaju Toropuku, H. rakiurae – do rodzaju Tukutuku, a H. cryptozoicus, H. granulatus, H. kahutarae i H. nebulosus – do rodzaju Mokopirirakau.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Stuart V. Nielsen, Aaron M. Bauer, Todd R. Jackman, Rod A. Hitchmough i Charles H. Daugherty. New Zealand geckos (Diplodactylidae): Cryptic diversity in a post-Gondwanan lineage with trans-Tasman affinities. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 59 (1), s. 1–22, 2011. DOI: 10.1016/j.ympev.2010.12.007 (ang.). 
  2. Genus: Hoplodactylus (ang.). The Reptile Database. [dostęp 7 marca 2013].