Hugh Sinclair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Hugh Sinclair (ur. 1873, zm. 4 listopada 1939) – sir, brytyjski admirał, Dyrektor Generalny Tajnej Służby Wywiadowczej MI6 od czerwca 1923 do listopada 1939; następca na tym stanowisku kontradmirała Mansfielda Cumminga.

Zawodowy oficer brytyjskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy), w służbie czynnej dowodził m.in. pancernikiem HMS "Hibernia", w czasie I wojny światowej był zastępcą dyrektora Wywiadu Marynarki Wojennej (admirała Reginalda Halla).

W 1919 mianowany do stopnia admirała. W tym samym roku objął stanowisko swojego dotychczasowego zwierzchnika, które piastował do 1921; następnie był głównodowodzącym flotą okrętów podwodnych. Przez cały niemal okres jego kadencji MI6 borykała się z poważnymi kłopotami finansowymi, co w znacznej mierze paraliżowało skuteczność jej działań. W opinii Sinclaira główne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii stwarzała infiltracja radziecka, później także forsowana remilitaryzacja Niemiec. Sinclair zmarł 4 listopada 1939, dwa miesiące po wybuchu II wojny światowej.

Zastąpił:
kontradm. Mansfielda Cumminga
Dyrektorzy Generalni Tajnej Służby Wywiadowczej – MI6
Zastąpiony przez:
gen.mjr. Stewarta Menziesa